Vision Pro 1.1 Güncellemesi Yayınladı

Yeni güncellemede Vision Pro kullanıcıları, 3D varlık etkileşimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak ve kullanıcıların uzamsal nesneleri kendilerine yaklaştırmasına olanak tanıyarak netliği ve kullanım kolaylığını artıracak.

3 dakika, Okuma Süresi

Bu hafta, Apple Vision Pro’nun çığır açan sürümünün ardından, mekansal bilgi işlem cihazı Apple Vision Pro 1.1 güncellemesini aldı, bu da meraklılara cihazın işletim sisteminin bir sonraki evriminin nasıl olacağını deneme şansı verdi.

VisionOS 1.1 Beta, geliştiricilerin uygulamalarını denemeleri ve test edebilirler. Üstelik 1,1 Beta güncellemeleri, Apple’ın cihazın erken versiyonlarını geliştirip dünya çapında bir dağıtım planına hazır hale getirmesiyle geliyor.

Cihaz şu anda yalnızca ABD’deki müşteriler için mevcut ve daha geniş bir dağıtım planı da üzerinde çalışılıyor. Ayrıca son 1.1 güncellemesine erişmek isteyen kullanıcıların geliştirici kafa bandına sahip olmaları veya bir perakende mağazasını ziyaret etmeleri gerekiyor.

Vision Pro 1.1 Güncellemesi: 3D Varlık Etkileşimi

Yeni güncellemede Vision Pro kullanıcıları, 3D varlık etkileşimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak ve kullanıcıların uzamsal nesneleri kendilerine yaklaştırmasına olanak tanıyarak netliği ve kullanım kolaylığını artıracak.

Vision Pro mekansal bilgi işlem ortamlarında 3D varlıklarla etkileşim kurmak, cihazın etkileşimi ve kullanılabilirliği açısından kritik öneme sahip. 1.1 güncellemesi, Vision Pro’nun bu öğesini iyileştirmeyi amaçlıyor ve kullanıcılar cihazın etkileşiminden memnun görünürken, kullanıcıların kendilerine daha yakın olan 3D varlıklarla etkileşime girmesine izin vermek, küçük ofis/evden çalışma ortamlarında kullanım durumlarını mümkün kılmak için kritik öneme sahip.

Cihaz bunu, kullanıcıların hacimsel sahneleri önceki sürüme göre çok daha yakın bir şekilde yeniden konumlandırmasına olanak tanıyan, hacimsel sahneler için güncellenmiş bir yakın kullanıcı sınırı aracılığıyla başarıyor; firma, bunun hacimsel sahne içeriğiyle daha kolay doğrudan etkileşime izin vereceğini umuyor.

Vision Pro 1.1 Güncellemesi: Kişiler

Cihaz, bir kullanıcının yüz hareketini ve gözlerini takip ederek Persona olarak bilinen dijital bir kullanıcı ikizi oluşturabiliyor ve bu dijital temsil aracılığıyla başkalarıyla iletişim kurabiliyor.

Her ne kadar etkileyici olsa da bu özellik açıkça başlangıç ​​aşamasındadır; bazı izleyiciler onu esrarengiz vaadi özellikleri nedeniyle eleştiriyor.

Yeni güncelleme, Persona “kaydını” düzelttiğini ve dolayısıyla göz takibini iyileştirdiğini açıklayan güncelleme notlarıyla bunu iyileştirmeye çalışıyor. Üstelik geliştiriciler, Persona çerçevesi bir sonraki halka açık lansmanında cihazın yakında önemli ölçüde iyileştirilmiş avatarlara sahip olacağını bildiriyor; geliştiriciler, en son geliştirici güncellemesinden önce ve sonra kişisel sürükleyici avatarlarının yan yana karşılaştırmalarını yayınlıyor.

Vision Pro 1.1 Güncellemesi: SwiftUI

Dikkate değer diğer güncelleme ise koordineli bir mekansal ortam sağlayan ve 360 ​​derece kapsamlı uygulama yerleşimini yöneten SwiftUI çerçevesidir. Vision Pro’nun 1.1 güncellemeleri, uygulama yerleşimini ve çevresel değişikliklerin takibini iyileştirdi.

1.1 güncellemesi sadece küçük bir güncelleme; Cihaz ilk birkaç ayda büyüdükçe, XR cihazını dünya çapında bir pazara hazırlayan birçok güncellemenin görülmesi muhtemeldir.

Özellikle iPhone’un ilk sürümü mevcut iOS sürümünden oldukça farklı görünüyor. Vision Pro’nun önümüzdeki yıllarda benzer bir raf ömrü olması durumunda, platform büyük olasılıkla kıyaslandığında tanımlanamayacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR