PSVR 2 İncelemesi – PlayStation VR 2 Almaya Gerek Var mı?

17 dakika, Okuma Süresi

PSVR 2 incelemesi. VR çıkışının üzerinden altı yılı aşkın bir süre geçtikten sonra Sony, PSVR 2 ile yeni nesil VR’yi PS5’e getirmeye hazır. PlayStation VR 2, selefine göre önemli bir gelişme sağlıyor mu? Ve piyasadaki diğer VR gözlüklerine kıyasla nasıl?

Sony, PSVR 2 ile yalnızca önceki kulaklığı geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi sınıfında piyasaya göz izleme, HDR ve yeni dokunsal yetenekler getiren ilk cihaz olarak genel olarak tüketici kulaklıkları için bazı çıtaları yükseltiyor. PSVR 2’nin teknik özelliklerine ve bunların orijinal PSVR ile nasıl karşılaştırıldığına bir göz atarak başlayalım:

PSVR 2 ve PSVR Özellikleri Karşılaştırması

PSVR 2 PSVR
Çözünürlük Göz başına 2.000 x 2.040 (4,1 MP), OLED, HDR Göz başına 960 x 1.080 (1,0 MP), RGB OLED
Yenileme hızı 90Hz, 120Hz 90Hz, 120Hz
Lensler Fresnel Tek elemanlı olmayan Fresnel
Görüş alanı (iddia edilen) 110° (köşegen varsayılır) 100°
Optik Ayarlamalar IPD, göz rölyef Göz kabartması
Konnektörler USB-C USB, HDMI
Kablo uzunluğu 4.5m 4.4m
İzleme İçten dışa (harici sensör yok) Dıştan içe (harici kamera)
Yerleşik kameralar 4x IR (harici), 2x IR (dahili) Hiçbiri
Geçiş Görünümü Evet HAYIR
Giriş PSVR 2 Sense denetleyicileri (şarj edilebilir), DualShock 5 (şarj edilebilir) göz izleme DualShock 4 (şarj edilebilir), PS Move (şarj edilebilir), PS Aim (şarj edilebilir), ses
Ses 3,5 mm yardımcı çıkış 3,5 mm yardımcı çıkış
Mikrofon Evet Evet
Dokunma Denetleyiciler, gözlük Kontrolörler
Ağırlık 560g 600g
Yayın tarihi 22 Şubat 2023 13 Ekim 2016
Konsol Uyumluluğu PS5 PS4, PS4 Pro, PS5 (adaptörlü, yalnızca PS4 uyumlu VR oyunları)

PSVR 2 İncelemesi

Bir VR başlığının en önemli parçalarından biri, merceklerden baktığınızda nesnelerin nasıl göründüğüdür, bu yüzden başlayacağımız yer bu özellik olacak.

sony psvr 2 0002

Netlik

Bir VR gözlüğünden baktığınızda uygulama ve oyun görsellerinin ne kadar iyi göründüğü, çözünürlükten çok daha fazlasına bağlı, bu yüzden her şeyi “netlik” hakkında konuşma noktasına kadar özetlemeyi seviyoruz, yani: başlığın içindeki sanal dünya ne kadar net görünüyor?

PSVR 2, her şeyden önce çözünürlükteki büyük sıçrama (göz başına 1,0 MP’den göz başına 4,1 MP’ye) sayesinde, önceki modele kıyasla netlikte çok daha iyi. Çözünürlük açısından bu, PSVR 2’yi piyasadaki Quest 2 gibi diğer sanak gerçeklik gözlükleri ile aynı seviyeye getiriyor.

PSVR 2’nin lenslerinden gelen görüntü kesinlikle orijinal PSVR’den çok daha iyi görünse de, iki sorunla karşılaşıyoruz: Zayıf nokta ve hareket bulanıklığı.

PSVR 2’nin Fresnel lensleri aslında uçtan uca oldukça iyi bir netliğe sahip, ancak yalnızca gözlerinizi gözlüğün oldukça küçük göz kutusuna (AKA sayıf nokta) sokabiliyorsanız. Ne yazık ki herkes gözlerini ideal konuma getiremeyecek çünkü tatlı nokta, lensleri mükemmel konumda tutmak için gözlüğü rahatsız bir şekilde yüzünüze sıkıştırmanız gerekebilecek bir mesafede tasarlanmış gibi görünüyor. Göz kabartma ayarı sayesinde, lensleri burnunuzu ezmeyecek kadar uzağa hareket ettirmek mümkün.

