Vodafone, Paradigmayı XR Gözlüklerden AR Gözlüklere Değiştiriyor

HyperRealityHub daha hafif ve daha ucuz bir alternatifin kapısını açıyor

2 dakika, Okuma Süresi

Vodafone, bilgi işlem bağlantı yeteneklerini, “paradigmayı ağır olan XR gözlüklerden daha hafif ve uygun fiyatlı AR gözlüklere kaydırdığını” söylediği Snapdragon destekli HyperRealityHub’a getiriyor.

HyperRealityHub, birden fazla kullanıcının konumunu ve hareketini takip etmek için harici kamera desteğiyle bölünmüş bir bilgi işlem çözümü sunuyor ve böylece XR cihazlarının bilgi işlem gereksinimlerini, ağırlığını ve hatta enerji tüketimini azaltıyor.

Bilgi işlem gereksinimlerinin gözlükler, hub ve bulut arasında paylaşılmasını sağlamak için gelişmiş mimariyi kullanır. Çözüm ayrıca, Snapdragon Spaces XR Geliştirici Platformu içindeki ileri düzey yapay zeka yeteneklerini ve Vodafone uygulamalarını da içeriyor.

Snapdragon’un arkasındaki şirket Qualcomm’un Kuzey Amerika Başkanı Juho Sarvikas, HyperRealityHub’a desteğini LinkedIn aracılığıyla gösterdi:

“Buradaki yenilikçi düşünceyi seviyorum… Vodafone ve #Snapdragon, yeni nesil #XR gözlükleri ve ev eğlencesi deneyimlerini mümkün kılan bölünmüş bir bilgi işlem çözümü üzerinde çalışıyor.

“Yüksek bilgi işlem kapasitesine sahip bir ev merkezi, XR deneyiminin ağır yükünü üstlenirken bilgisayar görüşü kullanım senaryolarıyla sürükleyici bir ev eğlencesi deneyimine güç verecek.

Wi-Fi 7 ile sektör lideri bağlantı, elbette ki karışımın bir parçası olan #5G ana taşıyıcı seçeneğiyle birden fazla kullanıcı için sürükleyici bir deneyim sağlıyor. İSS’lerin evde genişlemesi için ne harika bir fikir.

Vodafone, birden fazla kullanıcıyı birbirine bağlayarak Wifi 7 ve 5G kullanarak ortak, sürükleyici bir deneyim içinde etkileşimde bulunabilmelerini sağlayacak bir HyperRealityHub+ çeşidi oluşturma planlarını da paylaştı.

Bunun konaklama, sağlıklı yaşam ve fitness, tele sağlık, uzaktan destek, eğitim, eğlence ve yaratıcı işbirliği gibi sektörlerde kişilerarası ve teknolojik etkileşimleri geliştireceğine inanıyor.

Görevlerin AR gözlüklerinden HyperRealityHub’a aktarılması, kullanıcıların genel deneyimlerinden ödün vermek zorunda kalmadan yüksek performanslı uzaktan görüntülemeden yararlanmasına olanak tanıyacak.

Bu ayın sonunda Mobil Dünya Kongresi’ne katılanlar, Snapdragon’un AR2 Gen 1 Platformunu kullanan AR gözlüklerini kullanarak HyperRealityHub’ı deneyebilecek.

Kullanıcılar, YuMii adlı bir telesağlık dijital ikiz vitrini aracılığıyla etkileşime geçmeleri teşvik edilen VEDA adlı sanal bir temsilci tarafından sağlıklı yaşam egzersizleri konusunda yönlendirilecek.

Alternatif olarak ziyaretçiler, AR gözlüklerini takmaya gerek kalmadan VEDA ile hologram benzeri bir projeksiyon olarak etkileşime girmeyi seçebilirler.

Vodafone, HyperRealityHub’ın yanı sıra XR teknolojisindeki gelişmeler kullanılarak oluşturulan diğer cihazları da sergileyecek.

Vodafone ve Qualcomm geçen yıl MWC’de ortaklık kurmuştu. O dönemde Vodafone Almanya Bilgi Teknolojileri Direktörü ve BT Direktörü Ulrich Irnich, Snapdragon Spaces’ın şirketinin müşterilere “gerçek dünyadaki, kafaya takılan XR çözümleri sunmak için hızlı adımlar atmasını” sağladığını açıkladı.

Ekledi:

“GigaAR Sahnemiz bunun en iyi örneğidir ve Qualcomm Technologies ile işbirliği içinde XR’nin sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz.”

Vodafone ayrıca, ilk olarak MWC23’te tanıtılan 5G Ağını Kutuda ve üçüncü taraf geliştiriciler, toplayıcılar ve kurumsal müşteriler için yeni ağ API’lerini de tanıtacak.

Yorum yazın

TeknoVR