5G, Enterprise XR için Neden Çok Önemli?

İş dünyasında yeni bir iletişim çağı

5 dakika, Okuma Süresi

Kurumsal düzeyde genişletilmiş gerçeklik (XR) çözümleri ve donanımına yönelik artan talep, telekomünikasyon şirketlerini büyük veri akışına güç sağlamak için 5G altyapıları geliştirmeye yöneltiyor.

İşletmeler yerinde, uzak veya hibrit ofis altyapılarına daha fazla sanal, artırılmış ve karma gerçeklik (AR/VR/MR) teknolojisi uyguluyor. Bu araçları destekleyen 5G mobil ağlara yönelik kullanıcı talebi, kurumsal yapılarda sürükleyici bir ev buldukça doğal olarak hızla artacaktır.  

Peki 5G’yi bu kadar önemli yapan tam olarak nedir? Geleceğe dönük iş operasyonları için neden çok önemli bir araçtır? 5G, müşterilerin dijital dönüşümü güvence altına almalarına nasıl yardımcı olabilir? 

5G, Daha Yüksek XR Akış Hızları Demektir

5G, önde gelen karar vericilere ve iş liderlerine anında iletişim ve işbirliği fırsatlarına erişim sağlama çözümü sunar. 

VR toplantı uygulamaları ve AR uzaktan rehberlik çözümleri gibi platformlarla, küçük form faktörlü sürükleyici giyilebilir cihazların, bir cihazın ağırlığını veya hareket kabiliyetini engellemeden yüksek kaliteli RT3D içeriği yayınlaması gerekir.

Standart video konferans platformları ve 2D işbirliği uygulamalarının aksine, XR sürükleyici işbirliği yazılımı, 4G’nin sunabileceğinden daha fazla akış gücü gerektirir. XR’yi destekleyen yüksek ağ hızları olmadan, iş liderleri XR yatırımlarından tam bir getiri elde edemezler.

Zayıf bağlantı, herhangi bir dijital iletişim platformunun etkisini önemli ölçüde azaltabilir. Gecikmeli video ve bağlantısı kesilen video beslemeleri, bir toplantının akışını bozabilir. Bu nedenle gecikme, kritik iş bilgileri ve operasyonları üzerinde kafa karışıklığına neden olabilir.

Ancak, 5G ağı olgunlaşmaya başladıkça, mevcut 4G altyapısına olan bağımlılığından uzaklaşıyor. Telekomünikasyon firmalarının XR ve diğer teknoloji kullanım durumları için 5G altyapıları kurması için birçok engel bulunmaktadır. 

Düşük Gecikme

5G teknolojisinin bir avantajı, kullanıcılar birbirlerine bilgi gönderirken hızlı düşük gecikme oranıdır. 4G ağı, tüketici hizmetleri için performans gecikmesine neden olabilir. Tüketiciler için zayıf ağlar, aile veya medya akışı arasındaki aramaları kesintiye uğratabilir.

Zayıf bağlantı, kurumsal düzeyde de sorunlara neden olabilir. Özellikle COVID sonrası bir ortamda, bugün daha fazla işletme uzaktan iletişim uygulamalarına giderek daha fazla güveniyor.

İş açısından kritik bilgilerin ve toplantıların kesintisiz olarak yürütülmesini sağlamak, bir uzaktan işlemi başarıyla yürütmek için çok önemlidir. Ek olarak, XR işbirliği çözümlerinin yükselişiyle birlikte 5G, RT3D verilerinin aktarımını güvence altına almada hayati bir araç haline gelecek.

XR teknolojisine yatırım yapan kuruluşlar, hedeflerini destekleyip desteklemediğini belirlemek için öncelikle mevcut ağ altyapılarının gücünü değerlendirmelidir. Örneğin, 4G, VoIP aramaları veya video konferans sırasında gecikmeyi büyük ölçüde en aza indirebilirken, RT3D daha güçlü bağlantı altyapıları gerektirir.

