Magic Leap 2 Detayları Ortaya Çıkmaya Başladı

7 dakika, Okuma Süresi

Magic Leap 2 detayları gün geçtikçe daha çok aydınlanıyor. Bu yıl piyasaya sürülmesi beklense de Magic Leap 2’nin henüz kesin bir çıkış tarihi yok. Ancak şirket, lansmanın yaklaştığını gösteren gözlükle ilgili ayrıntıları paylaşmaya başladı.

Bu hafta SPIE Photonics West 2022 konferansında Magic Leap’in Optik Mühendisliği Başkan Yardımcısı Kevin Curtis, gözlükle ilgili bir sürü yeni ayrıntıyı paylaşmak için sahneye çıktı. Katılımcı Nataliya Kosmyna , AR XR MR alt dizininde ortaya çıkan bazı bölümlerin yanı sıra sunumun bölümlerini paylaştı.

Magic Leap 2 Detayları

Sunum sırasında Curtis, Magic Leap 2’nin sensörler, optik yığın, Android temeli ve daha fazlasını ayrıntılı olarak anlattı.

Sunumdan çıkan en ilginç detaylardan biri belki de gözlüğün ticari AR gözlükler arasında bir ilk olan dinamik karartma özelliği ile ilgili.

Dinamik Karartma Lensleri

magic leap 2 details 6 640x360 1

Curtis, Magic Leap 2’nin lenslerinin ışık iletimini %22’den %0,3’e ayarlayabildiğini ifade etti. Birincisi güneş gözlüğü gibi bir şey, ikincisi ise kaynak gözlüğüne daha yakın. Bu geniş ürün yelpazesi, AR gözlüğü çok aydınlık dış ortamlarda bile kullanılabilir hale getirmeli (tabii ki bu, kullanıcının etrafındaki dünyayı da daha karanlık olarak görmesine neden olacak). Dinamik karartma, 20–2.000 nit arası bir parlaklık aralığıyla eşleştirilir; bir araya geldiğinde, bu özellikler, çeşitli aydınlatma koşulları söz konusu olduğunda, gözlüğü öncekinden ve benzer gözlüklerden önemli ölçüde daha esnek hale getirebilir.

Ayrıca sunumda belirtildiği gibi, karartma özelliği 120 Hz’de yenilenebilir. Slaytlar, bunun Magic Leap 2 lenslerinin, muhtemelen lensin yalnızca görüntüde siyahın gerekli olduğu kısmını seçici olarak karartarak “siyahı etkinleştirebileceği” anlamına geldiğini ifade eder. Geleneksel şeffaf AR gözlüklerde renk olarak ‘siyah’ olması imkansızdır çünkü siyah ışığın yansıtmaz, lenslerin ışığın geçmesini durdurmanın bir yolu yoktur. Curtis’in konuşmasının tüm içeriğini gözlük satışa çıkmadan, karartma yeteneğinin ne kadar kesin olarak bölümlere ayrılabileceği şuan için biraz havada kalacak, bu nedenle bunun nispeten çığır açan bir yetenek mi yoksa daha sınırlı bir şey mi olacağını bilmek zor.

İlginç bir şekilde, minimum %0,3 ışık iletimine düşmek, Magic Leap 2’yi gerçek dünyanın tamamen sanal içeriğe yer açmak için büyük ölçüde karartıldığı tamamen sürükleyici VR deneyimleri için kullanışlı hale getirebilir.

magic leap 2 details 3 640x360 1

AR Gözlük

Curtis, AR gözlüğün kendisi hakkında, Magic Leap 2’nin yalnızca bir boyutta satışa çıkacağını paylaştı – Magic Leap 1 ‘büyük’ ​​ve ‘küçük’ şeklinde iki boyutu vardı. ML1 için iki boyuta sahip olmanın ardındaki sebep, büyük ölçüde küçük bir göz kutusu ve uygun bir IPD spektrumu aralığını kapsamaya çalışmak için iki farklı boyutta gözlük gerektiren IPD ayarının eksikliğinden kaynaklanıyordu. Curtis Magic Leap 2 için, göz kutusunun boyutunun iki katına çıktığını ve görünüşe göre şirketin tek bir gözlük boyutuna geçmesi için yeterince büyük olduğunu söylüyor.

Curtis’e göre, Magic Leap 2 sadece 248 gram (0,5 pound) ağırlığında. Bu, orijinal kulaklığın 316 gramına (0,7 pound) göre yaklaşık %22’lik bir azalma ve 566 gram (1,2 pound) çok daha ağır olan HoloLens 2’ye göre ağırlığını artırıyor.

ML2, göz başına iki kamera ile göz izlemeyi de içerecek, bu da daha fazla doğruluk anlamına gelebilir. Göz aydınlatması, her bir merceğe gömülü olarak görülebilen altı küçük LED tarafından sağlanacak.

magic leap 2 details 1 640x542 1

Magic Leap 2’nin ML1 ile aynı değişken odaklı yeteneklere sahip olup olmayacağı henüz belli değil. Kırmızı, yeşil ve mavi renk başına bir dalga kılavuzu (ML1’de olduğu gibi renk başına iki tane yerine) gösteriyor gibi.

