HTC, Vive Focus 3 İçin OpenXR Genel Beta Sürümünü Kullanıma Sunduğunu Duyurdu

2 dakika, Okuma Süresi

HTC bu hafta, Vive Focus 3 için OpenXR genel beta sürümünü kullanıma sunduğunu duyurdu. OpenXR, geliştiricilerin birden çok OpenXR destekli VR gözlüklere çapraz uyumlu tek bir uygulama oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlandı.

OpenXR, XR uygulamalarının geliştirilmesini standartlaştırmayı, donanım ve yazılımı daha birlikte çalışabilir hale getirmeyi amaçlıyor. En iyi senaryoda, OpenXR ile uyumlu olacak şekilde oluşturulmuş bir uygulama, temel kodunda herhangi bir değişiklik olmaksızın OpenXR’yi destekleyen herhangi bir gözlükle çalışabilir.

Vive Focus 3 için OpenXR desteği

openxr diagram 640x468 1

OpenXR, 2019’da ‘1.0’ sürümüne ulaşmasından bu yana yavaş ama istikrarlı bir şekilde benimsendi ve 2021’de SteamVR’de   Unreal Engine OpenXR desteği  aldı.

Ve şimdi HTC’nin en yeni kurumsal odaklı bağımsız VR gözlüğü Vive Focus 3 destek konusunda sonlara yaklaştı. Şirket bu hafta, geliştiricilerin gözlüğün OpenXR desteğini halka açık bir beta yoluyla test etmeye hazır olduğunu duyurdu.

HTC Vive Geliştirici İlişkileri Direktörü Dario Laverde, “Geliştirici topluluğunun, gerçeklik yelpazesindeki deneyimleri güçlendiren içerik ve uygulamalar oluşturmasını sağlamaya kararlıyız” dedi. “OpenXR ile daha fazla geliştirici, içeriklerini Vive Focus 3’e getirebilecek ve kullanıcılar, genişletilmiş bir uygulama kitaplığından ve içeriği nasıl tükettikleri konusunda daha fazla esneklikten yararlanacak. Bunun bir bütün olarak XR endüstrisi için bir kazanç olduğuna inanıyoruz.”

Quest uygulamalarını satın alabileceğiniz ve bunları Vive Focus 3’te çalıştırabileceğiniz anlamına gelmiyor… ancak bu, geliştiricilerin, isterlerse uygulamalarını Vive Focus 3’te çalıştırmak için çok daha kolay ve az zaman harcayakları anlamına geliyor.

OpenXR’yi Vive Focus 3’te kullanmak isteyen geliştiriciler, HTC’nin geliştirici forumunda Unity’deki genel betaya katılma ve standart kullanma talimatlarını görebilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR