Apple, Persona Avatar Sistemini Geliştiriyor

5 dakika, Okuma Süresi

Apple Vision Pro’nun en son güncellemesi Persona avatar sistemi için önemli geliştirmeler içeriyor, cihazın kişisel uzaktan sürükleyici iletişim özelliğini optimize ederek, cihazın üretkenlik odaklı cihaza kapsamlı konferans özellikleri getirme potansiyelini daha da artırıyor. 

Vision Pro’nun ilk çıkışından bu yana, Apple’ın Persona sistemi esrarengiz nitelikleri nedeniyle bazı alaylarla karşılaştı; ancak bu tepkiye rağmen cihaz genel olarak tasarımıyla ve fiyatıyla ilgili olarak daha az olumlu geri bildirim aldı. 

Yeni Persona sistemi, kullanıcıların arayanın dijital avatarını mekansal ortamda herhangi bir yere yerleştirmesine olanak tanıyor. Geçmişte, kişisel ekran yerine kilitlenmişti ve gerçek dünya ortamıyla daha az görsel bütünleşmeye sahipti. 

“Uzaysal Personalar”, Shareplay başlığı altında çeşitli Vision Pro uygulamalarına hazırdır ve FaceTime gibi hizmetler aracılığıyla eğlence ve işbirliği için en fazla beş Persona’ya izin verir. 

Apple’ın Persona sistemi hâlâ Beta aşamasındadır; ancak hizmeti cihazına daha fazla entegre etmek için çalışıyor; bu da firmanın yeni ortaya çıkan MR cihazındaki kapsamlı işbirliği araçlarına değer verdiğini gösteriyor. 

Apple, ilk olarak Avatar sisteminin Vision Pro 1.1 güncellemesi sırasında yükseltileceğini belirtti. 

Bir Apple Persona avatarı Ayarlayın 

Güncellenmiş Persona sistemini kullanmaya başlamak nispeten basittir; kullanıcının başlamak için Persona sekmesini seçmesi gerekir. 

Yeni Persona avatar sistemini başlatırken kullanıcılar, yüz ifadelerinin kayıtları ile birlikte kendi fotoğraflarını çekerek dijital benliklerini kişiselleştirebiliyorlar. 

Vision Pro daha sonra bu videoyu/görüntüyü bir Persona Avatarına dönüştürecek. Kullanıcılar daha fazla kişiselleştirme için kişiliklerini gözlük gibi ek aksesuarlarla düzenleyebilirler. 

Üstelik kurulum süreci sırasında Vision Pro kullanıcıları, uzaktan işbirliği oturumu sırasında arayanın hangi uygulamaları kullandığını gösteren cihazın göz izleme sistemi olan “EyeSight”ı özelleştirebilir. 

Vision Pro Sürüm 1.1 

Güncellenen Persona Beta, Apple’ın ilk cihaz güncellemesinin ardından geliyor. 

Sürüm 1.1‘de Apple, performansı ve uygulama kullanımını önemli ölçüde iyileştirdi ve cihazın yeni kişilik sisteminin en son sürümünü başlattı. 

Şirketler için Apple, uygulama erişimine yönelik kaydı iyileştiriyor; Hesap odaklı kayıttan geçen çalışanları desteklemek. 

Çalışanlar, kurulum, Apple kimliklerini yönetme, ağ oluşturma ve Exchange ile Google Workspace gibi hizmetler için destek sağlama gibi yeni Vision Pro prosedürlerini kullanabilir. 

Vision Pro kullanıcılarına yönelik en son güncelleme aynı zamanda 3D varlık etkileşimi üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak, mekansal nesnelerin daha kolay manipülasyonuna ve 3D varlıklarla daha yakın etkileşime olanak tanır; küçük ofis/evden çalışma ortamları ve diğer hareket halindeki kullanım durumları için gereklidir . 

1.1 güncellemesi, hacimsel sahneler için güncellenmiş bir yakın kullanıcı sınırı sunarak bu özelliği geliştirir. Bu güncelleme, kullanıcıların hacimsel sahneleri önceki sürüme göre çok daha yakına taşımasına olanak tanıyarak hacimsel sahne içeriğiyle daha kolay doğrudan etkileşime olanak sağlar. 

Son olarak, yeni SwiftUI çerçeveleri, koordineli bir mekansal ortama ve 360 ​​derece sürükleyici uygulamaların yerleştirilmesine olanak tanıyor. Vision Pro’nun 1.1 güncellemesi, uygulama yerleşimini ve çevresel değişikliklerin takibini iyileştiriyor. 

Vision Pro hakkında daha fazlası 

Apple Vision Pro, 256GB/512GB/1TB depolama alanı, 23 milyon piksel ekran, 90Hz/96Hz/100Hz yenileme hızı, uzamsal ses, 2 saatlik pil ömrü, Bluetooth, göz gibi etkileyici özelliklerle donatılmış üst düzey bir XR cihazıdır. izleme ve el takibi. Ancak fiyatının 3.500 dolar olması, bazı tüketiciler için onu daha az erişilebilir hale getirebilir.

Sistem satan uygulamalara sahip olmayan diğer XR cihazlarının aksine Apple Vision Pro’nun bu trendi kırması bekleniyor. Apple, geliştiricileri bu cihaz için hazırlayarak ön saflarda çalışanlar için hazır birçok kurumsal hizmet de dahil olmak üzere 1.000’den fazla uzamsal uygulamayı kullanılabilir hale getirdi. Apple Vision Pro’daki önde gelen iş yeri uygulamaları arasında SynergyXR, JigSpace, Omniplan, Zoom, Microsoft 365 ve Teams yer alıyor.

Apple’ın XR cihaz pazarına girişi birçok sektör liderinin bunu dikkate almasına neden oldu ve Apple’ın alana getirdiği yeni perspektif konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz ay MWC’de, HTC VIVE Global Ürün Başkanı Shen Ye , Apple’ın, firmanın donanımı, platformu ve altyapısı da dahil olmak üzere HTC VIVE’ın yatırım yaptığı “her şeyi doğruladığını” açıkladı. 

Siz ekledi, “Bu alana ve hatta bu fuara (MDC 2024) çok daha fazla ilgi gördük. Bir ton insanın gelip demolar yaptığını gördük ve Apple gibi büyük birinin oyuna girmesi sayesinde insanların VR alanına gerçekten girdiğini görmek gerçekten ödüllendirici oldu.” 

Ayrıca Apple’ın sanal gerçeklik alanındaki önde gelen rakiplerinden Meta, Apple’ın son ürününü fark etti. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg de farklı şirketlerin ürettikleri kulaklıklar için farklı tasarım kararları verdiklerini kabul etti.

Ancak insanların karma gerçekliği kullandığı çoğu şey için Quest gözlüklerinin daha iyi olduğuna inanıyor. Apple ürünlerine yönelik kapsamlı uygulama seçenekleri ve cihazların uçak içi eğlence gibi yeni ve heyecan verici şekillerde kullanılmasıyla Apple, XR’yi yaygınlaştırmaya doğru ilerliyor gibi görünüyor. Ancak donanımın başarısı, olumlu bir kullanıcı deneyimi ve benimseme için çok önemlidir.

TeknoVR