Sanal Gerçeklikte Yeni misiniz? VR Nedir? Başlangıç Rehberi

Her ne kadar bir çok kullanıcının temel kavramlar hakkında bir bilgisi olsada bu bilgiler ya Vr'ı gerçekten anlamak için yeterli değil yada 2021 sonuna yaklaştığımız bu dönemde güncel değil. Bizlerde bu VR başlangıç rehberinde hem bilgileriniz tazelemek hemde yenilerini ekleyerek sizleri güncellemelerden haberdar etmek istiyoruz. Peki nedir bu VR?

15 dakika, Okuma Süresi

Sanal Gerçeklikte yeni misiniz? VR nedir? VR başlangıç rehberi yazımızda bütün bunları bulabileceksiniz. VR Nedir ve Sanal Gerçeklikte kullanılan bir çok VR terminolojisi hakkında bilgi sahibi olmak için başlangıç rehberimizi okuyun. VR ve VR ile ilişkili içerikle gün geçtikçe daha ilgi çekici ve büyük bir piyasa haline gelirken bir bu alana ilgi duyan yeni kullanıcıların sayısı da giderek artıyor.

Sanal gerçeklik ortamında bir çok oyun ve uygulama yanı sıra Sanal gerçeklik videoları ile 360 dünyalara girebiliyorsunuz. Sanal Gerçeklik Gözlüğü takarak yeni dünyalara giriş yapabilirsiniz. Sanal gerçeklik başlığınızı PC ile bağlantılı olarak çalıştırabileceğiniz gibi Playstation gibi Sanal Gerçeklik oyun konsolu gibi bağlantılar ile konsol VR platformlarını da kullanabilirsiniz.

Sanal gerçeklik XR platformu altında bir alan diyebiliriz diğer alanlar karma gerçeklik ve artırılmış gerçekliktir. Artırılmış sanal Gerçeklik nedir?

Sanal Gerçeklikte Yeni misiniz? VR Başlangıç Rehberi ve VR terminolojisi

Sanal Gerçeklikte Yeni misiniz

Her ne kadar bir çok kullanıcının temel kavramlar hakkında bir bilgisi olsada bu bilgiler ya Vr’ı gerçekten anlamak için yeterli değil yada 2021 sonuna yaklaştığımız bu dönemde güncel değil. Bizlerde bu VR başlangıç rehberinde hem bilgileriniz tazelemek hemde yenilerini ekleyerek sizleri güncellemelerden haberdar etmek istiyoruz. Peki nedir bu VR?

Sanal gerçekliğin kısaltması olan VR, insanların sanal olarak üretilmiş bir ortama tamamen dalmasını sağlar. Dalış adını verdiğimiz bu VR tecrübesi genellikle (ancak her zaman değil) kişinin hareketlerini algılayan ve başa takılan bir donanım sayesinde gerçekleşir. Bahsettiğimiz bu VR gözlükleri strap adı verilen bantlar ile kafanıza oturtulan çerçeve içerisinde bulunan bir ekrandan yada her gözünüz için bir tane olmak üzere iki ekran panelinden oluşur.

Bir çift lensin paneller ve gözleriniz arasına sabitlenmesi ile dış dünya ile ilişiğiniz kesilir ve bu sayede gözlükten gördüğünüz içeriğin gerçek dünyanızmış gibi görünmesi sağlanır. Buradaki bir diğer önemli nokta ise gözlüklerin hareketinizi algılıyor olması ki bu sayede gördüğünüz görüntü cihaz tarafından buna göre ayarlanır. Bu hareket takibinin fazlalığı kullandığınız cihaza göre değişir.

Çoğu durumda, VR deneyimleri, simüle edilmiş ortamdaki şeyleri kontrol etmeniz veya seçmeniz için oluşturulan farklı modüllere sahiptirler ve cihaz ile birlikte sahip olduğunuz kontrol ekipmanları sayesinde bu ortam ile direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. Bu etkileşimler çoğu içerikte gerçek hayattakine yakın tecrübeler oluşturmak üzere tasarlanır.

Temel Terminoloji Ve Konseptler

FOV(Field Of View/Görüş Alanı)

Görüş alanı olarak kullanabileceğimiz FOV kavramı aslında bize verilen sanal ortama  VR gözlükaracılığı ile bakış esnasında görebileceğimiz alan miktarını belirtir. Yazıyı yazmakta olduğum tarihlerde kullanıcıların kullanımına sunulmuş olan fakat görüş alanı kapsamında gözlerimiz ile görebileceğimizden bile daha küçük FOV oranına sahip VR gözlükleri piyasada bulunuyordu.

