Satın Alma Rehberi: 2021 VR Gözlükleri ve Fiyatları

25 dakika, Okuma Süresi

Sanal Gerçeklik teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazarda her geçen gün yeni VR gözlükleri çıkıyor. 2021 VR gözlükleri listesini hazırlarken özellikle ilk kez kullanacak olan kişiler için güzel bir rehber hazırlamak istedik. Bu listede en iyi VR gözlükler olarak kısa bir bakış açısı ile derledik.

2021 VR gözlükleri ve Fiyatları

 

61rt14piodl. sl1500 scaled

En İyi: Valve Index – 1.000 Dolar

Genel olarak en iyi PC VR gözlüğünü arıyorsanız, 2021 en iyi VR gözlükleri listesinde Valve Index bizim seçimimizdir. Diğerlerine kıyasla pahalı, ancak mükemmel bir kalite, performans ve konfor dengesine sahip.

Artıları

Valve Indeks hakkında sevilecek şeyler, mükemmel izleme performansı, geniş görüş alanı, kalite kontrolörleri, harika ses ve rahat ve net bir şekilde arama yapmayı kolaylaştıran ergonomik ayarlardır.

Index, göz-rahatlama ayarı sunan tek VR gözlüğüdür. Lensleri gözünüze rahat bir şekilde yaklaştırarak görüş alanınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır; ayrıca gözlüğün gözlük takan kullanıcılara göre ayarlanmasını kolaylaştırır. Index, 58 mm’den 70 mm’ye kadar değişen fiziksel bir IPD ayarına sahiptir, bu da en keskin görseller için lensleri gözlerinizin genişliğine göre hizalamanızı kolaylaştırır.

Eksileri

Ancak Index mükemmel değil. Piyasadaki diğer kulaklıklarla karşılaştırıldığında, harici izleme sistemi kurmak yorucudur, tipik olarak bir odanın zıt köşelerine monte edilmiş, bir tripoda takılmış, rafa yerleştirilmiş veya duvarınıza vidalanmış iki izleme sensörü gerektirir. Ayrıca kendi elektrik prizlerine takılmaları gerekir. Ve Index’in ön tarafında geçiş görünümü için kameralar varken, diğer gözlüklerde gördüğümüz kadar hızlı veya kullanışlı değil. Ve 1000 dolarlık fiyat etiketinden bahsetmiş miydik? Eski bir Vive başlığından SteamVR İzleme baz istasyonlarınız varsa, bunları yeni alacağınız Vive Index’te kullanabilirsiniz.

Valf Dizini Özellikleri
Çözünürlük Göz başına 1.440 x 1.600 (2.3MP), LCD (2x)
Yenileme hızı 80 Hz, 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz
Lensler Çift elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 130 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef
IPD Ayar Aralığı 58–70 mm
Konektörler USB 3.0, DisplayPort 1.2, 12V güç
Kablo uzunluğu 5m + 1m ayrılıkçı
Takip SteamVR Tracking 1.0 veya 2.0 (harici işaretler)
Yerleşik kameralar 2x RGB
Giriş Valf İndeksi kontrolörleri (şarj edilebilir pil)
Ses Kulak dışı kulaklık, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Çift mikrofon
Geçiş görünümü Evet
İçerik Uyumluluğu

Valve Index, sanal gerçeklik içeriğinin büyük çoğunluğunun mevcut olduğu SteamVR kütüphanesine resmi olarak uyumludur. Oculus PC kutuphanesi ( Asgard’s Wrath gibi ) özel içeriği kullanmak istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Valve Index’te kullanabilmek için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz . Performans ve denetleyici girdileri için biraz ince ayar yapılması gerekebilir, ancak çoğunlukla Oculus içeriğini Index’te makul ölçüde iyi oynabilirsiniz.

hp reverb g2 leaked images scaled

HP Reverb G2  – 600 $

Valve Index her yönüyle mükemmel bir performansa sahipken, HP’nin yeni Reverb G2, en önemli kritreniz çözünürlükse istediğiniz VR gözlük diyebiliriz. Reverb G2, özellikle sürüş ve uçuş simülatörleri gibi oturarak deneyimleyeceğiniz PC VR oyunları için bir VR gözlüğü almayı düşünüyorsanız radarınızda olmalı – nedenini tam incelememizde öğrenin.

