Meta İlk AR Gözlüğünü Tüketicilere Değil Sadece Geliştiricilere Sunacak

2 dakika, Okuma Süresi

Meta ilk AR gözlüğü hakkında bilgi vermekten henüz çekinirken ortaya çıkan bir rapor Meta’nın AR gözlüğü hakkında bir çok farklı ihtimali ortaya çıkardı gelin birlikte bakalım.

Meta İlk AR Gözlüğü İle Merak Uyandırıyor

Bilgi, Nazare’nin 2024’te ticari olarak piyasaya sürülmesinin planlandığını iddia ediyor, ancak şimdi Meta’nın rotasını değiştirdiği ve ilk AR gözlüklerini bir tür tanıtım ürünü veya donanım geliştirici kiti olarak konumlandırma planlarını rafa kaldırdığı iddia ediliyor. Artemis kod adlı bir takip cihazının tüketicilere sunulan ilk cihaz olacağı söyleniyor.

Nazare’yi yalnızca geliştiricilere yönelik bir cihaz olarak yeniden konumlandırma hamlesinin, Reality Labs’ı, Meta’nın AR/VR’sini ve bir dizi cihazdan sorumlu gelişmekte olan teknoloji bölümünü küçültmek için daha geniş bir baskıyla birlikte geldiği söyleniyor. Reality Labs, bağımsız VR gözlük Quest 2’den, Meta’nın AR algılama sistemlerini geliştirmek ve halkın teknolojinin algısını değerlendirmek için kullandığı sensör açısından zengin bir gözlük olan Project Aria gibi cihazlar gibi bir çok farklı içerik ile tanınıyor.

The Verge’den Nisan ayında yayınlanan bir önceki raporda, firmanın Nazare için zaten dahili olarak on binlerce düşük satış beklentileri beklediğini belirtmişti. Ayrıca Nazare’nin Zuckerberg’in Meta’nın 300 dolarlık Quest 2’sinin çok ötesine geçmiş olabilecek daha fazla donanım sübvansiyonu konusundaki iştahını test edeceği de söylendi.

Önyükleme yapmak için şirketin ayrıca, gözlüğün sonraki bir sürümünü kontrol etmek için daha uygun bir tasarım lehine ayrılabilir bir ekran ve iki kamera ile bir akıllı saat piyasaya sürme planlarını rafa kaldırdığı bildiriliyor.

Geçen ay Zuckerberg, Meta’nın bileğe takılan XR kontrol cihazı prototipini Ray-Ban Stories kamera gözlüklerinin ve bir dizi diğer geleneksel lüks gözlük markasının arkasındaki İtalyan ana şirket olan EssilorLuxottica’ya göstermek için İtalya’ya gitti. Kritik olarak, kontrolör prototipi, elinizdeki kasları kontrol eden elektrik sinyallerini algılamak için elektromiyografi (EMG) sensörlerini kullanır ve kamera sensörlerini içermiyor.

meta i̇lk ar gözlüğünü tüketicilere değil sadece geliştiricilere sunacak

Tüm bunlar yıllar alabilir, ancak şirket, renkli geçişli kamera sensörleri, yani ‘karma gerçeklik’ sayesinde AR etkileşimleri yapabilen bir VR gözlüğü olan Project Cambria’nın yakında piyasaya sürülmesini dört gözle bekliyor. Henüz resmi bir adı olmayan bu gözlüğün, Cambria için geliştirilen uygulamalar bir gün Meta güdümlü AR uygulama ekosistemini bilgilendirebileceğinden, şüphesiz şirketin AR gözlüklerinin öncüsü olarak hizmet etmesi amaçlanıyor.

Durum ne olursa olsun, şirket Mayıs ayında onayladığı gibi, Cambria Projesi’nin 800 dolardan “önemli ölçüde daha yüksek” olacak şekilde ayarlandı ve bu da onu doğrudan geliştiriciler/tüketicilerin erişilebilirlik alanına yerleştiriyor.

Yorum yazın

TeknoVR