2024’te İzlenecek 6 Uzamsal Bilgi İşlem Trendi

Uzamsal hesaplama dünyasında yükselen trendler

5 dakika, Okuma Süresi

Uzamsal bilgi işlem eğilimleri ve hem genişletilmiş gerçeklik ortamını hem de meta veri ekosistemlerini etkileyen eğilimler birbiriyle yakından bağlantılıdır. Uzamsal hesaplama tamamen yeni bir kavram olmasa da, Apple gibi büyük pazar liderleri bunun dijital etkileşimlerimizin geleceğini şekillendireceğine inanıyor.

Bilgi işlem sistemlerini fiziksel dünyayla daha doğal, etkileşimli bir şekilde birleştirmenin bir yolunu sunan mekansal bilgi işlem, hemen hemen her sektörü etkileyebilir. Microsoft Teams gibi işbirliğine dayalı platformlardan akıllı telefonlara kadar her şeyde uzamsal hesaplamanın farklı yönlerinin ortaya çıktığını zaten görüyoruz .

2032 yılına kadar tahmini değeri 544,6 milyar dolar olan mekansal bilişim sektörünün büyüdüğünü söylemek yanlış olmaz. Soru şu: Hangi trendler geleceğin çözümlerini etkileyecek?

1. Donanım ve Giyilebilir Teknolojilerdeki Gelişmeler

Uzamsal bilgi işlem çözümleri, sezgisel donanım ve güçlü yazılımın birleşimine dayanır. Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz en önemli mekansal hesaplama trendlerinden biri, daha gelişmiş donanımların geliştirilmesi etrafında dönüyor. Buna Apple Vision Pro gibi daha konforlu, hafif ve güçlü giyilebilir gözlüklerin geliştirilmesi de dahildir.

Vision Pro gibi ürünler, sanal ve karma gerçeklik deneyimlerini ayarlanabilir tek bir başlıkta birleştirerek kullanıcılara dijital içerikle etkileşim kurmanın yeni yollarını sunuyor. Gelişen sadece giyilebilir donanımlar da değil. Uzamsal hesaplamaya artan ilgi, el/göz takibi ve IoT bağlantısı için daha gelişmiş sensörlerin geliştirilmesine yol açmaktadır.

Ayrıca, mekansal bilgi işlem sistemlerine güç sağlamak için tasarlanan XR odaklı çiplerin geliştirilmesinde de bir artış görüyoruz. Bu yenilikçi araçlardaki kameralar ve işlemciler bile giderek küçülüyor ve güçleniyor.

2. Uzamsal Bilgi İşlem Trendleri: Özel Yazılım ve Araçlar

Satıcıların uzamsal bilgi işlem ortamı için daha gelişmiş donanımlar üretmesi gibi, bu sistemleri güçlendirmek için kullanılan yazılımlar da gelişiyor. Apple, yeni Vision Pro uzamsal bilgi işlem cihazını duyururken aynı zamanda “ visionOS ”u da tanıttı. Şirkete göre bu, XR pazarına sunulan ilk özel mekansal işletim sistemidir.

Apple o zamandan beri uzamsal bilgi işlem yazılımının bazı yönlerini iOS ekosistemine de yerleştirdi. Ancak bu alanda deney yapan tek şirket bu değil. Rokid yakın zamanda özel bir AR stüdyosu uzamsal bilgi işlem platformunu başlattı. Bu, kullanıcıların artırılmış gerçeklik ortamı için el hareketi tanıma ve mekansal ses ile daha gelişmiş mekansal deneyimler oluşturmasına olanak tanır.

AWS ve Microsoft gibi önde gelen bulut liderleri, 3D sahne oluşturma için Amazon Sumerian gibi mekansal bilgi işlem çözümlerine erişim sunuyor. Ayrıca uzaktan işleme, gelişmiş uzamsal haritalama ve nesne sabitleme için araçlar sağlayan Azure’un Karma Gerçeklik hizmet kiti de bulunmaktadır.

3. Gelişen Etkileşim Seçenekleri

Uzamsal hesaplamanın temel faydalarından biri, kullanıcıların bilgisayar sistemleri ve içeriğiyle daha doğal bir şekilde etkileşime girmesine olanak sağlamasıdır. Bunu yapmak için ekosistem, hareketi çeşitli şekillerde izlemek üzere sensörleri kullanıyor. Piyasada gelişen el ve göz izleme araçlarının etkisini zaten gördük.

Bu çözümler, içerikle eller serbest etkileşimden hızlı görüntü oluşturmaya kadar her şeyi destekleyebilir. Ancak teknoloji geliştikçe, mekansal bilgi işlem eğilimleri daha da gelişmiş izleme yeteneklerinin yolunu açıyor.

Örneğin, Ultraleap‘in el izleme dünyasındaki yenilikleri, yazılımın parmak eklemlerinizden parmak uçlarınıza kadar her şeyi izlemesine olanak tanıyor. Meta, Quest cihazları ve gelecekteki meta veri deposu stratejileri için tam vücut izleme yazılımı geliştirme sürecindedir. Unity gibi şirketler ayrıca göz ve bakış takibini daha doğru hale getirecek araçlar da yaratıyor.

4. Uzamsal Bilgi İşlem Trendleri: Bağlantı

Uzamsal hesaplama trendlerini incelerken bunun tek bir teknoloji olmadığını hatırlamakta fayda var. Makinelerle olan etkileşimlerimizi ve deneyimlerimizi geliştiren çok çeşitli çözümleri ifade eden bir terimdir. Yapay zekadan XR yazılımına kadar bu çözümlerin çoğu, önemli düzeyde bilgi işlem gücü gerektirir.

Gecikmeyi en aza indirmek ve mekansal deneyimlerin erişilebilirliğini sağlamak için şirketler daha gelişmiş bağlantı seçeneklerine yatırım yapıyor. Örneğin, NVIDIA’nın CloudXR 4.0 platformu, geliştiricilerin 5G mobil bilgi işlem uç bağlantısıyla kapsamlı bulut platformları oluşturmasına olanak tanıyor.

XR Bulut akış çözümleri ve 5G bağlantısına erişim, şirketlerin daha az masrafla daha güçlü mekansal bilgi işlem deneyimleri oluşturmasına ve kullanmasına olanak tanıyacak. Bu, önümüzdeki yıllarda her büyüklükteki daha fazla şirketin teknolojiyi benimsemesinin önünü açabilir.

5. Artan Benimseme ve Yeni Kullanım Durumları

Birçok XR konsepti gibi, mekansal hesaplama da başlangıçta öncelikle eğlence ve oyun ortamına yönelik bir çözüm olarak görülüyordu. Ancak şirketler işbirliği, yaratıcılık ve üretkenlik için kapsayıcı teknolojilere yatırım yapmaya devam ettikçe bu durum değişmeye başlıyor.

Uzak ve hibrit ekipler için mekansal çalışma alanları oluşturmak üzere tasarlanan uygulamalar giderek daha gelişmiş hale geliyor. Uzamsal bilgi işlem teknolojileri aynı zamanda endüstriyel meta veri tabanı ve imalat endüstrilerinin de önemli bir bileşeni haline geliyor.

Bu ortamlarda, mekansal bilgi işlem araçları, çalışanlara sahada gerçek zamanlı rehberlik sunarak, belirli bileşenlerle eşlenen AR içeriği aracılığıyla ürünleri ve makineleri hızlı bir şekilde onarmalarına yardımcı olabilir. Aynı araçlar, dijital ikizler ve Nesnelerin İnterneti yoluyla sürükleyici ürün geliştirmenin desteklenmesine yardımcı olabilir. Tıbbi alanda ameliyatların başarı oranını artırmaya yardımcı olmak için uzamsal hesaplamayı kullanan şirketler bile var.

6. Daldırma için Gelişen Fırsatlar

Uzamsal hesaplamada sanal gerçeklikten daha fazlası olmasına rağmen birçok teknoloji, kullanıcıları belirli bir deneyim veya duruma sokmaya odaklanır. Sonuç olarak, en önemli uzamsal bilgi işlem trendlerinden bazıları, sürükleyici çözümlerin yükselişiyle bağlantılı.

Örneğin, modern ortamda mekansal ses daha yaygın hale geliyor. Apple gibi şirketler mekansal sesi cihazlarına aktarıyor. Microsoft, Microsoft Teams’deki ileri düzey toplantılar için uzamsal ses çözümleri bile oluşturur.

Uzamsal bilgi işlem dünyasıyla ilgili bir diğer kapsayıcı teknoloji ise dokunsal giyilebilir cihazlardır . Dokunsal eldivenler, vücut kıyafetleri ve benzeri araçlar, dijital bir nesneye gerçekten dokunma hissini simüle eder. Her ne kadar bu çözümler son yıllarda sınırlı düzeyde benimsenmiş olsa da, yeni satıcıların daha uygun fiyatlı seçeneklerle pazara girmesiyle bu durum değişebilir.

En Son Uzamsal Bilgi İşlem Trendleri

Büyük teknoloji devlerinin artık uzamsal hesaplamaya yönelmesiyle birlikte, pazarın önemli bir büyüme yaşaması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda satıcılar, makinelerle etkileşim şeklimizi değiştirmek için sezgisel donanım ile güçlü yazılımı birleştirmenin yeni yollarını keşfetmeye devam edecek.

Bu araçlar, yalnızca meta veri tabanında değil, işyerinde de yaşayacağımız gelecekteki deneyimlerin önünü açabilir.

Yorum yazın

TeknoVR