Artıları

Reverb G2’nin belirleyici özelliği, doğru içerikle düpedüz şaşırtıcı görünebilen 2,160 × 2,160’lık sınıfının lideri çözünürlüğüdür. Valve ve HP arasındaki işbirliği sayesinde G2, Valve’In Index gözlüğünün mükemmel hassasiyetlerini de ödünç alıyor ve önceki WMR kulaklıklarına kıyasla gelişmiş kontrolörler getiriyor. VR gözlüğün içten dışa izlemeye sahip olduğundan bahsetmeye bile gerek yok, bu da harici izleyiciler olmadığı için kullanımı kolaylaştırıyor. Ve Valve Index kitinin neredeyse yarı fiyatına sahip olabilirsiniz?

Eksileri

Önceki WMR kulaklıklarına kıyasla gelişmiş denetleyici ergonomisine sahip olmasına rağmen, Reverb G2’nin denetleyici takibi, daha az ayrıntılı (ve biraz gürültülü) haptiklerin yanı sıra, benzerlerinden daha fazla gecikme süresine ve daha az güvenilirliğe sahip. Denetleyiciler sizi çoğu oyunda gayet iyi bir şekilde idare edecek, ancak öncelikle rekabetçi veya hızlı tempolu oyunlar oynamayı planlıyorsanız, diğer VR gözlükerindeki denetleyiciler daha iyi sonuçlar verme eğilimindedir. Görüş alanına gelince, G2 benzerlerinin çoğuna yakın ancak İndeks’e kıyaslanamaz. Geçiş görünümü , garip ‘el feneri’ uygulaması nedeniyle diğer bazı VR gözlükler kadar kullanışlı değil.

HP Reverb G2 Özellikleri
çözünürlük Göz başına 2.160 x 2.160 (4.7 MP), LCD (2x)
Yenileme hızı 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı 114 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD
IPD Ayar Aralığı 60–68 mm
Konektörler USB-C, DisplayPort, Güç
Kablo uzunluğu 6 milyon
Takip İçten dışa (harici işaret yok)
Yerleşik kameralar 4x IR
Giriş Reverb G2 denetleyicileri (AA pil 2x), ses
Ses Kulak dışı kulaklıklar
Mikrofon Evet
Geçiş görünümü Evet
İçerik Uyumluluğu

HP Reverb G2, Windows Karma Gerçeklik mağazasıyla yerel olarak çalışır, ancak burada çok az VR uygulaması mevcut. Neyse ki Microsoft’un ücretsiz ve resmi bir eklentisi de onu SteamVR içeriğiyle uyumlu hale getiriyor . Oculus PC kitaplığına ( Asgard’s Wrath gibi  ) özel içeriği oynatmak istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Reverb G2’de oynatmak için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz.

quest 2 with packaging scaled

oculus quest 2 satışta

Oculus Quest 2 – 350 ABD doları

Quest 2 bağımsız VR gözlük olmasına rağmen (bu, oyunların bir PC’ye takılmadan doğrudan kulaklıkta çalıştığı anlamına gelir), ayrıca bir PC’ye takarak PC VR oyunlarını çalıştırma seçeneği sunan Oculus Link adlı bir özelliğe de sahiptir. Ve modern bir yönlendiriciniz varsa (Wi-Fi 5 veya Wi-Fi 6), bunu yakın zamanda tanıtılan Air Link özelliği ile kablosuz olarak bile yapabilirsiniz.

Artıları

Kullanışlı geçiş özelliği, yüksek çözünürlüklü ekran ve harika kontrol cihazlarının yanı sıra Quest 2, oldukça iyi bir çok yönlü VR gözlüktür. Yenilmesi zor fiyat politikası, özellikle VR gözlüğün Oculus Quest mağazasından bağımsız VR oyunları çalıştırdığı gerçeği göz önüne alındığında, onu büyük bir değer haline getiriyor. Oculus ayrıca, başlığın performansını ve özelliklerini iyileştirmek için sürekli olarak yazılım güncellemeleri yayınlıyor.