Küçük göz kutusu ayrıca, kulaklığın ergonomik ayarlarını doğru şekilde çevirmezseniz, renk sapmaları ve kenarlarda normalde göreceğinizden daha fazla bulanıklık olacak.

Neyse ki Sony, rehberli bir kalibrasyon adımı eklemiş (bu rehber, gözlüğün göz izleme özelliğini kullanıyor) ve kullanıcıları doğru IPD ve lens hizalamasına yönlendirerek ideal noktayı bulmalarına yardımcı oluyor. Bu kesinlikle küçük bir zayıf noktaya sahip olma sorununu azaltmaya yardımcı oluyor ve her şeyin ters gitmediğinden emin olmak için, kendinizi bir kaç kez kalibrasyon yaparken bulabilirsiniz. Neyse ki Sony, oyunun ortasında bile herhangi bir noktada kalibrasyon adımını gerçekleştirmeyi kolaylaştırmış.

PSVR 2’de netliği engelleyen bir şey olarak hareket bulanıklığından da bahsetmiştik. PSVR 2’de neden biraz hareket bulanıklığı gördüğümüzü hala tam olarak bilmiyoruz, kalıcı bulanıklık, gölgelenme, yeniden yansıtma veya başka bir şey olabilir ama başınız hareket halindeyken, görüntünün keskinliğini bir şekilde azaltıyor. Bu çok kötü, çünkü başınız hareketsizken her şeyin ne kadar keskin olduğunu görebiliyorsunuz ve sonra başka bir şeye baktığınız anda etrafınızdaki dünya bulanıklaşıyor.

Ekranlar ve HDR

Zayıf nokta sorunları bir yana, PSVR 2, renkleri daha zengin ve doygun hale getirirken sahnenin karanlık bölümlerinin yalnızca koyu gri yerine gerçekten kararmasına izin veren bir çift etkileyici OLED ekrana sahip.

Bu, oyuncuları yemyeşil manzaralarla dolu bir dünyaya çekmeyi amaçlayan Horizon Call of the Mountain gibi içerikler söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratıyor.

Modern bir gözlükte OLED siyah seviyelerine sahip olmak harika olsa da, PSVR 2’nin ekranları, belirli renklere karşı bakıldığında daha görünür olan bir parça benek olarak kendini gösteriyor.

Ancak, bu derin siyahlar ve iddia edilen ‘HDR’ yetenekleri için ödediğiniz bedel bu, Sony’nin bu yeteneğin en yüksek parlaklık gibi önemli kısımlarını onayladığını henüz duymadık.

Gözlükle ilgili deneyimimize göre, diğer sanal gerçeklik gözlüklerinden önemli ölçüde daha yüksek parlaklık gösterdiğini hissettiğimizi söyleyemeyiz, ancak HDR orta ve düşük tonlarda daha fazla detaylı gibi görünüyor.

Görüş alanı

PSVR 2’nin görüş alanı teknik olarak oldukça geniş, bazen Valve Index’i bile karşılıyormuş gibi gelir, ancak bu, yalnızca lensleri olağanüstü (ve benim için rahatsız edici bir şekilde) gözlerinize  oturtabilirseniz mümkün; o kadar yakın ki lensler burnunuza çok fazla baskı uyguluyor. Lensleri yerleştirmek bizim için gerçekten rahat olduğu yer ile maksimum görüş alanını elde edeceğim yer arasında, masanın üzerinde önemsiz olmayan bir miktarda FoV bırakıyormuşuz gibi geliyor. Bununla birlikte, rahat konum bile bize Quest 2 gibi bir şeyi aşan oldukça büyük bir görüş alanı bırakıyor.

IPD ve Göz izleme

PSVR 2, göz izleme özelliğine sahip ilk tüketici VR gözlüğü. Bu, bir kaç uygulamada çok faydalı olma potansiyeline sahip olsa da, onu ciddi şekilde iyi kullanan herhangi bir oyun görmedik. Horizon Call of the Mountain oyunu otomatik nişanının doğruluğunu artırmak için göz izlemeyi kullanan tek oyun diyebiliriz.

Sony kendi payına, kullanıcıların doğru IPD’lerini ayarlamalarına (özellikle gözlüğün küçük zayıf noktası düşünüldüğünde çok kullanışlı) ve hatta gözlüğün kullanıcının kafasındaki eğimini ayarlamasına yardımcı olmak için göz izleme özelliğini kullanıyor.

