Çıkmasını Beklediğimiz Yeni VR Gözlükleri 2022

7 dakika, Okuma Süresi

Eğer siz de 2022 yılında VR cihazınızı güncellemek istiyorsanız Metaevren.net ekibi olarak yeni VR gözlükleri 2022 listemiz tam size göre.

VR endüstrisi 2022 yılı ile birlikte kritik bir yıla girmiş oldu. Yıllarca karmaşık giden bir serüvenin sonunda Meta Quest 2 ile birlikte bu serüven daha iyi bir duruma gelmiş ve satışlar artış göstermeye başlamıştı. Ancak, VR geliştiricilerinin bir gözlük satışında başarılı olduğunu görmek harika olsa da, şu anda pazarda gerçek rekabetin olmaması konusunda gerçek endişeler var.

2022 yılının bu pazardaki tekellik durumuna bir çözüm sunması bekleniyor. Sony yeni PS5 VR gözlüğünü hazırlarken sonunda Apple’ın yeni VR gözlüğü hakkında da bu sene bir şeyler duymayı bekliyoruz ve bu durumun pazarı hareketlendirmesi bekleniyor.

Eğer siz de yeni gelecek gözlükleri merak ediyorsanız listemize başlayalım.

Yeni VR Gözlükleri 2022

Meta Project Cambria

Yeni VR Gözlükleri 2022 listemizin ilk sırasında Project Cambria var. Project Cambria hakkında şu anda detaylı bir bilgiye sahip değiliz. Geçtiğimiz sene yapılan Connect etkinliğinde muhtemel bir Quest 2 Pro söylentisi çıkmıştı fakat Meta bunun yerine bir sürpriz yaparak Project Cambria adında yeni bir gözlük geliştirdiklerini duyurdu.

Fakat yeni proje her ne kadar Quest serisinden farklı olsa da söylentilerin bazıları Cambria için hala geçerli gibi duruyor. Örneğin, renk geçişi, yüz ve göz izleme özelliği olduğunu biliyoruz. Ayrıca daha kompakt bir form faktörüne ve izleme halkalarını ortadan kaldıran kontrolörlere sahip olması bekleniyor.

Cambria, Quest içerik kitaplığına erişebilecek olsa da Meta, 299 dolarlık gözlüğün yerini almayacağını garanti ediyor. Bunu, birçok kurumsal uygulama ve meraklı VR kullanıcısı için üst düzey bir alternatif olarak düşünün.

PS5 VR/PSVR 2

Yeni VR Gözlükleri 2022 gibi bir liste yapıp PSVR serisinden bahsetmemek olmaz. Meta ve Apple’ın çaba ve geliştirmeleri VR ve AR konusunda gelecek vaadediyor olsada konu bugün olduğunda Sony’nin yeni PSVR’ı takibe alınması gereken önemli cihazlar arasında yer alıyor. Resmi olarak, PS5 VR’nin (henüz PSVR 2 olarak adlandırılmamış) var olduğunu ve tamamen yeni kontrolörlere sahip olduğunu da biliyoruz. Her ne kadar bu teknik bilgiler kulağa inanılmaz derecede heyecan verici gelse de doğruyu söylemek gerekirse, burada gerçekten ilgilendiğimiz oyunlar.

PS5’in artan gücü, orijinal PSVR’de sahip olduğumuzdan çok daha etkileyici oyunlar göreceğimizi gösteriyor ve Meta ve diğerleri, bir platform için çekici bir oyun serisini güvence altına almak konusunda hala biraz gerideler. 2022’de PSVR 2’yi yakından takip edeceğiz.

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü hakkındaki söylentileri uzun süredir takip ediyoruz fakat 2022 yılı sonunda gerçekten bir şeyler duyabileceğimiz bir yıl olabilir bu yüzden Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü Yeni VR Gözlükleri 2022 listemizde kendisine yer buluyor. Genel yorumlar Apple’ın VR üzerinden AR’ın gücünü vurguladığını söylüyor fakat bu yeni projenin ikisini de yapabilecek seviyede olacka gibi görünüyor.

yeni vr gözlükleri 2022: dikkat edilmesi gereken 4 cihaz

Aslında, en son söylentiler, 4K OLED mikro ekranlar, yüksek çözünürlüklü renkli kameralar ve Mac’in M1 işlemcisinde görülen güce benzer yeni bir Apple çipi içeren bir kit için 1.000 dolarlık bir fiyat etiketine işaret ediyor. Apple ayrıca yıllardır AR/VR mühendisleri için bir işe alım çılgınlığı içinde ve NextVR gibi ilgili şirketleri satın aldı. Ama günün sonunda elimizdeki tek şey spekülasyon ve umut. 2022 sonunda Apple VR yılı olacak mı birlikte göreceğiz.

Pimax Reality Serisi

https://youtu.be/3ifb8O2dqQk

Yeni VR Gözlükleri 2022 listemizin bir sonraki üyesi uzun süredir bu işin içerisinde olan Pimax’ın Reality Serisi. PC VR, Meta için giderek daha uzak bir ikinci öncelik haline geldiğinden ve Valve, Microsoft ve daha fazlası kendi donanım çabalarının geleceği konusunda sessiz kaldıkça, PC VR alanının 2022’de başvuracağı birkaç yeni yarışmacı var. Uzun süredir gözlük üreticisi Pimax’ın, VR için en üst düzey deneyimi vaat eden Reality serisiyle piyasaya ciddi bir rakip olarak girmesini bekliyoruz.

Ciddi bir rakip olarak görebilmemizin sebeplerinden biriside vadettiği göz başına 6K çözünürlük ve 200 derecelik görüş alanına sahip 200 Hz HDR LCD panellerdir. Aynı zamanda XR2 özelliğine sahip tek başına/PC hibrid’i bir sistem sunuyor. Tabiki bu kadar özellik göz önünde bulundurulduğunda 2.500 dolarlık pahalı bir fiyat görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Geçmişte Pimax gözlüklerle ilgili sorunlar da yaşandı, ancak bu cihazın her yönden gelişeceğini umuyoruz.

Başka Hangi Gözlüklere Dikkat Edilmeli

Yeni VR Gözlükleri 2022 listemizde son olarak piyasadaki muhtemel diğer rakiplerden bahsedeceğiz. Teknik olarak geçen yıl piyasaya sürülmüş olmalarına rağmen, HTC Vive Flow ve Varjo Aero hala emekleme aşamasındalar ve 2022’de her ikisi için de yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Bu arada, Somnium Space’in yakın zamanda duyurulan modüler bağımsız gözlüğü de dahil olmak üzere, dikkat edilmesi gereken nispeten bilinmeyen bazı rakipler var. DecaGear PC VR gözlükleri de hala geliştirme aşamasında, ancak son zamanlarda zorlu rekabet nedeniyle fiyatını 450 dolardan 700 dolara çıkarmak zorunda kaldı, bu yüzden beklentilerimiz biraz daha alt seviyede.

Peki ya Deckard kod adlı sözde Valve bağımsız gözlüğü? Valve’ın içerisinden gelen bilgiler cihazın oldukça gerçek olabileceğini öne sürse de, şirketin halihazırda ertelenen Steam Deck el konsoluna odaklanması, bunun bir öncelik olmasının biraz zaman alacağını gösteriyor. Xbox VR’a gelince kullanıcılar olarak kendimize biraz şans dileyeceğiz, ancak yönetici yorumları pek güven vermiyor.

Yeni VR Gözlükleri 2022 listemizi beğendiyseniz veya siz de fikirlerinizi paylaşmak isterseniz sizi yorumlara bekliyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR