Sınıflarda VR Eğitim içerikler Yeni Nesil Geliştiriciler Tarafından Oluşturulacak

4 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik (VR) endüstrisi son yıllarda uyum sürecinin ardından, hızlı bir sıçrama ile atılım yaparak VR teknolojisi için bir çok uygulama paylaşımını gördük. Sınıflarda VR eğitim bir sonraki adım olarak görülüyor. VR teknolojisi artık geliştiricilerin vizyonunu ve hayata geçirdiklerinin karşılığını vermeye başladı. Geliştiricilerin sürükleyici deneyim çalışmalarını karmaşık bir ağ tarafından tamamlandığını görsek de. Dünya çapında milyonlarca VR Başlık kullanıcısı olduğunu artık biliyoruz, bunun ile ilgili daha önceki VR endüstrisi ile ilgili bir çok haberimizde ulaştığımız verileri sizin ile paylaştık.

Uygulamalar dan daha çok etkileyici öykü anlatımının ve deneyiminin teknolojinin yeni ve önemli gelişmelerine rağmen, başa takışan bir ekran ile oynatılan VR video olması hala kafa karıştırıcı.

Sınıflarda VR Eğitim

VR kameraların, hem düşük maliyetlerden hem de bu sistemleri her insanın kullanabileceği daha basit bir şekilde yapılarak piyasada çok daha erişilebilir hale geldiğini gördük. Yine de, deneyimli içerik oluşturucuların bile video biçimleri dahil olmak üzere çeşitli reklam araçlarının kafası karışıyor. Kış Olimpiyatları ve Dünya Kupası, VR’de karışık eleştirilere sebep olurken, gişe rekoru kırmak için hazır olan Ready Player One, VR’nin kitleleri nasıl etkileyeceği konusundaki meraklarını körükleyerek milyonlarca insanı etkiledi. VR yaratıcılığındaki pek çok parlak zihne ve çığır açan deneyimlerini tüketen bir kullanıcı topluluğu olmasına rağmen, sanki hala bir şey eksik.

Endüstri, bugün VR’yi mümkün kılan teknoloji uzmanlarından ve programcılardan farklı şekilde eğitilmiş yeni nesil görsel öykü anlatıcılarına ilham vererek. Bu yeni içerik oluşturucu dalgası, şu anda eksik olan VR’ye ulaşacak. Hikayeler, duygu, diyalog, etki, mesaj ve en önemlisi el sanatları. Hepsi geleneksel bir DSLR olarak kullanımı kolay bir VR kamera sistemi ile. Peki bu yeni nesil içerik oluşturucuları nerede bulacağız?  Tabi ki sınıflardan.

Sınıflarda Sanal Gerçekliğin Kullanımı

Kuzey Amerika’da kolejler, üniversiteler, orta ve lise ve hatta mesleki teknoloji programları, VR araçlarını öğrencilerin kullanımına sunmaya başladı. Sınıflarda VR eğitiminin önemini düşünüyorlar . Ama sadece BT, bilgisayar bilimi ve programlama dersleri olmamalı. Daha da önemlisi, bugünün teknolojisine bakıldığında, herhangi bir görsel içerik oluşturucu, bir VR başlığında tamamen deneyimlenecek şekilde tasarlanmış ve yaratılmış, tamamen sürükleyici içerikler geliştirebilir. Bir programcı olmaya gerek kalmadan, görsel iletişimde kökleşmiş bir VR ekosistemi ile sadece bilgisayar programcılığı olmayan VR’de daha fazla zaman harcanabilir.

Örneğin, Oklahoma Üniversitesi’ndeki gazetecilik öğrencileri halihazırda müfredatlarının bir parçası olarak sınıflarda VR eğitim programı ile VR’de haber raporları ve yayınlar geliştirmeyi öğreniyorlar. VR teknolojisini sahada kullanmadan önce sınıfta denemenin değeri tabiki ölçülemez, bu şekilde gazetecilerin rollerini genişletir ve haberleri bildirirken yeni karmaşıklıklar ortaya çıkarır.

Geleneksel gazeteciler, tek bir fotoğraftaki ya da geleneksel videonun sabit çerçevesi içindeki hikayeleri anlatıyorlar. Ancak bir VR kamera, 360 derecelik stereo 3D’de tüm sahneyi gazetecinin sorumluluklarını geliştirerek kaydediyor. Eski günlerde yani bir yıl önce demek istediğim, bir gazeteci belirli bir hikaye anlatarak, objektiflerini sabit bir görüş alanında kullanarak rapor ediyor. VR’de, gazeteciler keşfimize yeni yollarla yön vermeyi öğrenmeli, bu da sahada gördükleri ve duydukları her şeyi deneyimlememize izin vermesi anlamına geliyor.

