Meta, Meta Reality Karma Gerçeklik Sistemini Açıkladı

6 dakika, Okuma Süresi

Meta Reality karma gerçeklik sistemi duyuruldu. Meta ürün müdürü olan Sarthak Ray’e göre, karma gerçeklik yoluyla etrafınızdaki dünyayı görme ve onunla etkileşim kurma yeteneği, VR için yeni fırsatlar sunuyor. “Aynı fiziksel odada arkadaşlarınızla oynayabilir veya devasa sanal monitörleri fiziksel araçlarla birleştiren üretkenlik deneyimleri yaşayabilirsiniz ve bu, artırılmış gerçeklik için uzun vadeli vizyonumuza doğru bir adımdır.”

Yaygın inanışın aksine, VR/AR cihazı fiziksel ve sanal dünyaları inandırıcı bir şekilde harmanlayabiliyorsa, karma gerçeklik deneyimi en etkilidir. Bu, Oculus.com’daki yakın tarihli bir blog gönderisine göre, Gözlüğün 2D video akışı sağlamaktan daha fazlasını yapması gerektiğini ifade ediyor.

Meta, en son VR teknolojilerini geliştirme taahhüdünü daha da ileriye taşımak adına, olağanüstü bir deneyim yaratmak için içeriden bir bakış sunan yeni bir karma gerçeklik sistemi olan Meta Reality’nin lansmanını duyurdu.

metalivinginstereo

Uzamsal Farkındalık için Stereoskopik Renk Geçişi

Konu rahat ve sürükleyici karma gerçeklik deneyimleri sunmaya geldiğinde renk geçişli ve stereoskopik 3D teknolojisinin öneminin ortaya çıkıyor.

Meta Computer Vision Mühendislik Müdürü Ricardo Silveira Cabral, “Meta Quest Pro, renkli Geçiş kullanılarak oluşturulan karma gerçeklik deneyimlerinin insanlar için rahat olmasını sağlayan gerçekçi derinliği yeniden oluşturmak için iki kamera görüntüsünü birleştiriyor” dedi. “Ayrıca, stereo doku ipuçları, kullanıcının beyninin geri kalanını yapmasına ve derinlik yeniden yapılandırması mükemmel olmadığında veya sistemin menzilinin ötesinde olduğunda bile derinliği çıkarmasına olanak tanır.”

Örneğin, Düz Geçiş’i kullanırken beyniniz kahve fincanının elinizden, hemen yanınızda duran kalemden olduğu kadar uzakta olduğunu öğrenir.

Başlığın bir odadaki konumunu belirlemek için yalnızca 100 referans noktası yakalayabilen Oculus Insight, bir tüketici VR cihazı için ilk bağımsız izleme sistemini sağlayan bir teknolojiydi. O o günden bu yana derin algılamayı etkinleştirmek için yükseltildi. Karşılaştırma için Meta Quest Pro, farklı aydınlatma koşullarında saniyede 10.000’e kadar ilgi noktası üretebilir ve fiziksel alanınızın gelişmiş bir 3D temsilini gerçek zamanlı olarak oluşturmanıza olanak tanır.

Bu süreç sayesinde Meta, fiziksel dünyanın sürekli güncellenen bir 3D modelini oluşturabilir. Daha sonra bu verileri, gerçek dünya ortamınızın görüntülerini üretebilen tahmine dayalı bir işleme çerçevesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Oluşturma gecikmesini telafi etmek için, yeniden yapılandırmalar Asenkron TimeWarp algoritması aracılığıyla kullanıcıların sol ve sağ göz görünümlerine göre ayarlanır.

Silveira Cabral’a göre renkli bir stereoskopik kameranın kullanılması, ekibin gerçek dünyanın daha gerçekçi bir yorumunu sunmasını sağlıyor.

meta, meta reality karma gerçeklik sistemini açıkladı

Sanal İçeriği Fiziksel Dünyayla Harmanlamak için Sahne Anlama

Presence Platformunun Sahne Anlayışı bileşeni, Connect 2021 etkinliği sırasında tanıtıldı. Bu teknoloji, geliştiricilerin karmaşık ve sahneye duyarlı karma gerçeklik deneyimleri oluşturmasına olanak tanır. Meta Quest Pro’nun ürün müdürü Wei Lyu’ya göre, şirketin Sahne Anlayışı bileşeni, geliştiricilerin işlerini ve deneyimlerini oluşturmaya odaklanmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Lyu, “Sahne Anlayışını bir sistem çözümü olarak tanıttık,” dedi.

