Sanal Gerçeklik ve Uzaktan Çalışma

Uzaktan çalışmanın geleceğinde sanal gerçekliğin rolü. Sanal gerçeklik insanların gerçek ve sanal dünyalarda uzaktan çalışma şeklini nasıl yeniden şekillendirecek?

6 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik (VR), teknoloji endüstrisindeki çoğu kişi için hâlâ göz korkutucu bir süreç. Uzaktan çalışma bu teknoloji ile nasıl şekillenecek? Genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojileri çok daha hızlı gelişiyor olsa da, birçok kişi hala onları bir eğlence aracı olarak görüyor. Ancak uzaktan çalışmanın geleceği, sanal gerçekliğin kullanıma sunulmasından sonra önemli ölçüde değişti.

Gerçek şu ki, sürükleyici teknolojiler, iş yeri de dahil olmak üzere hayatın tüm dikey alanlarını ve yönlerini dönüştürüyor.

Sanal gerçeklik pazarı katlanarak büyüdü ve yalnızca 2020’de yaklaşık 15,81 milyar dolara ulaştı. Uzmanlar ayrıca kabaca yüzde 18’lik bir bileşik yıllık büyüme oranı tahmin ettiler ve bunun büyük bir kısmı, eğitim, beceri geliştirme ve içerik oluşturma dahil olmak üzere sanal gerçeklik için işle ilgili kullanım durumlarından geliyor.

Profesyonel ortamlar, çalışanların Metaverse’te işbirliği yapmasına izin vererek VR’den yararlanabilir. Çalışanlar, üretkenliği katlanarak artırmak için bunu hem uzaktan hem de şahsen yapabilir.

İş yerlerinde sanal gerçekliğin rolü

Uzaktan Çalışmanın Geleceğini Değiştiren Sektörler

Birçok şirketin yeni otomobillerin prototiplerini tasarlamak için VR’den yararlandı. Jaguar Land Rover, BMW ve Rivian gibi markalar, yarının arabalarını inşa etmek için Varjo’nun VR çözümlerinden yararlandı.

Perakendeciler ayrıca, ürünleri daha üretilmeden önce sanal ortamlarda görüntülemek ve test etmek için VR’den yararlanıyor. EnvisionVR gibi firmalar, Daireleri potansiyel alıcılara sergilemek için VR kullanıyor.

Çabalar, sosyal mesafe protokolleri arasında sürükleyici çözümler için büyük bir artışa yol açan COVID-19 salgınının ardından geldi. Hükümet kısıtlamaları ayrıca insanların alışveriş yapmasını, ziyaret etmesini ve yüz yüze görüşmesini de engelledi. Bu, bir çok firmada için VR çözümleri dalgasını tetikledi.

Ek olarak, XR Derneği gibi kuruluşlar, XR çözümlerinin ekonominin COVID-19 sonrası toparlanmasına yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. Bu, konuşlandırılabilir, tekrarlayan eğitim modülleri ile beceri kazandırma zorluklarını hızla dengeleyerek yardımcı olacaktır.

5 milyon dolarlık bugatti, vr yardımıyla tasarlandı

VR Uzaktan İşbirliğini Benimseyen Sektörler

  • Sağlık hizmeti : Şirketler, kritik ameliyatlar için eğitim vermek, hasta verilerini düzene sokmak ve yüz, el ve göz izleme araçlarıyla hayati değerleri kontrol etmek için VR kullanıyor. OssoVR ve ayrıca CWRU’nun Microsoft HoloLens 2 tabanlı HoloAnatomy ve HoloAnatomy Neuro süitleri , bu tür gerçekleri hayata geçiriyor.
  • Gayrimenkul : Firmalar, küresel müşteriler için plan dışı sanal teşhir salonları geliştiriyor. Bu, emlakçılar ve inşaatçılar için satın alma sürecini kolaylaştırdı. Şirketler, pandemi sonrasında bile gayrimenkulleri gezmenin verimli ve kalıcı bir yolu olarak mülkleri için bunları kullanmaya devam ediyor.
  • Mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) : Çok sayıda AEC firması, VR’nin Autodesk VRED ve diğer bilgisayar destekli tasarım (CAD) araçlarını kullandı. Bunlar, geleceğin ve mevcut tasarımların doğru dijital ikizlerini tasarlamak, hatta sensör verileriyle hızlandırılmış sürümler oluşturmak için kullanılıyor.
  • Üretim : Firmalar, güvenliği iyileştirerek, duyusal verileri gerçek zamanlı olarak izleyerek ve akıllı tesisleri dijital ikizlerle güvence altına alarak üretimin kalite kontrolünü artırmak için VR kullanıyor. Siemens ve NVIDIA, bu tür teknolojilerle endüstriyel metaversesini inşa ediyor.
  • Pazarlama : Pazarlama ürünleri, VR çözümlerinden daha kolay ve ilgi çekici olmamıştı. Nike, Adidas, Timberland ve diğerleri, ürün meraklılarından oluşan topluluklar oluşturmak için Epic Games gibi metaverse firmalarıyla iş birliği yapıyor. Oradayken, insanlar değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) için rekabet edebilir, gerçek zamanlı 3D (RT3D) ürünleri görüntüleyebilir ve en son ürün sürümlerini görüntüleyebilir.