Eğer kullanıcılar farkında olmadan böyle bir cihaz tercih ederlerse dalış yapacakları sanal ortamlar ve sizin görebileceğiniz alan miktarı uyuşmayacağından sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle, VR kullanırken, baktığınız lenslerin çevresinde genellikle siyah bir “kenarlık” bulunur ve bu sadece gözlüğün içindeki lenslerin etrafındaki boşluktur. Eğer FOV oranı yeteri kadar geniş ise bu kenarlıklar ile birlikte sizlere gerçek hayatta olduğunuzu unutturacak kadar kaliteli bir görüntü sağlayabilir.

Görüş alanı farklı şekillerde ölçülebilir ve cihaz üreticileri, diğer gözlüklere göre ne kadar görebildiğinizi doğru bir şekilde temsil edemeyebilir. Bu yüzden gözlük tercihi yapılırken FoV oranına dikkat etmekte fayda var diyebiliriz.

Degrees Of Freedom(Özgürlük Derecesi/DoF)

degrees of freedom(özgürlük derecesi/dof)

VR kullanırken sahip olduğumuz hareket becerileri  ve bu hareketin algılanması konusuna geldiğimizde DoF kısaltmasıyla kullanılan özgürlük alanı kavramı karşımıza çıkıyor. Daha fazla özgürlük alanı miktarı, daha fazla fiziksel hareketinizin gözlük tarafından izleneceği ve simüle edilmiş temsilinizle eşleneceği anlamına gelir.

Özgürlük alanı kavramından bahsederken göreceğiniz en yaygın iki terim 3DoF ve 6DoF’dur (sırasıyla 3 ve 6 özgürlük alanı derecesi). 3DoF oranındaki gözlükler sadece başınızın yaptığı hareketleri algılarken 6DoF oranına sahip gözlükler hem başınızın hareketini hemde fiziksel ortamdaki x,y ve z kordinatlarını algılar.

Güncel olarak satışta olan gözlükler tam 6DoF deneyimi sağlıyorlar fakat daha eski ve genelde satışına devam edilmeyen Google Cardboard, Google Daydream, Gear VR ve Oculus Go gibi ürünlerde 3DoF ile karşılaşabilirsiniz.

Takip Türleri

VR başlangıç rehberimizde bahsedeceğimiz bir diğer konu ise takip türleri.Tüm gözlükler kullanıcılarının hareketlerini algılayan bir sisteme sahip olmak durumundalar. Bu takip sistemlerinden en yaygın olanı “İçten dışa” olanıdır. Bu sistem tipik olarak, gözlüğün içinden dışarıya doğru hareketi izlemek için gözlüğün içine yerleştirilmiş kameralara dayanır. Gelişmiş eşzamanlı konum ve haritalama (“SLAM”) algoritmaları, gözlüğü takan kişiyi çevreleyen fiziksel ortamın özelliklerini izler.

Oculus Quest, Oculus Rift S, HTC Vive Cosmos ve tüm Windows Karma Gerçeklik gözlükleri (Samsung Odyssey, Lenovo Explorer, Acer HMD vb.) içten dışa izlemeyi kullanan gözlüklere örnektir.

Bir diğer takip sistemi örneği ise “Dıştan İçe” olanıdır. Bu sistem, farklı biçimler alabilir, ancak izlenen alanın dışında bulunan ve gözlüğün kendisinde yerleşik olmayan donanımı kullanır. Orijinal HTC Vive ve Valve Index için bu donanıma bazen odanın köşelerine monte edilmiş küçük kara kutular olan “deniz fenerleri” denir. 2016’da piyasaya sürülen orijinal Rift serisi gibi daha eski sistemler bu teknik ile çalışır.

Tabiki her takip sisteminin kendisine göre olumlu ve olumsuz yönleri bulunur. İçten dışa sistemi kurulum veya donanım montajı gerektirmeden daha kolay çalışabilir. Dıştan içe sistemi gözlüğün göremediği hareketleri algılama açısından boşlukları dolduracak bir işlev görebilir ve bu sayade daha çok hareket algılanabilir.  “Oklüzyon” terimi tipik olarak bir şeyin görüşünün engellenmesini ifade eder ve hareketlerin izlenmesi söz konusu olduğunda, popüler sistemlerin neyi izlediklerini “görmek” için doğrudan görüş hattına sahip olmaları gerekir.

