Facebook’un sanal gerçeklik desteği oyunla değil, verilerle ilgilidir

5 dakika, Okuma Süresi

Facebook, başarılı bağımsız sanal gerçeklik (VR) başlığı Oculus Quest 2’nin en son sürümünü duyurdu . Yeni cihaz, öncekinden daha fazla bilgi işlem gücü ve daha keskin bir ekran barındırıyor ve ayrıca 100 ABD Doları daha ucuz.

Oculus Quest 2, Facebook’un sanal gerçekliği daha erişilebilir ve popüler hale getirmeye yönelik uzun vadeli stratejisinin en son adımı diyebiliriz. Facebook kısa süre önce tüm VR çalışmalarını Facebook Reality Labs çatısı altında topladı , Infinite Office VR çalışma alanı gibi yeni uygulamaları duyurdu ve ayrıca gelecekteki Oculus cihazları için bir Facebook oturumu açmanız gerekecek.

Oculus’un Facebook’a bağlanmayı zorunlu hale getirmesi, sosyal medya devinin gizlilik ve verilerle ile ilgili yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında, birçok tüketiciyi endişelendiriyor . VR ve onun kuzeni artırılmış gerçeklik (AR), belki de önümüzdeki on yıl içinde evlerimize davet edebileceğiz.

Facebook sanal gerçeklik desteği, neden VR gözlükler yapıyor?

Facebook, VR şirketi Oculus’u 2014 yılında tahmini 2,3 milyar ABD Doları karşılığında satın aldı . Ancak Oculus’un başlangıçta oyuncuları hedeflediği yerde, Facebook patronu Mark Zuckerberg VR’ın geleceğini sosyal medya için VR olarak değiştirdi.

Geçen yıl aynı etkinlikte Zuckerberg, Facebook’un VR’yi, VR’nin sağladığı gelişmiş “mevcudiyet” hissini kullanan yeni bir tür “sosyal bilgi işlem platformuna” giden bir yol olarak gördüğünü söyledi. Facebook için, VR tabanlı bilgi işlemin tanıtımı, metin tabanlı komut satırı arayüzlerinden bugün kullandığımız grafik kullanıcı arayüzlerine bir sıçrama gibi olacak.

Bu doğru olabilir. VR, eğlence, eğitim, öğrenme ve uzaktaki diğer kişilerle bağlantı için yeni olanaklar sunan güçlü bir somut varlık duygusu sağlıyor.

Ancak, sanal gerçeklik geleceği Facebook’un ” laboratuvarda çalıştığı ” bir şeyse, şirketin mevcut sosyal bilgi işlem platformu ve hedeflenen reklamları sunmak için veri çıkarma iş modeli aracılığıyla işlev görecek.

Sanal gerçeklik gerçek verileri toplar

Bir VR başlığı, kullanıcı hakkında ve aynı zamanda dış dünya hakkında veri toplayabilir. Bu, ortaya çıkan “karma gerçeklik” teknolojilerinin temel etik sorunlarından biridir.

Amerikalı VR araştırmacısı Jeremy Bailenson’ın yazdığı gibi :

… Ticari VR sistemleri, sahneyi uygun şekilde görüntülemek için tipik olarak vücut hareketlerini saniyede 90 kez izler ve ileri teknoloji sistemler, baş ve ellerdeki 18 tür hareketi kaydeder. Sonuç olarak, bir VR simülasyonunda 20 dakika geçirmek, 2 milyondan az benzersiz vücut dili kaydı oluşturmak demek.

Vücudunuzu hareket ettirme şekliniz , parmak izi gibi sizi tanımlamak için kullanılabilir , böylece VR’de yaptığınız her şey kendi kimliğiniz kadar izlenebilir.

Facebook’un Oculus Quest gözlükleri, çevrelerini izlemek ve haritalamak için dışa bakan kameralar da kullanıyor.

2019’un sonlarında Facebook, “çevrenizin görüntülerini veya 3 boyutlu haritalarını bugün sunucularımızda toplamaz ve depolamaz” dedi. Teknoloji muhabiri Ben Lang’ın , şirketin gelecekte hiçbir şeyi göz ardı etmediğini açıkça ortaya koyduğu bugünkü kelimeye dikkat edin.

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçekliğe götürür

Facebook, artırılmış gerçeklik (AR) planlarını kolaylaştırmak için bu verileri toplamak istiyor.

VR’nin bir kullanıcıyı tamamen sanal bir ortama götürdüğü yerde AR, sanal öğeleri gerçek çevremizle birleştirir.

Geçen yıl Facebook, muhtemelen AR gözlükleri ve Oculus Insight’tan toplanan verilerle güçlendirilmiş kapsamlı bir gözetim cihazı vizyonu olan Canlı Haritalar uygulamasını açıkladı. Canlı Haritalar, Facebook kullanıcıları için anahtarlarınızı sehpanın üzerine bıraktığınızı bildirmek gibi birçok küçük kolaylık sağlayacak.

Facebook bunu gerçeğe dönüştürmek için ilk adımlarını duyurdu: Project Aria . Seattle ve San Francisco Körfezi bölgesinde gözlük benzeri sensörler takan kişilerin , Wired’ın kurucu ortağı Kevin Kelly’nin bir sonraki büyük teknoloji platformu olan ” ayna dünyası ” dediği şeyi inşa etmek için verileri toplamasını içerecek.

İnsanlar haklı olarak bu tür veri çıkarmanın ve toplamanın etik sonuçlarıyla ilgileniyorlar. Facebook, Project Aria’nın yanı sıra Sorumlu İnovasyon İlkeleri sayfasını başlattı ve bu veri toplamada yüzlerin ve araç plakalarının bulanıklaşacağını şimdiden hızlıca vurguladılar.

Sadece ‘teknik etikten’ daha fazlasına ihtiyacımız var

XR Safety Initiative gibi gruplar ortaya çıkan bu sorunları kabul ederek VR ve AR geliştirmeyi şekillendirmek için standartlar, yönergeler ve gizlilik çerçeveleri üzerinde çalışmaya başladı.

Gelişmekte olan birçok teknoloji , Collingridge problemi olarak bilinen sorunla karşılaşır : kapsamlı bir şekilde geliştirilip yaygın olarak kullanılana kadar bir teknolojinin çeşitli etkilerini tahmin etmek zordur, ancak o zamana kadar kontrol etmek veya değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Bunun şu anda, Google ve Facebook’un haber medyası üzerindeki gücünü düzenleme çabalarında ortaya çıktığını görüyoruz .

David Watts’ın iddia ettiği gibi, büyük teknoloji, inceleme ve hesap verebilirlikten kaçınmak için kendi etik kurallarını tasarlar :

Feelgood, üst düzey veri etiği ilkeleri, büyük teknolojiyi düzenleme amacına uygun değildir … Büyük teknolojiye bağlı zararlar ancak uygun düzenlemelerle ele alınabilir.

Facebook’un VR düzenlemesi neye benzeyebilir? Almanya böyle bir yanıt veriyor – antitröst düzenlemeleri Facebook’un kulaklığı satıştan çekmesine neden oldu . Sadece teknolojinin değiştirilemeyecek veya meydan okunamayacak kadar yerleşik hale gelmemesini umabiliriz.

Ancak düzenleme, biyometrik gizlilik yasalarını ihlal ettiği için 550 milyon ABD doları ödeyen Facebook’u geçmişte durdurmadı. Milyar dolarlık büyük teknoloji dünyasında, bunların hepsi iş yapmanın bir maliyeti.

 

Yorum yazın

TeknoVR