Qualcomm Snapdragon 855 Telefonları USB Üzerinden AR ve VR Gözlüklerini Güçlendirebilir

Qualcomm, AR ve VR cihazlarının ve hizmetlerinin denemek ve mümkün kılmak için çeşitli ortaklarla çalışmaktadır.

2 dakika, Okuma Süresi

Silikon teknolojisi devi Qualcomm, “akıllı telefonlar ve XR görüntüleyicileri arasındaki bileşenleri ve performansı önceden doğrulamayı” planlıyor. Qualcomm, “kolayca tanınabilen yeni bir XR görüntüleyici performansı ve uyumluluk rozeti simgesi” uygulamak için bir kaç ortakla birlikte çalışmayı planlıyor.

Qualcomm XR görüntüleyici

usbvr

Şirket, Acer, nreal ve Pico dahil olmak üzere birlikte çalışmayı planladığı birkaç ortağı olduğunu duyurdu. Genel olarak amaç, hem AR hem de VR olmak üzere, VR gözlük setine veya gözlüklere bağlanmış bir telefonla güçlü izleme olanağı sunan bir dizi gözlük sağlamaktır. HTC Vive Cosmos için duyurulduğu zaman tanıtım videosunda bir akıllı telefon görüntüsü vardı.

Aynı zamanda Cosmos‘un PC VR olmasına rağmen farklı platformlar ile de çalışabileceği bilgisi aktarılmıştı. Burada duyurulan teknolojinin bu olması muhtemel ve gözlüpün USB-C bağlantısı üzerinden bağlanan bir telefonla çalışmasına izin veriyor. Tabii ki bu konuda daha detaylı bilgi ve tam olarak nasıl çalıştığını görmek için HTC‘yi beklemek zorundayız.

qualcommvr

Bu çabanın yıl boyunca nasıl bir performans sergileyeceğini görmeyi merakla bekleyeceğiz. Qualcomm liderleri, şirketin buradaki çabalarının 2019’da bazı AR ve VR gözlükleri piyasaya çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyor gibi görünüyor. Yine de Google gibi bu alanda çalışan en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları da dahil olmak üzere iş ortakları listesinde kayda değer eksiler var diyebiliriz.

Samsung ve Facebook. Ek olarak, OpenXR gibi standardizasyon çabaları 2019’daki büyük duyurular arasında yer alıyor. Qualcomm’un yongaları ile çalışan sistemlerin standardizasyona yönelik daha geniş bir hareket kabiliyeti olacak mı? ve tam olarak nasıl çalışacağı konusunda belirsizlikler var.

Yorum yazın

TeknoVR