Rapor: Tencent Kendi Metaverse’ünü İnşa Etmek İçin XR Birimi Oluşturuyor

Ayrıca şirketin çeşitli XR rollerini doldurmak için 300'den fazla personeli işe almayı hedeflediği de söyleniyor.

2 dakika, Okuma Süresi

WeChat ve bir çok oyunla tanınan Tencent’in, kendi metaverse’ünü inşa etmek için XR birimi oluşturduğu duyuruldu.

Reuters tarafından yapılan haberde Tencent’in Pazartesi günü personele, hem yazılım hem de donanım projelerini içerdiği söylenen XR işini kurmakla görevli bir birimin resmi oluşumu hakkında bilgi verdiği iddia ediliyor. Dahili XR ünitesinin bu yılın başlarında gizlilik içinde oluşturulduğu iddia ediliyor.

Tencent Games Global’in Baş Teknoloji Sorumlusu Li Shen’in birimi yöneteceği ve İnteraktif Eğlence iş grubunun bir kanadı olacağı söyleniyor. Ayrıca şirketin çeşitli XR rollerini doldurmak için 300’den fazla personeli işe almayı hedeflediği de söyleniyor.

tencent kendi metaverse'ünü i̇nşa etmek i̇çin xr birimi oluşturuyor

Rapor, Tencent’in kurucusu ve CEO’su Pony Ma’nın XR birimini bir tutku projesi olarak gördüğünü ve 2020’de “tamamen gerçek bir internet” olarak adlandırarak metaverse’in öneminin altını çizdiğini iddia ediyor. Tencent, raporda iddia edilen bilgiler hakkında henüz yorum yapmadı.

En azından Çin’de, Tencent öncelikle Ağustos 2021’de Çinli VR gözlük üreticisi Pico Interactive’i yaklaşık 775 milyon dolara satın alan TikTok’un ana şirketi ByteDance ile rekabet etmek istiyor gibi görünüyor.

Ancak ByteDance, VR geliştirici desteğine milyonlar akıtırken, hedefin şirketin Quest 2 rakibi Pico Neo 3 Link‘in şimdi Avrupa’da ve yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya çıkmasıyla Batı pazarlarında daha geniş bir etkiye sahip olacağı açık.

Yorum yazın

TeknoVR