Bu akıllı dokunuşu takdir etsek de, kalibrasyon adımının aslında IPD ayarına eşlik edecek bir sayı sağlamasını diliyoruz; bu şekilde, numaranızı kolayca hatırlayabilir ve her seferinde o ayara getirebilirsiniz. Bunun yerine kılavuzlu kalibrasyon, gözlerinizin camların merkezine ne kadar yakın olduğunun görsel olarak bir şekille gösteriyor.

Ses

PSVR 2 ile ilgili en büyük sıkıntılarımdan biri, doğrudan entegre sesin olmaması.

Gözlüğün arkasına takılan ve kafa bandındaki küçük deliklere bile yerleştirilebilen özel kulaklık  ile gelse de, gözlüğü her taktığınızda kulaklarınıza sokmak zorunda kalmanız gerekiyor.

Tasarruf lütfu, en azından kulaklıkların kendi başlarına iyi ses kalitesi ve gürültü yalıtımı sağlamasıdır.

Teknik olarak kulaklıkları çıkarıp, 3,5 mm girişli kendi kulaklıklarınızı kullanmayı seçebilseniz, bu ortalamanın altında bir çözüm olur çünkü hala kafanıza fazladan şeyler takıp çıkarmakla uğraşacaksınız ve tabi aynı zamanda bu kulaklıklar kafa bandı ile hareket karşısında esnek olmayacağı için sorun yaşayabilirsiniz.

Umarız üçüncü taraf ses çözümleri, kullanıcının uğraşmasını gerektirmeyen kulak dışı bir ses çözümü sunar.

psvr 2 kontrolör

İzleme ve Denetleyiciler

Sony, PSVR 2’de içten dışa takibe geçişi kesinlikle çok iyi durumda.

İzleme kalitesi, orijinal PSVR’de gördüklerimizin çok ötesinde değil, aynı zamanda piyasadaki en iyi içten dışa izleme çözümleri arasında. Gözlükle geçirdiğimiz süre içinde, birkaç farklı aydınlatma koşulunda, gözlükten veya denetleyicilerden temelde sıfır izleme hatası yaşadık.

PSVR 2’nin düşük ışık toleransı oldukça yüksek. İzleme özelliği oldukça etkileyiciydi. Düşük ışık ortamında daha fazla ışığa ihtiyacı olduğu uyarısı verdi. Düz geçiş görünümü, düşük ışıktan %90 oranında parazit gösterdiğinde bile, gözlük ve denetleyiciler oldukça iyi izliyor.

Sony ayrıca PSVR 2 için TV’nize bir hedef yerleştiren ve kulaklığın zor durumlarda izlemesini kolaylaştıran ‘İzleme Desteği’ adlı, özenli bir ekstra seçeneği dahil etmiş. Henüz buna ihtiyaç duyacağımız bir durum olmadı, ancak benzersiz oda kompozisyonu veya ışıklandırma gibi bazı durumlarda yardımcı olabilir.

PSVR 2 ‘Sense’ kontrolörlerinin şekli kesinlikle benzersiz bir forma sahip, ancak bu sadece farklı olma adına değil. İzleme halkalarını bileklere doğru daha fazla hareket ettirmek, halkaların diğer birçok VR kontrol cihazında gördüğümüz yerleşimine kıyasla kontrol cihazlarının birbirine çarpmadan birbirine çok daha yakın olabileceği anlamına geliyor. Bunun, yakın göğüs göğüse etkileşimleri daha sürükleyici hale getirme gibi küçük (ama memnuniyetle karşılanan) bir faydası var.

Denetleyicilerin kendileri ele sağlam geliyor, ancak daha büyük elleri olanlar için biraz küçük gelebilir. Düğmeler, çubuklar ve tetikleyicilerin tümü kendini kaliteli hissettiriyor.

Bazı VR kontrol cihazlarına benzer şekilde, PSVR 2 kontrol cihazlarının çubukları, düğmeleri ve tetikleyicileri kapasitiftir; bu, oyunun onlara ne zaman dokunduğunuzu algılayabileceği ve bu bilgiyi oyunda elinizi daha doğru bir şekilde temsil etmek için kullanabileceği anlamına geliyor.

Dokunma

PSVR 2, piyasadaki en kaliteli VR gözlüklerde bile gördüğümüzden daha fazlasını sunarak pazara yeni dokunsal yetenekler getiriyor.