AR gözlük seti, fotoğraf ve video çekme, barkod tarama ve ‘gördüğümü gör’ kullanım durumları için video akışı gibi kullanıcıya yönelik fotoğraf yetenekleri için 12 MP RGB kamera içerecek. Yerleşik ses de onaylandı.

magic leap 2 field of view 640x360 1

Magic Leap 2’nin çözünürlüğü ve görüş alanı hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Curtis’e göre, Magic Leap 2, ML1’in (50° diyagonal olan) görüş alanını “iki katına çıkarmıştır”. Gerçi bunun, alanın iki katı anlamına geldiğini, doğrusal boyutların iki katı olmadığını umuyoruz. Şirket, kazancın çoğunun dikey yönde geldiğini görebildiğimiz ML2 görüş alanı ile ML1 arasındaki bu karşılaştırmayı daha önce paylaşmıştı.

Bilgi İşlem Paketi

Performansa gelince, Curtis, Magic Leap 2 ‘Bilgisayar Paketi’nin Magic Leap 1’in GPU ve CPU performansının 2-3 katına sahip olacağını belirtiyor ve buna bilgisayarlı görme işlemlerini yürütmek için özel bir yardımcı işlemcinin eklenmesi de dahil. CVPU (bilgisayarlı görme işlem birimi) olarak.

Curtis, Magic Leap 2’nin işlemcisinin ne olacağını açklamadı ancak şirket, AMD’den geldiğini ima etti. İlginç bir şekilde, Magic Leap 1, bu tür bir cihaz için oldukça yeni olan Nvidia’nın Tegra yonga setine dayanıyordu.

Bu kategorideki çoğu cihaz, Magic Leap’in ana rakibi HoloLens 2 dahil olmak üzere Qualcomm’un yongalarını kullandığından, AMD Magic Leap 2 için de yeni bir seçim olacak. AMD’yi GPU’ların yanı sıra masaüstü ve dizüstü işlemcilerin yaratıcısı olarak biliyor olabilirsiniz, ancak şirket ayrıca Xbox ve PlayStation konsollarında uzun süredir çip sağlayıcısı olarak konsol pazarında önemli bir yere sahiptir. Magic Leap 2, AMD’nin XR alanına ilk önemli girişini temsil edebilir.

magic leap 2 detaylarıMagic Leap 2 ayrıca “rakiplerine göre daha fazla bellek, depolama ve pil ömrü” sunuyor, ancak şu anda çok fazla ayrıntıya sahip değiliz. Elimizdeki malzemelerden ML2’nin USB-C şarjı, Bluetooth 5.1 ve WiFi 802.11AX (AKA WiFi 6) olacağını biliyoruz.

Kontrolör

Magic Leap 2 denetleyicisi, Curtis’e göre bilgisayar görüşüne dayalı 6DOF izleme destekleyecek ve iddiaya göre “ekranın FOV’unun dışında, kullanıcının arkasında bile izlemeyi” sağlıyor.

Bunun, kamera aralığının dışındaki alanı izlemek için kullanılan bazı ek teknolojiler olduğu anlamına mı geldiği, yoksa denetleyici tekrar görüntülenene kadar konumu tahmin etmek için yalnızca IMU’lara mı dayandıkları net değil. ML1, kontrolör takibi için yeni bir manyetik yaklaşım kullanmıştı, ancak görünüşe göre bunu ML2’de kullanmayacaklar.

Düğmelere gelince, tek denetleyicide bir dokunmatik yüzey, tetikleyici ve tamponların yanı sıra geri tuşu ile ana düğmeler bulunur.

Android’i Kullanacak

Magic Leap 2 için bir diğer büyük değişiklik, şirketin kendi Lumin işletim sisteminden Android’e geçiş.

Lumin OS kısmen Android’e dayalı olsa da, Magic Leap, Magic Leap 1 için temel yapının çoğunu özel olarak inşa etmişti. Magic Leap 2 için, şirket görünüşe göre Android’e daha fazla yöneliyor gibi görünüyor gözlüğün büyük kuruluşlarda ölçeklenmesini kolaylaştırıyor; Curtis’in sunumu, özellikle ML2’nin, işletmelerde kullanıcı izinlerini yönetmek için yaygın olarak kullanılan bir araç olan Active Directory ile “kolayca entegre edilebileceğini” belirtiyor.

Bu değişikliğin Magic Leap 2’nin yerel Android uygulamalarını destekleyebileceği anlamına gelip gelmediği belli değil, ancak bu kesinlikle akıllıca bir hareket olacaktır. Bunu yapmak, işletmelerin her şeyi Lumin OS’de çalıştırmak yerine, barkod tarayıcılar ve destek kılavuzları gibi saha uygulamalarını başlıkta dağıtarak mevcut iş akışlarını gözlüğe daha kolay uyarlamalarına olanak tanıyacak.

Magic Leap 2 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Hala Bilinmiyor

Magic Leap 2 için bir fiyat veya çıkış tarihi verilmedi ancak şirket sürekli olarak daha ayrıntıları paylaşıyor, 2022’nin ilk yarısında gelme olasılığı yüksek görünüyor.

Yorum yazın

TeknoVR