LYNX-R1 Bağımsız MR Gözlük

3 dakika, Okuma Süresi

Fransa merkezli Startap Lynx’ten LYNX-R1, ilk 6DoF bağımsız geçişli video MR gözlük. “Profesyonelleri” hedefleyen 1499 $ fiyatla satışa sunuluyor.

Passthrough AR
Şu anda iki temel AR gözlük tipi var: transparan ve Passthrough. Microsoft’un HoloLens 2 gibi çoğu AR kulaklığı şeffaftır. Kullanıcı, gerçek görüntüyü doğrudan camdan görür ve sanal nesneler bu cama bindirilir.

Şeffaf AR optiklerinin arkasındaki teknoloji hala gelişme aşamasında. Görüş alanı dar ve sanal nesneler tamamen opak olamaz.

Güncelleme (13 Eylül 2021) : Lynx, Temmuz ayında daha önce bahsedilen fiyatın çok altında açılış fiyatının açıklandığı yeni bir promosyon yayınladı.

Tüketici versiyonunun ise 500$ fiyat etiketine sahip olacağı söyleniyor. İşletmeler için profesyonel bir sürümün 900 dolara satılacağı söyleniyor.

LYNX-R1 gibi passthrough gözlükleri, VR gözlükleri ile aynı tür ekran sistemini kullanır, gerçek dünyayı kameralar aracılığıyla görüntüledikleri için tamamen sanal bir dünya oluşturmak yerine, gözlük kameradan destek alır ve gerçek dünyayı size gösterir. Gerçek dünya çok iyi görünmeyecek olsa da, bu çok daha geniş bir görüş alanında AR’ın yanı sıra tam sanal nesne opaklığı ve daha düşük maliyete olanak sağlar (HoloLens 2’nin fiyatı 3500 $).

Lynx de dahil olmak üzere aslında bu tür ürünlere “Karma gerçeklik gözlüğü” deniliyor.

Tamamen Bağımsız

LYNX-R1, ilk geçişli AR kulaklık değildir. Varjo XR-1 ve XTAL, Apple tarafından satın alınan Vrvana Totem gibi benzer yeteneklere sahip ürünler.

Ancak diğer 6DoF gözlüklerin çalışması için bir PC’ye bağlanması gerekir. LYNX-R1 Oculus Quest gibi, bağımsız ve kablosuzdur,  yerleşik bilgisayar, donanım ve pil içerir.

image 1342 436x300 1

Lynx, Qualcomm’un yeni Snapdragon XR-2 yonga setini kullanıyor. Bu, Snapdragon 865’in XR için bir varyantı, Oculus Quest’in kullandığı Snapdragon 835 ten yaklaşık iki kat daha güçlü. 6GB RAM ve 128GB yerleşik depolama içeriyor.

Diğer Özellikler

MR Gözlük seti, 90Hz-LCD’de çalışan çift 1600 × 1600 LCD panel kullanıyor, PenTile OLED’den daha iyi netlik sağlıyor, ancak daha az zengin renklere sahip. Lensler, 90 ° ‘lik bir dairesel görüş alanı ile benzersiz “4-kat katadioptrik serbest biçimli prizmalar” dır.

122

Dış tarafta dört kamera bulunuyor. İki siyah beyaz kamera konumsal izleme sağlıyor ve hareket tanıma da dahil olmak üzere oklüzyon haritalama ve el izleme gibi geçiş ve bilgisayar görme görevleri için iki renkli kamera kullanılır.

MR gözlük içinde göz izleme kameraları bulunuyor. Kulaklıklı mikrofon setinde ayrıca konumsal ses ve iletişimi sağlayan iki hoparlör ve iki mikrofon bulunuyor.

lynx r1 2 768x432 1

Şarj işlemi, USB C Tipi bağlantı noktası üzerinden yapılıyor ve Lynx, pilin iki saatlik “etkin kullanım” süresi olduğunu iddia ediyor.

Piyasadaki Boşluk?
Nispeten uygun bir fiyata ve daha geniş bir görüş alanı sunan kablosuz, bağımsız bir AR gözlüğü için kurumsal pazardaki boşluğu doldurabilir.

LYNX-R1, bu yılın yaz aylarında gönderimlerine başlayacak. Ön siparişlere şirketin web sitesinden ulaşılabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR