Asenkron Gerçeklik Sayesinde Hologram Sesli Mesajlar Artık Mümkün

Asenkron Gerçeklik, bir bireyin paylaşılan bir mekansal ortamda zaman ve olaylara ilişkin algısıdır.

4 dakika, Okuma Süresi

Asenkron Gerçeklik teknolojisini kullanarak gerçek dünyayı sessize alın ve kaçırmış olabileceğiniz etkileşimleri tekrar gözden geçirin.

Asenkron Gerçeklik İle Dünyayı Sessize Almak Mümkün Olacak

Hiç masanıza oturup bir görevi tamamlamak için odaklanmanız gereken, ancak etrafınızdaki tüm dikkat dağıtıcı şeyler nedeniyle yapamadığınız günlerden biri oldu mu? Ya bir sessizlik düğmesine basarak ve gerçekliği beklemeye alarak zaman boyutunu değiştirebilseydiniz? Bir Hollywood filminden tuhaf bir bilim gibi geliyor kulağa ama aslında gerçek ve buna “Asenkron Gerçeklik” deniyor.

İsviçre, Zürih’teki ETH Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Andreas Rene Fender ve Christian Holz tarafından oluşturulan Asenkron Gerçeklik, gerçek dünyayı beklemeye alarak ve ardından hazır olduğunuzda herhangi bir kesinti olmadan çalışmanıza olanak tanıyan yeni bir teknolojidir. , VR‘deyken etrafınızda olanları tekrar oynatabilirsiniz. Bunu bir hologram sesli posta olarak düşünün.

Tüm bunları çözmeye yardımcı olmak ve Asenkron Gerçekliğin ne olduğuna daha derin bir dalış yapıp zihin bükme teknolojisi hakkında daha fazla bilgi almak için araştırmacı Christian Holz ile yapılan röpörtaja birlikte bakalım.

“Asenkron Gerçeklik, bir bireyin paylaşılan bir mekansal ortamda zaman ve olaylara ilişkin algısıdır. Karma Gerçekliğin herhangi bir ortama, herhangi bir nesneye, herhangi bir etkileşime, herhangi bir yerde sahip olma fırsatlarını, özellikle üretkenlik senaryolarında ve aynı zamanda sosyal ortamlarda ihtiyaç duyduğumuz yan yana, kişiden kişiye etkileşim ihtiyacıyla uzlaştırıyor.”

Fikri göstermek için Holz ve Fender, bir kişinin sanal gerçeklikte bir oyun için bir 3D nesne üzerinde çalışmasını ve diğer kişinin birlikte çalışmasını gerektiren bir projede işbirliği yapan iki kişi (Joe ve Anna) arasında tam bir iş günü senaryosu oluşturdu.

Bir noktada Joe, gerçek zamanlı bir iletişim için sanal araçları kullanarak Anna ile iletişim kurar ve uzaktan senkronize bir etkileşim oluşturur. Ancak oyunun gerekli son tarihe kadar tamamlanması için, Joe “Odak Modu”nu açar ve gerçek dünyanın sesini kapatır, böylece gerçek dünyadaki herhangi bir öğe tarafından kesintiye uğramadan VR’de işine devam edebilir.

asenkron gerçeklik sayesinde hologram sesli mesajlar artık mümkünVideoda Anna’nın Joe’nun ofisine adım attığını ve 3D olarak basılmış nesnelerden birini masasına koyduğunu görüyorsunuz, ancak Joe bunu fark edemeyecek kadar sanal çalışma alanına dalmış durumda. Anna, Joe’nun iş akışını kesmek yerine holografik bir sesli mesaj bırakıyor. Görevini tamamladıktan sonra, Joe neyi kaçırdığını gözden geçirebilir, böylece eşzamansız bir gerçeklik yaratır.

Söylemeye gerek yok, bu tür asenkron teknoloji için çok fazla potansiyel var. Asenkron Gerçekliği aslında bir iş günü örneğinde gösteriyoruz, çünkü burada Sanal Gerçekliğin kullanıcıyı izole etme yeteneğinden yararlanabilir, ancak onları hemen fiziksel çevrelerinin sanal bir temsiline geri getirebiliriz. Yani kullanıcı hala ‘orada’ – sadece geçici olarak etraflarında olabileceklerden ayrılıyor,” diyor Holz.

