CES 2019 Tahminler: VR’ın Yeni Nesli Hala Gelişiyor

4 dakika, Okuma Süresi

2019’da sadece dört günümüz ve yılın en büyük tüketici elektronik şovu CES’te ürünlerini ve bileşenlerini duyurmaya hazırlanan tüm şirketleri görmek için Las Vegas’ı bekliyoruz.

CES 2019 Tahminler

Dünyanın küresel teknoloji endüstri nabzını tutan CES ile birlikte yıl içindeki beklentileri ve insanların teknolojiye olan ilgilerinin nabzı tutulacak. 2016 yılında olduğu gibi HTC’nin bu flulaştırılmış logoların olduğu sandıklardan herkesi memnun edecek bir süpriz bekliyoruz.

Bakın, sağ köşedeki  kutu da Vive Cosmos logosu mu var?

htc vive ces 2019

vive yeni ürün

VR veya AR ürünleri için en büyük oyunları yapan şirketlerin bazılarının CES’te önemli bir görünüm kazanması için çok az nedenleri olduğuna inanıyoruz.  CES 2019 yine VR sektörü için oyunlardan daha çok yeni VR donanım ve teknolojileri ile damga vuracağına inanıyoruz.

Örneğin, Facebook’un VR ekipleri şu anda 400 dolarlık Oculus Quest gözlüğünün başarısına adanmış durumdalar.

oculus quest glass case oc5

oculus quest: ces 2019 tahminler

Alınan duyumlara göre geliştiriciler Qculus Quest için 50’den fazla oyun üzerinde zorlu bir geliştirme sürecinde girmiş durumda. İlk nesil VR gözlükleri PC destekli olarak çıkmasından dolayı daha çok hali hazırda piyasa da olan oyunların entegresi ile geçti. Oculus Quest deneyimi yaşamak isteyenler için CES 2019 verimli geçecek gibi görünüyor. Şuana kadar özellikle Facebook grubu hiç bir açıklama yapmıyor ama genel görünüm Oculus’un daha çok bağımsız gözlükler üzerine yoğunlaşması. Bakalım Mark Zuckerberg zamanı geldiğinde, meraklılarını  nasıl bilgilendirecek?

Ve daha önce “Vive Cosmos” hakkında şaka yaparken, HTC’nin twitter üzerinden yaptığı VR duyurusundan sonra işin aslı ne diyeceğimizi bilmiyoruz ve merakla bekliyoruz.

qw22

steam vr 2.0 sensör

Valve ve Microsoft ayrıca PC VR pazarının geleceğine de yatırım yapıyor, ancak konferansla ilgili büyük güncellemeler gösterip göstermeyeceklerinden emin değiliz. 2015-2018 arasında, her şirket izleme teknolojisini kullandılar. Bir çok özellikle VR teknolojinin tüketici neslindeki zararları en aza indirmek için bir çok ortaklıklar yaparak, güvence altına almaya çalıştı. Google ve Facebook, Android tabanlı sistemler için buna benzer bir ortaklık yaptı.

Microsoft, Valve, Google ve Facebook gibi ABD merkezli şirketler, VR donanım performansını daha da ileri götürmek, yeni seviyelere daldırmayı artırmak, toplam maliyeti düşürmek ve Beat Sabre, Job Simulator ve Superhot gibi el kontrollü oyunları sunmak için baskı altındalar.

Genel olarak, aynı zamanda bu şirketlerdeki araştırmacılar ve mühendisler, yeni nesil VR teknolojisini geliştirip patentlerini alıyorlar; diğer ekipler, gizli maliyet veya gelecekteki tehditlerin önüne geçmek. Tedarik zincirlerini ve küresel üretim ortaklarını güvence altına almak için çalışıyorlar.

usb c vr adapter accell

ces 2019 tahminler

ES’te açıklanan ilk VR aksesuarlarından biri, Oculus Rift alıcılarının kulaklıklarını yeni VR-hazır grafik kartlarındaki USB-C portuna bağlamasına izin veriyor.

Bu, CES gibi etkinliklerde OpenXR ve VirtualLink gibi standartlar için yenilenen destekler ile birlikte. ODG ve Meta gibi ABD merkezli AR şirketlerinin kuruluşunda sonradan tanıdık, AR ve VR gözlük tasarımlarının Çin’in temel sürümlerine benzer şekilde görmeyi bekliyoruz.

meta two meron ar

ces 2019 tahminler

Çin merkezli üretilen VR gözlük Pico, bağımsız VR gözlüğün yeni bir sürümünü duyurdu.

pico g2 4k 4

pico g2 4k: ces 2019 tahminler

Yukarıdakilere ek olarak, daha büyük şirketleri kitlesel bir pazar geleceğine hazır olduklarına ikna etmeye çalışan bileşen üreticilerinden, özellikle göz takip teknolojisine sahip şirketler gibi daha karmaşık bir bileşen güncellemesi görmeyi bekliyoruz.

7 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan CES 2019 ile ilgili hafta boyu size yenilik ve gelişmeleri aktaracağız.

 

Yorum yazın

TeknoVR