Eksileri

Maalesef Quest 2 ile birlikte gelen kablo Oculus Link için yeterince uzun değil ve resmi kabloyu 80 $ ‘lık çılgın fiyat etiketi nedeniyle tavsiye edemiyoruz. Neyse ki 34 dolara 26 fit değerinde Oculus Link kablosu alabilirsiniz . Veya bir Wi-Fi 5 veya Wi-Fi 6 yönlendiriciniz varsa, PC VR oyunlarını kablosuz olarak oynamak için Air Link’i kullanabilirsiniz.

Ve Oculus Quest 2 tam incelememizde olduğu gibi, Quest 2’nin yumuşak kafa bandının büyük hayranı değiliz malesef, bu nedenle PC VR oyunlarını oynamak konusunda ciddiyseniz, Elite Strap aksesuarı [Amazon] için fazladan 50 ABD doları ödemenizi  şiddetle tavsiye ederiz. . Dahili ses kullanışlıdır, ancak daha yüksek kalitede olmasını beklerdik. Ayrıca, Oculus Quest 2 kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olduğunu da belirtmekte fayda var.

Oculus Quest 2 Özellikleri
Çözünürlük Göz başına 1.832 x 1.920 (3,5 MP), LCD (1x)
Yenileme hızı 60 Hz, 72 Hz, 90 Hz, 120 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 90 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef (dahili ara parça aracılığıyla)
IPD Ayar Aralığı 58 mm, 63 mm, 68 mm
İşlemci Aslanağzı XR2
Veri deposu 6 GB
Depolama 64 GB / 256 GB
Konektörler USB-C
Pil ömrü 2-3 saat
Takip İçten dışa (harici işaret yok)
Yerleşik kameralar 4x IR
Giriş
Oculus Touch v3 (AA pil 1x), el izleme, ses
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçiş görünümü Evet
İçerik Uyumluluğu

Bir bilgisayara bağlanmadan, Quest 2 yalnızca Oculus Quest kitaplığındaki oyunları oynayabilirsiniz. Oculus Link aracılığıyla bir bilgisayara bağlarsanız , Oculus PC ve SteamVR kitaplıklarındaki her şeye de erişebilirsiniz. Bu, başlığı takabileceğiniz güçlü bir bilgisayarınız olduğu sürece Quest 2’nin piyasadaki en iyi VR içeriğinin büyük çoğunluğuyla uyumlu olduğunu göreceksiniz.

vive pro 2

HTC Vive Pro 2  – 1.400 ABD Doları

Henüz çıkmamış olsa da, HTC, aynı SteamVR İzleme ekosistemi içinde çalışıyor, Valve Index üzerindeki spesifikasyonların ile aynı üne sahip Vive Pro 2’yi duyurdu. İşte şimdiye kadar bildiğimiz teknik özellikler:

Vive Pro 2 Özellikleri

Çözünürlük Göz başına 2.448 x 2.448 (6.0MP), LCD (2x)
Yenileme hızı 90 Hz, 120 Hz
Lensler Çift elemanlı Fresnel
Görüş alanı 120 ° yatay
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef
IPD Ayar Aralığı 57–72 mm
Konektörler USB 3.0, DisplayPort 1.2, güç
Kablo uzunluğu 5m (koparma kutusu)
Takip SteamVR Tracking 1.0 veya 2.0 (harici işaretler)
Yerleşik kameralar 2x RGB
Giriş Canlı değnek denetleyicileri, şarj edilebilir pil
Ses Kulak üstü kulaklık, USB-C ses çıkışı
Mikrofon Çift mikrofon
Geçiş görünümü Evet

Kağıt üzerinde, Vive Pro 2 oldukça etkileyici görünüyor (ancak fiyatı cep yakacak). Çözünürlük, Valve Index ile karşılaştırıldığında, göz başına 2,3 MP’den göz başına 6,0 MP’ye (Reverb G2’nin göz başına 4,7 MP’sini de geride bırakıyor) büyük bir adım. HTC ayrıca, Vive Pro 2 görüş alanının 120 ° yatay olduğunu, bunun da Index’in 130 ° diyagonal FOV’undan daha büyük olacağını iddia ediyor. Doğrusu, HTC’nin VR gözlüklerindeki lensler tarihsel olarak küçük tatlı noktalara sahipti ve bu da FOV’u kağıt üzerinde göründüğünden daha az kullanışlı hale getirebilir. Vive Pro 2 yeni bir lens tasarımına sahip, bu yüzden bunun değişip değişmediğini görmek için beklememiz gerekecek.