Denetleyicilerdeki olağan gürültüye ek olarak, Sense denetleyicilerinde ayrıca dirençlerini değiştirebilen uyarlanabilir tetikleyicilere sahip. Bu iyi çalışıyor olsa da, ne yazık ki henüz özellikle iyi kullanıldığını görmedik. Ne yazık ki, oyun güncellemeleri söz konusu olduğunda dokunsal özellikler, öncelik listesinde alt sıralarda yer alıyor, ancak bazı oyunların sonunda yeni tetikleme özelliğinden harika bir şekilde yararlanacağına dair bir his var ve bunu ilerleyen zamanlarda göreceğimize inanıyoruz.

Uyum ve Ergonomi

Henüz bir VR gözlüğünde gerçekten sevdiğimiz bir ‘halo tarzı’ kafa bandıyla karşılaşmadık ve PSVR 2 de bir istisna değil. Deneyimlerimize göre, çok çeşitli kafa şekilleri söz konusu olduğunda hale tarzı baş bantlarının uyumu pek esnek değil.

Alın pedinin kıvrımının alnınıza en iyi şekilde uymasını sağlayabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, lensler için bir yukarı ve aşağı ayarı olsaydı, kafa bandını tam olarak doğru şekilde oturtarak net görüntü almakla uğraşmazdık, ancak anlaşılır bir şekilde mekanik açıdan bunu başarmak zor gibi görünüyor.

PSVR 2 daha geniş bir insan kitlesine uymasını sağlayan (gözlüklerin takılmasını kolaylaştırmak da dahil) cömert bir göz-rölyef ayarına sahip olması güzel, ancak yine de merceğin küçük zayıf noktası, ‘ Gözleriniz merceğe mümkün olduğu kadar yakın değilse netlik ve görüş alanından biraz vazgeçeceksiniz anlamına geliyor.

Uygun bir bakış açısından, PSVR 2, oturma şekli ve onu takma şekliniz açısından PSVR’ye çok benziyor. Baş bandını sıkmak için arkada bir manivelayı çevirerek genişletmek için bir düğme var.

psvr 2 features 4 640x360 1

Yazılım Deneyimi

PSVR 2’nin temelini oluşturan PS5’teki yazılım deneyimi temel düzeyde, ama işlevsel ve gösterişli. UX ile ilgili gerçekten takdir ettiğimiz bir durum, oturumda gözlüğü ilk kez taktığınızda, sanal gerçeklik gözlüğünün her zaman geçiş görünümüne geçmesi ve ardından sizi tamamen sanal bir görünüme almadan önce kontrol cihazınızdaki bir düğmeye basmanızı ister. Açıkçası bu, oldukça güzel bir özellik, çünkü önce kulaklığı takmak ve sonra kontrol cihazlarını bulup elinize almak çok daha kolay ve kullanışlı.

Gözlüğün alt kısmında, çok kullanışlı olan doğrudan geçiş modunu anında açan bir düğme bulunmakta! Geçişli görünüm siyah beyaz, ancak çözünürlük ve kontrast çoğu yeni gözlükten daha iyi; 3D bir görünüm olsa da, geometrik olarak doğru değil.

Orijinal PSVR gibi, PS5’te de özel bir arayüz yok; TV’nizde olduğu gibi her zamanki PS5 menüsünü göreceksiniz. Ayrıca, arayüzün VR’ye özel kontrolü söz konusu olduğunda minimum lazer işaretçi kullanımı var; bunun yerine, tıpkı VR olmadan PS5 oynarken alıştığınız gibi menülerde gezinmek ve öğeleri seçmek için Sense kontrol cihazlarındaki çubukları ve düğmeleri kullanacaksınız.

Quest’in arayüzündeki karmaşayla karşılaştırıldığında, kullanımı canlandırıcı derecede basit ve istemleri ve kurulumuyla basit.

Bu, oyun alanı kurulumu içinde geçerli. Gözlüğü ilk taktığınızda, geçiş görünümünden odanıza bakarak oyun alanınızı taramanızı isteyecek. Ardından sistem, zeminde herhangi bir engelin bulunmadığı her yerde açık oyun alanı önerisinde bulunacak.