Vücudumuzun çok farklı hareket şekilleri olduğu için izleme sistemlerinde hem içeriden hem dışarıdan çeşitli şekillerde tıkanabilir. Bununla birlikte, kullanım durumuna bağlı olarak ve içten dışa veya dıştan içe sistem tercih edilebilir.

Kontrolörler

VR başlangıç rehberimizin bir diğer konusu ise gözlükler ile birlikte kullanılan kontrolörler. Simüle edilmiş ortamlar ile etkileşime geçerken kullanılmak üzere bir çok farklı sistem ve yöntem kullanılabilir.

Oculus Quest 2, HP Reverb G2 ve HTC Vive Cosmos gibi gözlüklerin tümü, her bir el için bir tane olmak üzere iki denetleyiciyle birlikte gelir ve bunlar ayrıca içten dışa izleme sistemiyle 6DoF’ta izlenir.

PlayStation VR, birden çok giriş sistemine sahiptir. Her ne kadar bazı PSVR içerikleri özel denetleyiciler gerektirsede çoğu durumda en iyi seçenek bir çift PlayStation Move kontrol cihazı kullanmaktır.Move denetleyicileri gerektirmeyen oyunlar için konsolla birlikte gelen standart PS4 DualShock denetleyicisini kullanabilirsiniz.

Valve Index kontrolörleri, parmak eklemlerini ve avuç içi çevresini sarar ve tam olarak serbest bırakılmasını sağlar. Bu kontrolörlerde geniş bir kavrama alanı vardır ve her parmak hareketini algılarlar ve tutuşunuzun sağladığı basıncın bir kısmını algılayabilirler, bu da onları şu anda mevcut olan diğer kontrolörlerden farklı kılar. Bu kontrolörler harici deniz fenerleri aracılığıyla izlenir ve Index gözlükler ile birlikte satın alınabilir. Eğer isterseniz ayrı olarak satın alabilir ve Index olmayan HTC Vive veya Pimax gibi aynı sistemi kullanan diğer gözlükler ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Meta’nın Quest 2’si ve orijinal Quest’in her ikisi de, belirli durumlarda dokunmatik denetleyicilere olan ihtiyacı ortadan kaldıran yerel denetleyicisiz el takibi içerir. Her ne kadar diğer bazı gözlükler de benzer bir sistemi kullansalarda Quest’in  güncellemeler ile gelişen ve popüler olan sistemi yerleşik kameraların daha net bir takip sistemi sağlamasına olanak tanıyor.

Tabiki dokunsal geri bildirimlerin, fiziksel tuşların ve denetleyicilerin hızlı izlenebilmesi bir çok içerik ve oyun için önemli bir fark yaratıyor olmasından dolayı dokunmatik izleyicilerin henüz bunların yerini alabileceğiniz söyleyemeyiz.

Oda Boyutunda, Oturarak Veya Ayakta

VR içerikleri tasarlarnırken kullanıcının 3 farklı kullanım sistem göz önünde bulundurulur. Oda boyutunda bir alanınız varsa ve hareket etmek istiyorsanız, oturduruğunuz yerden kontrolörler aracılığı ile yürümek istiyorsanız ve ayakta ama hareket etmeyerek oynamak istiyorsanız bunların üçü de çoğu içerikte seçenek olarak mevcut. Peki ama nedir bu üç sistem siz de merak ediyorsanız Vr başlangıç rehberimizi okumaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Oda boyutunda dediğimiz kavram sizin evinizde veya VR kullandığınız ortamda belirlediğiniz geniş bir alan içerisinde özgürce hareket ettiğiniz bir sistem anlamına geliyor. Oyunlar içerisinde yürümek için gerçek hayatta da yürüyebileceğiniz ve sanal tecrübenizi üst seviyeye taşıyabileceğiniz bu sistemin tek eksisi yüksek kalitede tecrübe için kablosuz bir gözlük ve geniş bir oyun alanına ihtiyaç duyması. Bu sistemi kullanırken “Guardian” adını verdiğimiz sistemi gözlüğünüz üzerinden aktif ederek alan dışarısına çıktığınızda sistem tarafından uyrılmanızı sağlayabilirsiniz.

Ayakta ve oturarak seçenekleri aslında temelde birbirlerine benzer şekilde çalışıyorlar. Bu tarz kullanımlarda kontrolcüleriniz üzerinde bulunan analogları kullanarak etrafınızda dönebilir ve hareket edebilirsiniz.

Bazı yazılım geliştiriciler, sanal dünyalarını çeşitli şekillerde çalışacak şekilde uyarlar, ancak deneyimlerin küçük bir alt kümesi yalnızca oda boyutunda, otururken veya ayakta çalışabilir.

VR’da Hareket

VR başlangıç rehberimizinin bir sonraki konusu VR içerisinde hareket etmek. VR yazılımı için birkaç farklı türde simüle edilmiş hareket seçeneği vardır. VR gözlüğü takan kişiler için hareketi simüle etmek bazen insanların midelerinin bulandığını hissetmesine neden olabilir ve bu duruma motion sickness adı verilir.

Bu hareket türlerinden en yaygın olanı ışınlanma sistemidir ve genel kullanıcı için en iyi yöntem olarak değerlendirilir. Bu sistemde kontrolcü üzerinden belirlenmiş tuşa basarak ışınlanılacak yer seçilir ve kullanıcı direkt olarka o konuma ışınlanır. Fakat bazı kullanıcılar ışınlanma sisteminin gerçeklik algısını bozduğunu ve bu durumun VR’ın dalış kalitesini düşürdüğünü düşünüyorlar.

Smooth Locomotion sistemi ise genel olarak oyunlardan alıştığımız bir analoğu iktirdiğinizde hareket ettiğiniz sistemdir. Fakat gerçek hayatta hareket etmiyor olmamız sebebiyle bu sistem bazı kullanıcılarda bide bulantısına sebep olabiliyor. Sanal bir dünyada simüle edilmiş hareketin sağladığı rahatsızlık hisleriyle mücadele etmek için yazılım geliştiriciler, VR’daki oyuncunun deneyimi kendi beğenilerine göre uyarlamasına olanak tanıyan mevcut sistemlerin veya konfor ayarlarının kombinasyonlarını sağlamak için sürekli çalışıyor. Rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek yaygın bir konfor seçeneği, hareket halindeyken FOV’u sanal dünyayla sınırlamak, bir tür “tünel görüşü” yaratmak veya hareket ederken ivmeyi kademeli olarak artırıp azaltmaktır.

Motion Sickness (Harekete Bağlı Mide Bulantısı)

VR başlangıç rehberimizin bir sonraki konusu oyuncuları aslında en çok zorlayan durumlardan birisi olan harekete bağlı mide bulantısı olacak.

Çoğu durumda bu harekete bağlı mide bulantısı oyundaki hareketiniz ile vücut hareketinizin uyuşmadığı durumlarda otururken veya ayakta gerçekleşmektedir. Bazı kullanıcılar bu duruma yüksek tolerans gösterebilirken bazı kullanıcılar VR ayaklar adını verdiğimiz ve beynimizi sanki biz de yürüyormuşcasına kandırıran bir teknik kullanarak bu olayın üstesinden geliyorlar.

Harekete bağlı mide bulantısına sebep olabilecek sebepler arasında görsellerin görüş alanı, ekran ve yazılımın kara hızı, başlığın ağırlığı, ne ve ne kadar yediğiniz hatta ne kadar uyuduğunuzu sayabiliriz.

IPD(Göz Bebekleri Arası Mesafe)

IPD bu alanda sıkça karşılaşacağınız terimlerden bir diğeridir ve “Interpupillary Distance” yani gözbebekleriniz arasındaki mesafe anlamına gelmektedir. Bir kulaklığın optik tasarımına bağlı olarak, kişiler arasında değişen IPD’ler, belirli kulaklıkların takıldığında ne kadar iyi hissettirdiğini etkileyebilir ve mercekler ve ekranlar bir kişinin gözbebeğinin önüne tam olarak hizalanmazsa, görüntüler bulanık görünebilir. Eğer IPD düzgün ayarlanmaz ise baş ağrısı ve mide bulantısı hissetmeye sebep olabilir.

Bazı gözlükler fiziksel olarak IPD’yi ayarlama şansını kullanıcılarına sunar ve bu sayede lensleri tam gözünüzün önüne gelecek şekilde doğrudan ayarlayabilirsiniz. Bazı gözlükler ise bunu fiziksel olarak ayarlamanıza izin vermesede yazılım içerisinde sundukları bir ayar ile düzenleme yapmanıza olanak sağlar.

VR Türleri

Bağımsız VR (Standalone VR)

Bağımsız VR’lar kendilerinden önceki ekipman ve/veya teknolojiye ihtiyaç duymadan tek başlarına kullanılabilecek VR ekipmanlarıdır. Gerekli yazılım ve donanım sahip olduğunuz gözlüğün içerisinde yer alır ve sizi genel olarak kablo bağlantısı probleminden kurtarır.