Vive Pro 2’nin ‘tam kit’ sürümü, normal VR fiyat aralığının bile etkin bir şekilde üstünde olsa da, kulaklık tek başına 800 dolara satılacak ve mevcut herhangi bir SteamVR İzleme baz istasyonu veya kontrol cihazı ile kullanılabilecek. Bu, orijinal Vive, Vive Pro veya Valve Index’ten yükseltme yapıyorsanız, tam kiti satın almak yerine zaten sahip olduğunuz donanımı kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Vive Pro 2 sadece VR gözlüğü olarak 3 Haziran’da piyasaya çıkacak, tam kit paketi Temmuz ayında piyasaya sürülecek.

2021’in En İyi Konsol VR Kulaklıkları

VR ile yakından ilgileniytorsanız, ne söyleyeceğimizi zaten biliyorsunuzdur! 2021 en iyi VR gözlükleri listesinde PlayStation şu anda VR gözlüğünü destekleyen tek konsol üreticisidir (Xbox hayranları, üzgünüz) ve PlayStation VR,  kullanabileceğiniz tek konsol VR gözlüğüdür. Bu, PSVR’yi varsayılan olarak ‘en iyi’ konsol VR gözlüğü yapıyor, yalnız bu mutlaka tavsiye ettiğimiz anlamına gelmiyor.

2021 en i̇yi vr gözlükleri

2021 en i̇yi vr gözlükleri

2021 en iyi VR gözlükleri listesinde PSVR, 2016’nın sonlarında piyasaya sürülen ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız birkaç mükemmel özel VR oyunu da dahil olmak üzere, dönemi için harika bir VR gözlüktü. Bununla birlikte, PSVR, 2021’de resmi olarak ilk dönemini geride bıraktı ve VR dünyasında başka yerlerde bulunanlara kıyasla çözünürlük, izleme ve denetleyicilerde ‘son nesil’ olduğunu hissettiriyor.

Dört yıllık PSVR’yi bugün satın almanızı tavsiye etmek zor. Makul fiyatlarla bulmak giderek zorlaşıyor; 350 $ civarında bir maliyeti olmalı, ancak şu anda Amazon’da 500 $ civarında fiyatlandırılan paketler görüyoruz .

Bunun nedeni muhtemelen Sony’nin bir PSVR 2 üzerinde çalıştığını duyurmasıdır . PS5 , PSVR ile geriye dönük uyumlu olsa da , şirketin konsol VR’yi gelecek nesle taşımak için gözlüğün yaklaşan sürümüne güveniyor gibi görünüyor.

PSVR Özellikleri
Çözünürlük Göz başına 960 x 1.080 (1.0 MP), RGB OLED (1x)
Yenileme hızı 90 Hz, 120 Hz
Lensler Fresnel olmayan tek eleman
Görüş alanı 100 ° çapraz
Optik Ayarlar Göz-rölyef
Konektörler USB, HDMI
Kablo uzunluğu 4,4 m (koparma kutusu)
Takip Dıştan içe (harici kamera)
Yerleşik kameralar Yok
Giriş
DualShock 4 (şarj edilebilir), PS Move (şarj edilebilir), PS Aim (şarj edilebilir), ses
Ses Kulaklıklar, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçiş görünümü Hayır
İçerik Uyumluluğu

PlayStation VR, yalnızca Astro Bot Rescue Mission ve Blood & Truth gibi PC’de bulunmayan bir avuç mükemmel ayrıcalık içeren PlayStation mağazasındaki  VR içeriğiyle uyumludur.PSVR gözlüklerinin büyük çoğunluğu aynı zamanda PS5 ile geriye doğru uyumludur.

2021 en iyi VR gözlükleri listesini sürekli güncelleyerek yeni VR gözlükleri de listeye alınacak

Yorum yazın

TeknoVR