Oculus OpenXR ile VR ve AR Uygulama Geliştirilmesini Standartlaştıracak

4 Okuma Süresi

Oculus, VR ve AR uygulama geliştirilmesini standartlaştırmayı amaçlayan endüstriyel proje olan OpenXR ile uygulama standardı oluşturarak bir ekosistem içinde çalışabilir sistem ile devam etmek istiyor. En son SDK güncellemesinden itibaren şirket, OpenXR’nin “ileriye dönük tüm yeni uygulamalar için tercih edilen API” olacağını söylüyor.

Oculus OpenXR ile VR ve AR Uygulama Geliştirilmesi

OpenXR , VR ve AR uygulamalarının geliştirilmesini standartlaştırmayı amaçlayan ve birlikte çalışabilir bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan, telifsiz standarttır. Standart, Nisan 2017’den beri geliştirilmekte ve önemli AR oyuncuları da dahil olmak üzere VR endüstrisindeki hemen hemen her büyük donanım, platform ve motor şirketi tarafından desteklenmektedir.

OpenXR, 2019’da ‘1.0’ sürümü yayınlandığından beri yavaş ama istikrarlı bir büyüme yaşadı; Oculus’tan gelen bu yeni duyurunun, büyüme hızını önemli ölçüde hızlandıracağı kesin.

Oculus’un “ileriye dönük tüm yeni uygulamalar için tercih edilen API” olarak OpenXR’a geçtiği v31 SDK güncellemesiyle başlıyor. Oculus’a göre bu, yalnızca OpenXR SDK’sının “tam destek” (QA testi, hata düzeltmeleri ve güncel belgeler gibi) alacağı anlamına geliyor. Yakın zamanda duyurulan geçiş API’si gibi yeni geliştirici özellikleri, bu noktadan sonra yalnızca OpenXR uzantıları aracılığıyla sunulacak.

openxr diagram

Oculus Mobile ve Oculus PC SDK Uyumluluk Desteği

Eski Oculus Mobile ve Oculus PC SDK’ları ile oluşturulan uygulamalar elbette mevcut kulaklıklar üzerinde çalışmaya devam edecek, ancak 31 Ağustos’tan itibaren Oculus bu SDK’ları yalnızca “uyumluluk desteğine” indiriyor, bu da sınırlı KG testi anlamına geliyor, yalnızca kritik hata düzeltmeleri yapılacak, ve yeni geliştirici özellikleri olmayacak.

Bir yıl sonra, 31 Ağustos 2022’de Oculus, OpenXR ile yeni uygulamaların oluşturulmasını gerektirecek ve Oculus Mobile ve Oculus PC SDK’ları desteklenmeyecek.

Bu tarihten sonra Oculus Mobile ve Oculus PC SDK ile geliştirilecek uygulamalar, mevcut VR gözlükler üzerinde çalışmaya devam edecek, ancak Oculus, hazırlanan ve hazırlanacak tüm yeni uygulamaları OpenXR’a almak  için çok çalışıyor.

VR uygulamaları oluşturmak için yaygın kullanılan iki araç olan Unity ve Unreal Engine, OpenXR için bir dereceye kadar destek sunarken, hiçbiri yeni VR uygulamaları oluşturmak için varsayılan olarak OpenXR’a geçmedi.

Unity’de OpenXR desteği hala “deneysel” olarak kabul ediliyor. Oculus, Unity OpenXR eklentisinin 2022’nin başına kadar “tam olarak desteklenmeyeceğini” düşünüyor ve bu noktada VR uygulamaları oluşturmak için önerilen seçenek haline gelecek.

Unreal Engine’e gelince, Oculus, Oculus SDK’nın v32 sürümünde bir OpenXR arka uç eklentisini varsayılan yapmayı planlıyor ve Unreal Engine 5’in (2022 başlarında bekleniyor) piyasaya sürülmesiyle birlikte Unreal Engine’de OpenXR için “tam destek” bekliyor. UE5 tam sürüm çıktığında Oculus, OpenXR kullanmak için UE5 ile oluşturulmuş Oculus VR gözlükleri için yeni VR projelerinin gerekli olacağını söylüyor.

Yorum yazın

TeknoVR