Bunu yapmak çok kolay; kumandanızı oyun alanının içine doğru tutarak oyun alanını genişletmek için tetiği basılı tutmanız yeterli. Ya da kontrol cihazınızı oyun alanının dışına doğrultursanız, oyun alanını daraltmak için tetiği basılı tutabilirsiniz. Net görseller ve sesler sayesinde, sınırı özelleştirmek oldukça eğlenceli

Oradan, VR oyununuzu normal PS5 menüsü aracılığıyla veya oldukça duyarlı olan sesle (“hey PlayStation”) başlatabilirsiniz.

psvr 2 i̇ncelemesi

Oyun sırasında, parlaklık ve hızlı ve kolay kılavuzlu kalibrasyonu etkinleştirme yeteneği gibi birkaç seçenekle PSVR 2 için hızlı bir menü açmak üzere herhangi bir denetleyicideki PS düğmesine iki kez basabilirsiniz (mevcut oyundan çıkmanıza gerek yok). Gözlüğün ses ayarı nedense bu hızlı menüde değil, garip bir şekilde aksesuarlar menüsünün altında (aksesuarları seçmeniz, ardından PSVR 2 gözlüğü seçmeniz gerekiyor, ardından sesi ayarlayabilirsiniz). Sesin PSVR 2 hızlı menüsüne taşınması kesinlikle güzel olurdu.

PSVR 2 İçeriği

PSVR 2 kesinlikle biçim ve işlev açısından yetkin bir sanal gerçeklik gözlüğü, ancak herhangi bir VR gözlükte olduğu gibi asıl önemli olan onunla neler yapabileceğimiz, bunun için ne kadar içerik var.

PSVR 2’nin içerik bölümünde. Orijinal PSVR’nin birinci taraf özel oyunlarından hiçbiri mevcut değil, aynı zamanda lansman günü için çok az sayıda özel oyun var ve yakın gelecekte piyasaya sürüleceği bilinen çok fazla içerik yok.

Şuan için PSVR 2 oyunları listemizden, deneyimleyebileceğiniz içerikleri görebilirsiniz. Son zamanlarda bir VR gözlüğü kullandıysanız, çoğunu zaten görmüşsünüzdür.

VR’da yeniyseniz, PSVR 2’nin başlamak için harika bir sanak gerçeklik gözlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada mevcut içeriklerin en iyilerinin yanı sıra Call of the Mountain ve Gran Turismo 7 gibi yetenekli teknolojilerle desteklenen birkaç gösterişli özelliğin yer aldığı başlıkta VR’nin en iyi oyunlarından bazılarının alacaksınız.

Orijinal PSVR’den keyif aldıysanız ve daha fazla VR oyun oynamak istiyorsanız, PSVR 2 ye yükseltmeye değer olduğunu söyleyebiliriz; bu, orijinal başlığa göre mümkün olan her şekilde daha gelişmiş durumda ve VR’den daha fazla keyif almanızı sağlayacak.

PSVR 2 İnceleme Özeti

PSVR 2, her yönüyle etkileyici bir sanal gerçeklik gözlüğü. Küçük bir zayıf nokta ve biraz hareket bulanıklığı, başlığın görsellerini engellese de yenilikleri ile bunları bertaraf ediyor, orijinal PSVR’ye göre büyük bir gelişme, aynı zamanda şu anda mevcut olan en yetenekli VR gözlükleri arasında kolayca yerini alıyor.

OLED ekrandaki genişletilmiş renk ve kontrast yelpazesinden benzersiz baş ve kontrolör haptiklerine ve göz izlemeye kadar PSVR 2, bu sınıftaki diğer gözlüklerde bulunmayan bazı benzersiz yeteneklere sahip. Bu özelliklerin tümü henüz tam olarak kullanılamıyor, ancak gözlüğün gelecek yıllarda geçerliliğini koruması için harika bir temel oluşturuyor.

Konsolunuza takmak için gereken tek bir kabloyla içten dışa izlemeye geçmek, gözlüğün çalışmasını büyük ölçüde basitleştiriyor ve kullanımını daha az külfetli hale getiriyor. İzleme performansı hem gözlükte hem de denetleyicilerde çok iyi ve oldukça karanlık ortamlarda bile iyi performans gösteriyor.

PSVR 2’nin ergonomisi, maksimum konforda daha geniş bir kafa yelpazesine uyacak şekilde geliştirilebilir ve gözlüğün doğrudan entegre sese sahip olmasını ve böylece kulaklıklarla uğraşmaya gerek kalmamasını diliyoruz.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir VR gözlüğündeki en önemli şey içeriktir ve PSVR 2’nin adına birkaç heyecan verici ayrıcalık olsa da, kütüphanenin büyük bir kısmı daha önce diğer VR gözlüklerde gördüğümüz içerikler. PSVR 2’yi halihazırda aktif olarak Quest veya PC VR kullanan birine önermek zor.

Yorum yazın

TeknoVR