Magic Leap 2 Güncellemesi, El Takibi, Biyometrik Kimlik Geliştirildi

Magic Leap 2'ye yapılan büyük bir güncelleme, cihazın temel özelliklerinin çoğunu ve el takibi, biyometrik kimlik ve daha fazlasının büyük ölçüde geliştirildiğini iddia ediyor

3 dakika, Okuma Süresi

Magic leap 2 için gelen bu büyük güncellemeye rağmen, XR alanında olup bitenlere bakıldığında Magic Leap 2‘nin bir yıldan fazla süredir piyasada olmadığına inanmak zor. Şirket, bugün yayınlanan ve çok çeşitli temel yetenekleri iyileştirdiğini iddia eden büyük bir güncelleme (v1.4.0) dahil olmak üzere cihazı desteklemeye ve geliştirmeye devam ediyor.

El İzleme ve Konumsal İzleme İyileştirmeleri

Belki de en dikkate değer olanı, gecikmede %10’luk bir azalmanın yanı sıra, elle takip doğruluğunda iddia edilen “altı kat” iyileştirmedir. Cihaz tek bir kontrol cihazıyla birlikte gönderilse de, cihazla etkileşim kurmanın en erişilebilir yolu el takibidir ve bu da bunu çok anlamlı bir gelişme haline getirmektedir.

Ek olarak şirket, gözlüğün konum takibinin iyileştirildiğini ve sanal içeriğin gerçek dünyaya daha ikna edici bir şekilde kilitlenmesine olanak sağladığını söylüyor. Şirket özellikle “ortalama %63’lük bir iyileşme olduğunu” iddia ediyor (örneğin, 2 metre yürürken hata 2 cm ise şimdi 0,74 cm’dir).

Bu geliştirme, “[gerçek zamanlı] kalibrasyondaki iyileştirmeler” sayesinde gerçekleşti ve şirket, bunun, başlığın kamera takibine dayanan diğer sistemler için de zincirleme iyileştirmeler sağlayabileceğini söylüyor.

Biyometrik Kilit Açma ve Kimlik Doğrulama

Magic Leap 2 v1.4.0 güncellemesi aynı zamanda şirketin “Iris ID” olarak adlandırdığı, göz tanımaya dayalı bir kimlik doğrulama yöntemi için de iyileştirmeler sunuyor. Güncelleme, kullanıcıların benzersiz bir şekilde tanınan göz taramasıyla gözlüklerin kilidini açmasına olanak tanıyor ve geliştiriciler, üçüncü taraf uygulamalarda kimlik doğrulaması yapmak ve oturum açmak için aynı sistemi kullanabiliyor.

Biyometrik Kimlik , göz takibini XR cihazları için oyunun kurallarını değiştiren bir hale getiren birçok potansiyel özellikten yalnızca bir tanesi.

Geliştirilmiş Döküm ve Yakalama

Bu yeni güncellemeyle, gözlüğün başkalarıyla paylaşmak üzere gözlükte olup bitenleri yayınlama ve yakalama yeteneğini geliştiriyor. Kesin değişikliklere ilişkin ayrıntılar şu anda zayıf; şirket yalnızca şunu belirtiyor:

  • Magic Leap Hub’dan video akışı paylaşımını iyileştirir
  • Capture için kullanıcı deneyimini iyileştirir
  • Üçüncü gözdeki artefaktları kaldırır, opaklığı artırır ve ayarları tüm üçüncü göz akışlarına uygular
  • Standart miracast çözünürlüklerini desteklemek için ek en boy oranı ekler

Ancak şirketin gözlükte olup bitenlere ilişkin görünümü paylaşmanın öneminin farkında olduğu açık. Şirket, “Etkili, yüksek kaliteli yakalama yetenekleri, yeni hedef kitleleri eğitmek ve kazanmak, ilgi çekici içerik oluşturmak ve kurumsal değeri en üst düzeye çıkarmak için gereklidir” diyor.

Geliştirici İyileştirmeleri

Güncelleme ayrıca geliştiricilerin gözlükte çalışmasını kolaylaştırmak için bir dizi iyileştirme de ekliyor. Özellikle Magic Leap, hata ayıklama yeteneklerini geliştirmeye odaklandığını söylüyor.

Geliştiricilere uygulamalarını ve kurulumlarını test etmeleri ve optimize etmeleri için daha fazla eyleme geçirilebilir bilgi sağlayan hata ayıklama ve profil oluşturma araçlarını sunuyoruz.

Bu araçlar, işletmeler için daha güvenilir, değerli ve gelişmiş AR çözümlerinin daha hızlı geliştirilmesini destekler. Geliştiricilerin ve iş ortaklarının, kullanıcı tarafından oluşturulan güvenli cihazlarda uygulama hata ayıklama işlemlerini self servis olarak yapmalarına olanak tanıyacaklar. Geliştiriciler profil oluşturma araçlarını çalıştırabilecek, günlüklerin şifresini çözebilecek ve uygulamada mı yoksa işletim sisteminde mi bir sorun olup olmadığını belirleyebilecek.

Ek olarak güncelleme, geliştiricilerin gözlüğün manyetometresine (gözlüğün baktığı yönü söyleyen dijital bir pusula) erişimini açarak geliştiricilerin ve kullanıcıların yönü kendi özel durumlarına göre kalibre etmelerine olanak tanıyor. Bu, AR navigasyonu gibi dünyayla ilgili uygulamalar için önemlidir.

Yorum yazın

TeknoVR