Sınıflarda VR Eğitim. Öğrenciler VR hikaye anlatımının bir sonraki bölümünü yazacaklar

Özünde, bu öğrenciler, ekipmanın başlangıç ve sonunu, sürükleyici bir hikaye üretirken neleri dikkat etmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Görsel iletişimcilerin bu yeni nesil iş modelini kabul etmesi ile, onlar meslektaşlarına ve editörlerine kabul edilmiş biçimlerde hikayeler oluşturmaya rehberlik edecek; VR hikaye anlatımını sıradan olarak kurmak yerine; insanların bir VR başlık takarak bu ilgi çekici deneyimleri yaşamalarını sağlayacaklar.

VR sektörünün gelecekteki içerik yaratıcıları geleneksel olarak teknoloji ve görsel sanatlar üzerine odaklanmış okullar ve programlar mevcuttur. Ne olursa olsun eğitim kurumunda, bilgisayar programlama, finans, biyoloji, sağlık bilimleri, pazarlama, iletişim veya gazetecilik olsun, amaç aynıdır. Eğitimcilerin ve öğrencilerin kullanımına VR bilgi tabanını ve uygulama araçlarını koymak; En yeni görsel iletişim biçimini kitlelere ulaştırmak. Bugünün öğrencileri yarının yeni çalışanları olacak; Mezuniyetin ardından, kurumları dönüştüren, iletişimi geliştiren, işletme maliyetlerini azaltan, eğitim programlarını düzenleyen ve hatta VR’de işi yapan görsel stratejileri teşvik edecekler ve teknolojiye yön verecekler.

VR büyümesini desteklemek için eğitime yatırım yapın

Öyleyse, teknolojistler, VR, AR ve MR’nin yeni gerçekliklerinin güncel liderleri olarak ne yapıyoruz? Bir endüstri, VR ekosisteminin karşılaştığı güçlüklere kapılmak kolay. Ancak hayal kırıklığına uğrarsak, o anı yakalama riskini ya da ülke çapında öğrenme kurumları ile devam eden ivmeyi inşa etmeyi riske atmış oluruz. Bir endüstri olarak, VR tam olarak tanımlanana kadar veya bir sonraki en iyi VR başlık gelene kadar bekleyecek miyiz? Şimdi dahil olmalı ve inovasyon rotasını çizmeliyiz.

Bugünün öğrencileri sürekli olarak görsel içerikler oluşturuyor ve her hareketini ve günlük hayatını belgeliyorlar . Daha önceki nesillere göre daha fazla ve aile, arkadaşlar, hayranlar ve takipçilerin Instagram ve Snapchat gibi platformlarda sindirebileceği şekilde yapıyorlar.

Gelecekteki hikaye anlatıcıları daha etkileyici içerikler yarattıkça, VR hikaye anlatımını tanımlayacaklar. Sınıflarda VR eğitim alt yapısı olarak kullanılmaya başlaması ile teknolojinin ilk adım olan kısımlarını çok daha iyi kavrayabilecekler. Bunun ile birlikte, VR endüstrisi, VR’yi benimsemek ve geliştirmek için ihtiyaç duydukları ürün, hizmet ve görüntüleme teknolojileriyle daha yaratıcı olmaya teşvik edecektir.

Herhangi bir eğitim düzeyinde bir eğitim programına şimdi katılın. Bunu yaparak, görsel inovasyonun geleceğini tanımlamak için dinamik ve yaratıcı bir neslin önünü açmaya yardımcı olacaksınız. Yeni teknolojiyi öğrencilerin kullanımına sunmak, mümkün olan her şeyi imkansız kılmak için tüm nesile güç sağlar. Sanal gerçekliği bir gerçeklik haline getirelim… birlikte.

Jim Malcolm tarafından yayınlanan bu yazı aslında VentureBeat’da yayınlandı. Jim Malcolm, Humaneyes’deki Kuzey Amerika Genel Müdürü olarak 20 yılı aşkın süredir. Görüntüleme, sanal gerçeklik (VR) ve tüketici ürünleri deneyimi sağlıyor.

Yorum yazın

TeknoVR