Sahne Anlayışı üç alana ayrılmıştır:

  • Sahne Modeli: Geometrik ve anlamsal bilgilerden oluşan, ortamın tek, kapsamlı, güncel ve sistem tarafından yönetilen bir temsili. Bir Sahne Modelinin temel öğeleri çapalardır. Her Çapa çeşitli bileşenlere eklenebilir. Örneğin, bir kullanıcının oturma odası, zemin, tavan, duvarlar, masa ve kanepe gibi anlamsal etiketlere sahip ayrı çapalar etrafında organize edilmiştir. Çapalar basit bir geometrik gösterimle iliştirilir: 2D sınır veya 3D sınırlayıcı kutu.
  • Sahne Yakalama: Kullanıcıların bir Sahne Modeli oluşturmak için dolaşmasına ve oda mimarisini ve mobilyalarını yakalamasına olanak tanıyan, sistem yönlendirmeli bir akış. Gelecekte amaç, insanların çevrelerini manuel olarak yakalamalarını gerektirmeyen otomatikleştirilmiş bir sahne yakalama sürümü sunmak olacaktır.
  • Scene API: Uygulamaların, içerik yerleştirme, fizik, navigasyon vb. dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları için Scene Modelindeki uzamsal bilgilere erişmek için kullanabileceği bir arabirim. Scene API ile geliştiriciler, Scene Modelini kullanarak sanal bir topun fiziksel olarak sekmesini sağlayabilir gerçek odadaki yüzeyler veya fiziksel duvarları ölçekleyebilen sanal bir robot.

Ray, “Sahne Anlayışı, geliştiricilerin gerçek zamanlı kapatma ve çarpışma efektleriyle mümkün olduğunca inandırıcı ve sürükleyici MR deneyimleri oluşturmalarına izin vererek, geliştiriciler için sürtüşmeleri azaltıyor” diye ekledi.

meta, meta reality karma gerçeklik sistemini açıkladı

Sanal Nesne Yerleşimi İçin Mekansal Çapalar

Geliştiriciler, Meta Quest Pro platformunun temel bir özelliği olan Spatial Anchors’ı kullanarak kolayca birinci sınıf karma gerçeklik deneyimleri oluşturabilir. Örneğin, bir ürün tasarımcısı, Gravity Sketch gibi bir platform kullanarak ürünleri için kesintisiz bir ortam yaratmak üzere fiziksel bir alana birden çok 3D modeli kolayca sabitleyebilir.

Meta Ürün Müdürü Laura Onu, “Eğer stereoskopik renkli geçiş ve sahne anlayışı, MR deneyimlerinin fiziksel ve sanal dünyayı harmanlamasına izin vermek için ağır işi yapıyorsa, sabitleme yeteneklerimiz hepsini bir arada tutan bağ dokusunu sağlıyor,” dedi.

Sahne Modeli ile birlikte Mekansal Çapalar, çeşitli deneyimler ve durumlar için zengin ve otomatik ortamlar yaratmak için kullanılabilir. Örneğin, fiziksel bir duvara bağlı sanal bir kapı oluşturabilirsiniz. Bu, dijital eşleştirme, depo otomasyonu ve hatta robotik alanlarındaki kurumsal çözümleri için XR teknolojisine bakan şirketler için çok büyük bir adım olacaktır.

Şimdilik, Meta daha çok sosyal deneyimlere odaklanmış gibi görünüyor. Onu şöyle ekliyor: “Sahne Anlayışını Mekansal Çapalarla birleştirerek, olasılıklarla dolu yeni bir dünya yaratmak için MR deneyimlerinizi kullanıcının ortamına uyarlayabilir ve harmanlayabilirsiniz.”, odanıza sanal mobilyalar yerleştirin veya evinizde bir uzantı çizin, fizik oyunları oluşturun ve daha fazlasını yapın.”

Ortak Lokasyonlu Deneyimler İçin Paylaşılan Mekansal Bağlantı Noktaları

Ayrıca Meta, Presence Platform’a Shared Spatial Anchors özelliğini ekledi. Bu, bağlantılarınızı aynı alandaki diğer kullanıcılarla paylaşarak yerel çok oyunculu deneyimler oluşturmanıza olanak tanıyacak. Bu, sizin ve diğer arkadaşlarınızın, Tilt Five’ın oyun deneyimlerini sunduğu gibi, fiziksel bir masanın üzerinde bir VR masa oyunu oynamanıza olanak tanır.

meta, meta reality karma gerçeklik sistemini açıkladı

Karma Gerçeklik için Kazanan Bir Kombinasyon

Uzamsal Çapalar, geçiş ve sahne anlayışının birleşimi, gerçek dünya gibi görünmek ve hissetmek için tasarlanmış zengin ve etkileşimli bir ortam oluşturmaya yardımcı olabilir. Meta Quest Pro’nun ürün müdürü Avinav Pashine, kullanıcılar için harika ve rahat bir karma gerçeklik ortamı yaratmanın pek çok işlemi içerdiğini belirtti.

Meta Reality’nin geleceği, şirket, ürünlerinin yeni neslinde sunulacak yazılım güncellemeleri ve donanım yenilikleri yoluyla platformu sürekli olarak geliştirdiği için gelişmeye devam ediyor. Meta Quest Pro’nun ürün müdürü Silveira Cabral, şirketin ilk ürününün Meta Reality’nin evriminde önemli bir adım olduğunu kaydetti.

“Bir VR başlığıyla nelerin mümkün olduğunu yeniden tanımlayan zorlayıcı deneyimler geliştirirken geliştiricilerle birlikte öğrenmek istiyoruz. Bu hikaye henüz tamamlanmadı; bu sadece birinci sayfa.”

Yorum yazın

TeknoVR