Holz, fikirlerinin, herhangi bir sektördeki tüm üretkenlik senaryolarının gerekli bir parçası olan odaklanma çalışması için nasıl sayısız avantaja sahip olabileceğini açıklarken, aynı zamanda düşük bir seviyeye düşmeden işbirliği ve kişiden kişiye etkileşim potansiyelini sürdürebileceğini açıklıyor. -sadakat yedekleme. Asenkron gerçeklik, size kaçırdığınız şeyin bir metnini göstermek yerine, anı birinci şahıs bakış açısıyla yeniden yaşamanıza olanak tanır.

Giderek daha yoğun bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar çok şey yaşıyor ve sonuç olarak her zaman hedeflere odaklanmak için yeni yollar arıyorlar. Gerçek dünyayı “sessiz hale getirme” ve kendi takdirinize bağlı olarak geçmiş etkileşimleri tekrar gözden geçirme seçeneğine sahip olmak, modern işgücü için devrim niteliğinde olabilir.

“Sesli mesajla ilgili zorluk, sesi desteklediği tek modaliteyle sınırlı olması ve muhtemelen farklı bir zamanda, farklı bir ortamda, muhtemelen olduğu andan kopmuş olsa da tüketmek için hepsini dinlemem gerekiyor. yaratıldı. Bizim durumumuzda, onu 3B olarak ve kendi alanınızda, neredeyse tam olarak olduğu gibi, gerçek dünyadaki sonuçla doğrudan ilişkili olarak yeniden yaşarsınız,” diye açıkladı Holz. “Bizim senaryomuzda, kişinin masaya koyduğu nesne bu olurdu.”

Holz’a göre, “Asenkron Gerçeklik, meta veri tabanında baskın bir etkileşim biçimi olma potansiyeline sahiptir, gerçek dünyada mesajlaşmanın mantıksal sonucu, ancak daha sürükleyici araçlara doğru bir yolculuğa çıkarken çok daha yüksek sadakat ve varlık ile iletişim kurmak ve paylaşılan durumları deneyimlemek.”

Tahmin edebileceğiniz gibi, Asenkron Gerçeklik fikrini tasarlamak, UX tasarımına yaklaşmak gibi değildir. Sanal dünyadaki mevcudiyet ve tabii ki zaman ve iletişim kavramı hakkında düşünülecek çok şey var. Asenkron Gerçeklik, e-postalar, sesli mesajlar ve sohbetler gibi her türlü asenkron mesajlaşmayı sürükleyici bir görselleştirilmiş deneyimde birleştirir. Fikir, asenkron tüketimi yan yana yerleştirilmiş etkileşimle uzlaştırıyor ve kullanıcılara olayın, geçmişte olmasına rağmen, tam burada, şu anda gerçekleştiği yanılsamasını veriyor.

asenkron gerçeklik sayesinde hologram sesli mesajlar artık mümkünSonra elbette ilgili donanım var. Holz ve Fender, sürükleyici tüketim için karma gerçeklik teknolojilerine ve kayıt için gerçek dünya ortamına yerleştirilmiş çoklu 3D derinlik kameralarına yöneldi. “Kameralardan alınan 3B şekil ve doku gözlemlerini gerçek dünyanın tutarlı bir 3B modeliyle birleştiren birkaç yıl boyunca geniş bir çerçeve geliştirdik.”

Bu uzay-zamansal modele dayanarak, Holz ve Fender nesneleri, insanları, tabloları, masadaki nesneleri vb. dinamik olarak bölümlere ayırabildi ve ardından davranışlarını ve hareketlerini gerçek zamanlı olarak takip ederek kullanıcıların her şeyi canlı olarak deneyimlemelerini sağladı.

Asenkron Gerçekliği daha fazla keşfetmek isterseniz, Holz ve Fenders’ın son iki yıldaki çalışmalarını da içeren web sitesine göz atabilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda yayınladıkları “Casualty-preserving Asenkron Gerçeklik” başlıklı makalelerini de indirebilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR