Varjo, XR Bulut Akış Platformu Varjo Reality Cloud’un Piyasaya Sürüldüğünü Duyurdu

Varjo, Unity ve Unreal Planned için XR Bulut Akış Platformunu Başlattı

3 dakika, Okuma Süresi

Varjo, şirketin XR bulut akış platformu Varjo Reality Cloud’un piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Başlangıçta şirket otomotiv endüstrisini hedefliyor, ancak Unity & Unreal Engine desteğiyle işletmelerin daha geniş kapsamlı olmasını sağlamayı planlıyor.

Kurumsal VR gözlük üreticisi Varjo, bu yılın başlarında XR akış platformunu duyurdu; şirket, hizmetin resmi olarak başlatıldığını söylüyor. Başlangıçta hizmet, otomotiv tasarımı ve görselleştirme için endüstri standardı bir uygulama olan Autodesk VRED’i destekliyor.

Tek Tıkla Bulut Oturumları – XR Bulut Akış Platformu

Varjo Reality Cloud ile şirket, otomobil üreticilerinin bulutta bir VRED oturumu başlatabileceklerini ve ardından oturuma yalnızca bir tıklamayla katılabilecek meslektaşlarına basit bir bağlantı gönderebileceklerini söylüyor. Bir Varjo gözlüğü kullanan kullanıcı, bir aracın tasarımına sürükleyici ve işbirlikçi bir bakış elde edebilecek.

Şirkete göre amaç, paydaşların sürecin başlarında tasarım incelemesinin bir parçası olmalarını kolaylaştırmak; XR’nin kullanımını yalnızca mühendislerin ve tasarımcıların ötesine pazarlamacılar, yöneticiler şeklinde alanında genişletmek.

Varjo Reality Cloud bunu, VR oturumunu oluşturmak için gereken donanım özelliklerini büyük ölçüde düşürerek ve herhangi bir yerel yazılım yüklemesi veya büyük dosya indirme ihtiyacını ortadan kaldırarak başarıyor.  Yine de bunun için orta özellikli bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak.

varjo reality cloud

Varjo, bulut oluşturmanın, kullanıcıların yerel olarak oluşturulduklarında VR gözlüklerinden görebilecekleri aynı retina çözünürlük kalitesini sunduğunu söylüyor. Şirket, bunun, verileri 1000:1 oranında sıkıştıran foveated bir sıkıştırma algoritması ile elde edildiğini iddia ediyor. Yani şirket, gerekli bant genişliğini azaltmak için sıkıştırma için kaliteyi nerede takas edeceğine daha akıllıca karar vermek için VR gözlüklerinde göz izleme teknolojisini kullanıyor.

 

Gerçekten de Varjo Reality Cloud için önerilen bant genişliği 35 Mbps’de oldukça makul.

Varjo, Autodesk VRED için hazır destekle başlıyor çünkü şirket, VR gözlüklerini otomotiv endüstrisinde kullananlar arasında açık bir ihtiyaç tespit ettiğini söylüyor.

Ancak Varjo, Reality Cloud hizmetinin cazibesini işletmelere daha geniş çapta genişletmeyi planladığını söylüyor; Bu yılın sonlarında şirket, bulut platformundan isteğe bağlı XR projelerinin teslim edilebilmesi için Unreal Engine ve Unity için destek eklemeyi planlıyor. Şirket, yeteneğini göstermek için buluttan yayınlanan Epic MetaHuman’ın bir demosunu yayınladı.

Varjo ve Ötesine

Bir XR bulut akış hizmeti oluşturmak, kurumsal ortamlarda XR gözlüklerinin ölçeklenebilirliğini artırmak için büyük bir girişim, ancak şirket bunu gerçekleştirmek için kullanım kolaylığıyla mücadele etmeye kararlı görünüyor. Bu amaçla, Varjo Reality Cloud bugün yalnızca şirketin kendi VR gözlüklerinde bulunurken. Varjo, platformu gelecekte diğer XR gözlüklerin yanı sıra PC’ler ve akıllı telefonlar gibi XR olmayan cihazlara da açmayı planladığını söylüyor.

Yorum yazın

TeknoVR