İşyerindeki Değişiklikler

Artık tek bir sektöre bağlı olmayan işletmeler, dahili operasyonlarını yeniden şekillendirmek için sanal gerçeklikten yararlanıyor. Çoğu, aşağıdaki hedef kullanım durumlarıyla başlayacaktır:

Sanal Gerçeklik Uzaktan İşbirliği

İşbirlikçi araçlar için birden fazla platform ortaya çıktı. İşletmeler bu sanal alanları uzaktan ve hibrit çalışma için kullanabilir ve şirketlere seyahat, gayrimenkul ve üretkenlik kaynaklarından milyonlarca tasarruf sağlayabilir.

VR ile çalışmanın geleceği, projeleri gerçek zamanlı olarak paylaşmak, sunumlar ve müzakereler yapmak ve diğerlerinin yanı sıra olayları yayınlamak için uzaktaki ekiplerle toplantı yapmak için birden fazla platform sunmayı vaat ediyor.

Virbela, ENGAGE XR, Meta Horizon Workrooms, Arthur, Spatial ve hatta Autodesk gibi şirketler, VR işbirliği için kendi platformlarını açarak katılım ve esneklikte önemli artışlara yol açtı.

VR aynı zamanda beceri geliştirme ve eğitim için muazzam bir potansiyel sunmuştur ve birçok firma işçileri dahil etmek için VR’ye yönelmiştir. Çabalar, Büyük İstifa’nın ortasında geldi ve birçok işletmeyi, gelecekteki zorlukları ve görevleri karşılayabilecek iş gücünü hızla üretmek için teknolojilerden yararlanmaya zorladı.

Önde gelen bir sanal gerçeklik alıştırma platformu olan Oberon Technologies’in sonuçları, öğrencilerin elde tutulmasında dört kat artış gösterdi.

Ayrıca Varjo Technologies, Aero sanal gerçelik gözlüğü pilotları eğitmek için Avrupa Hava Güvenliği Ajansı (EASA) ile birlikte çalışıyor. Bu artık pilotlara, havacılık endüstrisi uzmanları için benzersiz gerçekçilik ve simülasyon kullanmalarını sağlıyor

vr cerrahi eğitimi, sanal eğitim platformu

Ürün Tasarımı ve Geliştirme

Tasarımcılar artık prototip oluşturma iş akışlarını VR ve AR gözlükleri standartlaştırıyor. Autodesk , Lenovo ve Varjo gibi çözüm sağlayıcıları , bu tür işbirlikçi araçlarda başı çekiyor. Platformları sayesinde profesyoneller, araçları, binaları ve bileşenleri uygun ölçekte tasarlamak için aynı sanal alanda buluşabilir. Varjo’nun Teleport platformu, sanal toplantı alanları olarak entegre etmek için tüm ortamları bile tarayabilir .

Müşteri Deneyimini (CX) Artırmak

Çalışanlar artık VR’de birbirleriyle etkileşime girerek müşteri tabanlarının teknolojiyi müşteri toplantıları için kullanmasına izin verebilir. Şirketler artık yüz yüze konferanslara, etkinliklere ve toplantılara ihtiyaç duymadan en iyi ürünlerini sergileyebiliyor.

Örneğin, Jena, Almanya merkezli metaverse şirketi rooom, büyük showroom toplantılarına rakip olabilecek tam ölçekli etkinliklere ev sahipliği yapmak için ısmarlama bir platform oluşturdu. Bu, şirket varlıklarını korumak için seyahat, barındırma ürünleri ve demolar için üstel maliyetlerden tasarruf sağlar.

NexTech AR ve Avataar gibi diğer firmalar da müşterilerin ilgisini çekmeleri için artırılmış gerçeklik (AR) varlıklarından oluşan devasa bir ürün kataloğu geliştirdi. Bunlar, potansiyel alıcılara 1:1 ölçekli ürün demoları ve hatta yüz yüze denemeler sağlayabilir. Bu, giyim, mobilya ve hatta uçak parçaları gibi ürün sektörlerinde geçerlidir.

İşe alma

İşe alma süreçleri, mevcut iş gücünden kaynaklanan devam eden ciro zorluklarını gerekçe göstererek, çalışanların becerilerini artırmak ve eğitime devam etmek için VR’ye de döndü.

Kursiyerler ve potansiyel işe alımlar, sanal görüşmeler için insan kaynakları (İK) departmanlarıyla görüşebilir. Bu, gerçek zamanlı ölçümler ve davranış analizi ile tamamlanır.

CORTEXR ve Moth and Flame gibi şirketler, çözümlerini, çalışanlarına işyeri için hayati beceriler kazandırmayı amaçlayan işletmeler için uyarladı.

VR ile çalışmanın geleceği, bu tür yenilikçi çözümlerle gelişiyor. İşverenler artık adayları yapay zeka (AI) ve davranış analizi araçlarıyla inceleyebilir.

Sanal gerçelik, Uzaktan Çalışmanın Geleceğini Değiştirecek

Bugüne kadar, dijital olarak dönüşen işletme, mümkün olanın sınırlarını zorlayarak işletmelerin geleceğini güvence altına almayı hedefliyor. Kendi dönüşümlerinden geçen sektörler, işin geleceğinin VR teknolojileriyle güvende olduğunu öğreniyor. İşletmeler, ekip üyeleriyle işbirliğini geliştirmek veya süreçleri kolaylaştırmak istiyorsa, VR onları ölçülebilir başarılarla bunu yapma konusunda güçlendirir.

 

Sınıflarda VR Eğitim içerikler Yeni Nesil Geliştiriciler Tarafından Oluşturulacak

Yorum yazın

TeknoVR