Varjo, XR cloud Streaming Hizmetini Kurumsal Müşterilerine Açmayı Planlıyor

3 dakika, Okuma Süresi

Üst düzey XR gözlük üreticilerinden olan Varjo, kurumsal müşteriler için bir XR cloud streaming hizmeti sunduğunu duyurdu. Cloud çözümü, gücü düşük makinelerde yüksek kaliteli XR deneyimleri sunmak için XR gözlüğün foveated rendering’inden yararlanıyor. Şirket, sonunda diğer gözlüklerin de hizmetten yararlanmasına izin vermeyi planlıyor.

Varjo kurumsal müşterileri için bir XR bulut akış hizmeti geliştirdiğini açıkladı. Bu özellik, yakın zamanda tanıtılan  Varjo Reality Cloud’a bir genişleme olarak geliyor ve şirket, amacının şirketlerin XR kullanımını dahili olarak ölçeklendirmesini kolaylaştırmak olduğunu söylüyor.

Varjo’nun üst düzey gözlükleri, bugün piyasadaki herhangi bir gözlükte bulunan en yüksek çözünürlük ve en keskin görsellerden bazılarını sunuyor. Bu VR gözlükler için sanal içerik oluşturmak oldukça güçlü donanımlar gerektiriyor… düşük güce sahip bir dizüstü bilgisayar buna yetmiyor Şirketin gözlüklerine güç sağlamak için güçlü GPU’lara sahip bilgisayarlara duyulan ihtiyaç, müşterilerin Varjo VR gözlüğü kullanımını daha geniş çapta ölçeklendirme yeteneğini kısıtlıyor.

Varjo, bulut işlemeyi bu soruna bir çözüm olarak görüyor ve kendi XR bulut akış hizmetini oluşturmaya başladı. Buradaki fikir, uygulamaların buluttaki güçlü sunucularda yapılması ve ardından gözlüğe aktarılmasıdır. Bu yaklaşım, gözlüğün takılı olduğu bilgisayar için gereken gücü önemli ölçüde azaltabilir.

Varjo XR cloud streaming Hizmeti

Tabii ki, Varjo bunu deneyen ilk şirket değil. Ve piyasadaki diğer birçok gözlükle karşılaştırıldığında gözlüklerinin yüksek çözünürlüğü nedeniyle bu biraz zor.

Yine de şirket, AWS’nin düşük gecikmeli ‘Dalga Boyu’ platformunun üzerine inşa edilmiş kendi çözümü olduğunu söylediği şeyle bu zorluğun üstesinden geliyor gibi görünüyor. Varjo XR-3 gözlüğünde çalışan özelliğin özel bir erken önizlemesi yayınlandı.

varjo, xr cloud streaming

Varjo, bu kullanım kolaylığını, müşterilerin XR gözlük kullanımını dahili olarak ölçeklendirmesini kolaylaştırmak için özellikle önemli olarak görüyor. Örneğin, bir otomobil üreticisinin tasarım ekibi, gözlüklerle düzenli olarak çalışabilir ve bunları çalıştırmak için yüksek güçlü makinelere sahip olabilirken, diğer kişilerin, gerekli tüm yazılımların kullanıma hazır olduğu XR özellikli bir makineye sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Rivian Görselleştirme Tasarım Başkanı Trevor Greene, “Varjo Reality Cloud ile yüksek kaliteli daldırma tasarım geliştirmemizin önemli bir parçası haline getirebiliyor ve bunu konumlar arasında etkin bir şekilde ölçeklendirebiliyoruz” dedi. “Bu, çok farklı beceri düzeylerine sahip kullanıcıların işbirliği yapmak için sürükleyici bir ortama getirilmesine olanak tanıyan, daha önce mümkün olmayan, anahtar teslim bir çözümdür.”

Gerçekten de Varjo, tam da bunu yapmayı planladığını söylüyor. XR cloud streaming özelliği, piyasaya sürüldüğünde yalnızca kendi gözlükleri için mevcut olacak olsa da, Konttori gelecekte şirketin sistemi PC veya Android tabanlı diğer kulaklıklara açmayı planladığını söyledi. Bu, elbette, yüksek kaliteli bulutta oluşturulmuş görseller için uç noktalar olarak Vive Focus 3 veya Quest 2 gibi daha uygun fiyatlı bağımsız VR gözlükleri kullanılması olasılığı anlamına gelebilir ve bu da XR’yi kuruluşların içinde daha geniş bir şekilde ölçeklendirmeyi çok daha kolay hale getirir.

Varjo’nun XR cloud Streaming özelliğinin, yılın ilk yarısında kurumsal müşterilerin kullanımına sunulması bekleniyor. Kesin fiyatlandırma modeli henüz açıklanmasa da, şirketin kurumsal VR gözlükleri için mevcut yıllık ücrete ek bir özellik olarak satılacak.

Yorum yazın

TeknoVR