Qualcomm, Daha Hızlı 5G Akıllı Telefonlar İçin Snapdragon X55 Modemi Duyurdu

X55 aynı zamanda öncekilerden belirgin şekilde daha hızlı olacak. 5G modunda, X50’nin kabaca 5Gb/sn’den en yüksek hızına ve 7Gb/sn’lik bir indirme hızına ve 3Gbps’in en yüksek yükleme hızına sahip

3 dakika, Okuma Süresi

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’deki 5G ağlarının desteğiyle, ilk 5G cihazları zaten müşterilerin evlerinde ve ellerinde. Qualcomm’un ilk nesil 5G modemi Snapdragon X50 dan sonra Qualcomm bugün. 2019’un sonlarında daha hızlı, daha ince ve daha yetenekli 5G ürünlerinin “ikinci dalgasını” olan Snapdragon X55’i duyurdu.

Qualcomm, Snapdragon X50’yi 2017’de açıkladığında, 5G hala teorikti. Standartları kesinleştirilmemiş, cep boyutunda cihazlar için test edilmemiş ve düzenleyiciler hücresel servislere hangi radyo frekanslarını tahsis edecekleri belirli değildi. O dönemden beri, bu bilinmeyen parçaların bir çoğu büyük ölçüde yerine oturdu, daha küçük ve daha fazla güç tasarrufu sağlayan yongaların yanı sıra çok sayıda farklı radyo frekansı için geniş destek ihtiyacı ortaya koydu.

Snapdragon X55qualcomm qtm525

Snapdragon X55 ile bir önceki versiyonda ortaya çıkan ve oluşan bir çok sorunu ortadan giderecek. Ayrı bir LTE modemi gerektiren X50’den farklı olarak, X55, 2G’den 5G’ye kadar her hücresel nesli ve aynı zamanda dünyanın “herhangi bir bölgesinde” “neredeyse her türlü” radyo frekansını desteklemek için tek bir çip kullanıyor. İkinci dalga 5G cihazlarının daha küçük pillere sahip olmasını sağlayan, 10-nanometre ölçeğinden küçülen, diğer bileşen iyileştirmeleriyle birlikte enerji tüketimini azaltacak olan en son 7 nanometre üretim sürecini kullanıyor.

X55 aynı zamanda öncekilerden belirgin şekilde daha hızlı olacak. 5G modunda, X50’nin kabaca 5Gb/sn’den en yüksek hızına ve 7Gb/sn’lik bir indirme hızına ve 3Gbps’in en yüksek yükleme hızına sahip. 4G ağlarda, şirketin bağımsız X24 LTE modeminden yüzde 25 daha hızlı olan 2,5Gb/sn’ye kadar indirme yapabilyor. Hem milimetre dalgası hem de 6GHz frekansları desteklemeye ek olarak, 5G / 4G spektrum paylaşma modunda da çalışabiliyor. Böylece taşıyıcılar aynı radyo frekanslarında her iki hizmet türünü de sunabilecekler.

Eş zamanlı olarak Qualcomm, üçüncü nesil 5G antenini, özellikle 8 mm’den ince akıllı telefonlara sığacak şekilde tasarlanmış olan QTM525’i piyasaya sürüyor. QTM525 milimetre dalgaya özgü, ancak önceki 28GHz ve 39GHz bantlarına 26GHz desteği ekleyerek selefinin ötesine geçebiliyor. Bu, şu anda Kuzey Amerika, Güney Kore, Japonya, Avrupa ve Avustralya için planlanan en hızlı 5G ağlarında çalışmasını sağlayacak. Bu oldukça geniş bir bölge demek.

Snapdragon X55 Çok Daha Hızlı

snapdragon

İki yeni bileşen şuan için biraz belirsiz görünebilir, ancak aynı derecede önem içeriyorlar. QET6100 5GEnvelope Tracker and QAT3555 5G Adaptive Antenna ayar Çözümü. Kısaca, QET6100, bir 5G aygıtının bir kerede 100MHz’lik bir radyo spektrumunu verimli bir şekilde kullanmasını sağlayarak daha hızlı ve daha uzun pil ömrü sunarken, QAT3555 cihazın 600MHz’den 6GHz’e kadar daha yüksek güçle radyo frekanslarında çalışmasına izin veriyor ve verimlilik yüzde 25 daha az verimli. Snapdragon X55’in bu yeni radyo özelliklerini kullanabilen ilk modem olma özelliğine sahip olacak.

Yeni parçalar, tüketici ve işletme ölçekli olarak 5G ürünlerinin ikinci dalgasının “bugün insanların akıllı telefonları ve cihazlarıyla ilgili beklentilerini karşılamasını” sağlayacak. Qualcomm, daha etkin, daha küçük, daha hızlı ve daha uzun ömürlü olması anlamına geliyor. Şirket, yeni parçaların telefonlardan, sabit kablosuz yönlendiricilere, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere, otomotiv uygulamalarına ve kurumsal cihazlara kadar her şeyde kullanılmasını bekliyor.

Snapdragon X55, 25-28 Şubat tarihlerinde, Mobil Dünya Kongresi’nde, yüzde 99.9999 güvenilirlik ve 5G hücresel araçla geliştirilmiş ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişim (eURLLC) testi dahil olmak üzere “sınırsız XR” ve çok sayıda 5G demo sunumu ile birlikte gösterilecek. İkinci dalga parçalarına dayalı ilk ürünlerin yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yorum yazın

TeknoVR