Araştırmacılara Göre Artırılmış Kitaplar Yolda

Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, ciltsiz kitaplara yepyeni bir boyut katıyor.

1 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış kitaplar ile artık yeni bir kitaba başladığınızda karakteri hayal etmek yerine, AR kitap sayesinde karakteri telefonunuzda görebilirsiniz.

Herkes bir kitap okurken, yeni bir karakter ile tanıştığında hikayeye göre onu kafasında canlandırarak bu karakteri kendine göre şekillendirir, artık hayal etmek yerine bir kitap okurken süpriz bir şekilde yeni bir karakter ile tanıştığımızda. Bu noktada tüm geçmişleri yakındaki bir akıllı telefonda görüntülenir ve ilerlemeden önce hafızanızı yenilemenize olanak tanır.

Bu kulağa bilim kurgu gibi gelebilir, ancak İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yukarıda açıklanan teknolojinin zaten burada “a-kitaplar” (artırılmış gerçeklik kitapları) biçiminde olduğunu söylüyor.

Artırılmış Kitaplar (a-kitaplar) yakın zamanda hayatımıza girebilir.

abooks 2Ekip, altı yıllık proje boyunca çeşitli yinelemeler denedi. En yeni yöntem, geleneksel kağıt tabakaları arasına jilet inceliğinde güneş tavaları yerleştirmeyi içeriyor. Bu, araştırmacıların modern bir e-kitaba benzer şekilde geleneksel bir ciltsiz kitap içine çeşitli arka plan bilgilerini eklemesini etmelerini sağlıyor.

Artırılmış Gerçeklik Kitapları

Böyle bir teknolojinin potansiyel kullanım durumları neredeyse sonsuzdur. Daha önce de belirtildiği gibi, a-kitaplar, çeşitli kurgusal eserler için karakter ayrıntılarını ve olay noktalarını sunmak için kullanılabilir. Aynı teknoloji ders kitaplarına da uygulanabilir ve öğrencilerin bir parmak hareketiyle akıllı telefonlarında, tabletlerinde ve akıllı TV’lerinde yararlı bilgileri görüntülemelerine olanak tanır.

Örnek olarak İngiltere ve Avustralya’da ilk e-kitaplardan biri olan Climate Domesday Book’a göz atabilirsiniz.

 

Yorum yazın

TeknoVR