Ancak 5G ile daha düşük gecikme oranları, bu yeni teknolojiler için daha fazla esneklik ve destek sunar. Gecikmeyi azaltmanın ve kesintileri minimumda tutmanın yanı sıra, 5G tarafından sağlanan daha yüksek hızlar, XR teknolojilerinin işlevselliğini ilk günden artırarak iş liderleri için daha hızlı bir yatırım getirisi sağlıyor.

Daha Geniş Kullanılabilirlik 

Uzaktan işbirliğini geliştirmek için VR, AR veya MR çözümlerine yatırım yapmak, bir şirkete çok büyük değer sağlayabilir. Ancak yalnızca her çalışan veya kullanıcı bunu uygun şekilde uygulayabilirse. Şirketler ayrıca çalışanları sürükleyici donanıma alıştırmak için uygun XR eğitimi ve işe alım oturumları başlatmalıdır

Zincirdeki tek bir halkanın kırılması, XR odaklı bir uzaktan çalışma stratejisinin genel değerini önemli ölçüde azaltabilir ve 4G güvenilmez. Bununla birlikte, 5G ağları, ortaklar arasında güvenilir bir bağlantı sağlayabilir.

4G, kilometre kare başına yaklaşık 4.000 cihazı destekleyebilirken, 5G aynı alanda 1.000.000.000’den fazla cihazı destekleyecektir. Yüksek hızlı ağ kapsamının bu yaygın kullanılabilirliği, uzaktan çalışanlara XR’den her yerde, her zaman yararlanma gücü verir.

Giderek daha fazla XR ve akıllı telefon teknolojisi 5G bileşenlerini entegre ettikçe, ağın işin geleceğindeki yeri yavaş yavaş şekilleniyor.

Dünya henüz 5G ve XR’nin tüm özelliklerini görmedi. Her iki teknoloji de işin geleceğini şekillendirmede hayati roller oynayacak.

Gelecekte kurumsal XR ve 5G’den başka ne bekleyebiliriz?

Örneğin, Çin’deki araştırmacılar 5G ağlarından yararlanmaya devam ediyor. Bölge, 450 milyon son kullanıcı arasında yaklaşık 1,85 milyon 5G baz istasyonu inşa ediyor ve bu da dünyadaki toplam 5G kullanımının yüzde 60’ını oluşturuyor.

Hareket aynı zamanda XR teknolojisini de dikkate alıyor; Çinli araştırmacılar, 5G ağını dikey kullanım durumlarında AR/VR/MR çözümlerini desteklemek için tasarladı. Yeni ağlar sayesinde bölgesel sağlık hizmeti ortakları, kanser ameliyatlarını gerçekleştirmek için 5G’ye hazır XR gözlükleri kullanıyor.

Avrupa’da EVOLVED-5G projesi, bölgedeki 5G bağlantısını artırmayı hedefliyor. Ocak 2022’de başlayan proje, NetApp adlı yerel olarak entegre edilmiş XR uygulamalarından oluşan bir ekosistem inşa ediyor.

Hizmet, dikey endüstriler için açık kaynaklı 5G çözümlerinde Avrupa hedeflerini artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, telekomünikasyon şirketi Orange, akıllı gözlük üreticisi Nreal ile ortaklaşa Fransa’da 5G ve 4G bağlantısını artırıyor.

Orange , RT3D verilerini, canlı ölçümleri ve videoyu yayınlamak için amaca yönelik 5G ağlarından yararlanan artırılmış bir Tour de France yayını yayınlamak için sürükleyici donanım firmasıyla birlikte çalışıyor.

5G, daha yüksek hızlar, daha geniş kullanılabilirlik ve daha düşük gecikme oranları sunarak birçok fırsatın kapılarını aralıyor. İşletmeler, iş operasyonlarını denemek, işbirliği yapmak ve ölçeklendirmek için 5G’den yararlanabilir.

Bu arada, 5G’nin gelişi, XR geliştiricilerinin akınını kurumsal alana çekecek. XR’de çalışan daha fazla geliştirici, şu anda zar zor kavrayabileceğimiz çığır açan yeniliklere yol açacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR