Microsoft Teams Artık 3D ve VR Toplantılarını Destekliyor

Mesh uygulamasını main Quest store'da yayınlandı

2 dakika, Okuma Süresi

Microsoft Teams, sürükleyici sohbet platformu Microsoft Mesh’in önizlemesinden çıktığı için artık toplantıları 3D ve VR olarak düzenlemenize olanak tanıyor.

Microsoft, esas olarak şirketin çok kullanıcılı XR uygulamaları geliştirme ve platformlar arası kullanıcıların sanal bir ortamda bağlantı kurmasına olanak sağlamanın temelini oluşturan Mesh’i 2021’in başlarında duyurdu. Bu, Microsoft’un geçen yıl kapattığı, her ne kadar iş için özel olarak oluşturulmuş olsa da, artık kullanılmayan sosyal VR platformu Altspace VR’ye  benziyor.

Artık Mesh’in etkileyici toplantıları Teams’e entegre edildi; bu, VR toplantılarını doğrudan takviminizden planlayabileceğiniz ve katılabileceğiniz anlamına geliyor. Bu, PC’de ve VR’de, artık App Lab’da ve ana Quest Store’da bulunan özel Mesh uygulaması aracılığıyla yerel olarak Meta Quest’te düz ekranı destekliyor.

Özellikle Microsoft, kendi Karma Gerçeklik gözlüklerine yönelik desteği kapatıyor, bu da muhtemelen PC VR desteği umudunun olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca 2021 açıklamasında yoğun bir şekilde öne çıkan HoloLens 2‘den de bahsedilmiyor.

Microsoft’un kapsamlı toplantılarını sunma biçiminde birkaç farklılık vardır. Teams aracılığıyla önceden yapılandırılmış 3D ortamlara erişebileceksiniz; Mesh platformu aracılığıyla ise Microsoft’un platformla daha kapsamlı etkileşim kurmak isteyen işletmelere sunduğu özel alanlar oluşturup bu alanlara katılabileceksiniz.

Ayrıca Teams toplantılarındaki avatarlar ve etkileyici alanlar gibi standart Mesh özellikleri Microsoft 365 veya Teams iş planında mevcuttur. Şirket , platformun SSS bölümünde, özel sürükleyici alanların Teams Premium lisansına veya Mesh premium özellikleri için altı aylık deneme sürümüne ve Mesh uygulamasına dahil olduğunu söylüyor.

Yorum yazın

TeknoVR