Niantic ve Sony, Audio AR Teknolojisinde Ortaklık Yapıyor

4 dakika, Okuma Süresi

Niantic, 2016 yılında AR mobil uygulaması Pokémon GO’yu piyasaya sürdüklerinde mobil oyun dünyasını alt üst etti ve bugüne kadar hala sadık bir oyuncu tabanını koruyan küresel bir çılgınlık başlattı. Ancak Pokémon GO yayınlanmadan önce Niantic’in, bayrağı ele geçirmek için şehir çapında bir geocaching oyunu oluşturmak için OpenStreetMap ve Google Haritalar’ı kullanan Ingress Prime adlı bilim kurgu tabanlı bir AR oyunu yayınladığını biliyor muydunuz?

Ingress Prime, Niantic’in gerçek dünyadaki AR teknolojisini Sony’nin en yeni ses donanımıyla harmanlayacak olan, Niantic ve Sony ile inanılmaz yeni bir ortaklık sayesinde ciddi bir güncelleme alıyor. Oyun alanı olarak hem gerçek dünyayı hem de sanal dünyayı kullanacak.

Audio AR Teknolojisi

LinkBuds, gerçek dünyayı kapatmadan inanılmaz bir ses deneyimi yaratan tuhaf bir halka şekline sahiptir. Söylemesi garip ama Sony’nin LinkBuds kulaklıkları, şarj etmek veya uyumak dışında çıkarılmayacak şekilde tasarlandı. Ancak, sizi herhangi bir AR deneyimine veya AR mobil uygulama oyununa sokmak ve aynı anda fiziksel dünyanın seslerini dahil etmek için onları mükemmel bir cihaz yapan şey, bu benzersiz tasarımdır.

Niantic YouTube sayfasında yayınlanan yakın tarihli bir videoda, Niantic Ürün Pazarlama Direktörü Archit Bhargava, AR hakkında şunları söyledi: “Çoğu insan gerçek dünyaya yerleştirilmiş görüntüleri veya filtrelerin oluşturulmasını düşünüyor. Bu geleceğin büyük bir parçası olacak. Ancak ses gibi diğer duyulara dokunduğunuzda bu deneyim daha da sürükleyici olacak.”

Daha da heyecan verici olan şu ki, bu ortaklık aracılığıyla her iki şirket de AR oyun alanında Sony LinkBuds gibi kulaklıklarla birlikte daha sürükleyici bir oyun deneyimi uygulamaya yönelik yeni geliştirme çabalarını hızlandırmada büyük bir rol oynayacak.

Ingress Prime dünyasında, XM olarak bilinen gizemli bir kaynak keşfedildi. Ancak kaynağın kaynağı bilinmiyor. Bildiğimiz şey, varlığının insanlığın kaderini değiştirebileceği. “Aydınlanmış”ın parçası olmak ile “Direniş”in parçası olmak arasında seçim yapmalısın. Aydınlanmışlar, insanlığı geliştirmek için XM’yi kullanmak isterken, Direniş, XM’yi kontrol etmek ve insanlığı köleleştirmek için kullanmak istiyor. Ama XM nedir? Neden önemlidir ve gücünü nasıl kullanırsınız?

Daha da önemlisi, bu teknolojilerin birleştirilmesi genel olarak AR için ne yapacak? 2018’de SXSW sırasında tanıtılan Bose AR güneş gözlükleri gibi, yıllar içinde sesli AR ile bazı inanılmaz adımlar gördük.

Bu yeni ortaklık ve yine Niantic’e ait olan Ingress Prime , Pokémon GO ve Pikmon Bloom gibi AR mobil oyunları için yapacakları etrafında çok fazla heyecan artıyor .

Niantic COO’su Megan Quinn, tweet atarak bu heyecanı aktardı: ” NianticLabs uygulamaları için sürükleyici ses deneyimleri sağlamak üzere LinkBuds’un lansmanında Sony ile ortak olmaktan heyecan duyuyorum. Artırılmış gerçeklik sadece gördüklerinizle değil, aynı zamanda duyduklarınızla da ilgilidir. Audio AR erken aşamalarda ve biz de buna yöneliyoruz.”

 

Yorum yazın

TeknoVR