Bunun en iyi örneği, PC VR oyunlarının ayrıştırılmış sürümlerini başka hiçbir ekipman gerektirmeyen taşınabilir, bağımsız bir cihazda sunan Oculus Quest 2’dir. Quest gibi bağımsız VR ile, VR deneyimi yaşamak için ihtiyacınız olan her şey cihazın kendisiyle birlikte gelir  ancak bazı oyunlar etkileşim kurmak için Oculus Touch kontrolcülerine ihtiyaç duyabilir.

PC VR

PC VR bilgisayarınıza bağlanabilecek herhangi bir VR ekipmanı ile kullanılabilir. Fakat şuınu belirtmekte fayda var PC VR ile birlikte kullanacağınız bilgisayarınızın sistem ihtiyacı da yüksek olacaktır. PC VR gözlüklerine örnek olarak, Oculus Rift S, Valve Index, HTC Vive, Pimax ve HP Reverb G2 ve Samsung Odyssey+ gibi Windows Karışık Gerçeklik başlıklarını verebiliriz.

PC VR’ın avantajlarından birisi ise güçlü bilgisayarlarımız tarafından desteklenen sistemin daha yüksek çözünürlüğe ve kaliteye ev sahipliği yapabiliyor olmasıdır. Tabiki avantajının yanında dezavantajları da bulunan PC VR’ın dezavantajlarına örenek olarak gözlüğünüzün sürekli bilgisayarınıza bağlı olması gerekliliği, hareket esnasında kablolara takılma riskini ve sürekli bir batarya ihtiyacı duyacak olmanızı verebiliriz.

Konsol VR

Konsol VR alanında şuan sadece iki gözlük mevcut Playstation VR ve Nintendo Labo VR.

PlayStation VR, PlayStation 4 veya PlayStation 5 için bir eklenti VR sistemidir. PSVR başlığı, PlayStation 4’ünüze bağlanan ve PC VR’ye benzer şekilde, çalışması için konsola sürekli bağlı kalması gerekmektedir. Kulaklıkla birlikte satılan ve izleme için konsola bağlanan PlayStation kamerasını kullanır. PS5’in sağladığı geriye dönük uyumluluk sayesinde gözlüğünüzü PS5’te de kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı PSVR oyunları ek PS Move ekipmanlarına ihtiyaç duymaktadır.

Nintendo Switch için Nintendo Labo VR, orijinal tam boyutlu Nintendo Switch’i içine yerleştirebileceğiniz, belirli oyunları bir VR modunda oynamanıza izin veren, inşa edilebilir, karton bir gözlük kılıfı şeklindedir. Kulaklık askısı yoktur, bu nedenle kulaklığı yüzünüze tutmanız gerekir. Labo VR ile ilgili deneyimlerin çoğu, basitçe söylemek gerekirse, son derece yetersiz ve gerçekten zaman ayırmaya değmez.

Satın Alma Tavsiyeleri

VR başlangıç rehberimizin son kısmında sizlere satın alma konusunda tavsiyelerde bulunacağız fakat satın alma konusundaki tavsiyelerimize malesef yurt dışı ve yurt içerisindeki fiyat farkının yüksek olması ve kur değişiklikleri sebebiyle fiyatları ekleyemiyoruz fakat bir çok farklı kanalda bu ekipmanları farklı fiyatlandırmalar üzerinden bulabilirsiniz.

Valve Index / PC VR

Valve Index, Valve’in ilk solo VR kulaklığıdır (orijinal HTC Vive, Valve ve HTC arasındaki bir işbirliğiydi) ve birçok kişinin çok yüksek bir fiyata neredeyse mükemmel bir VR deneyimi olarak değerlendirdiği bir sistem olarak göze çarpıyor. Index, HMD’nin optiklerinde, görüş alanını en üst düzeye çıkarmasına izin veren bir dizi ince ayar ve ele bağlanan ve tam serbest bırakmaya izin veren yeni bir denetleyici türü sunuyor. Index dışarıdan içeriye izleme sistemi için deniz feneri sistemini kullanır ve eğer fiyatı sizin için uygunsa en iyi tüketici seviyesi VR tecrübesini sunuyor.

Avantajları: İnanılmaz optikler ve montaj esnekliği olan Index kontrolörleri, artan el ve ortam etkileşimleri sağlar ve piyasadaki en iyi gözlüklerden biridir.

Dezavantajları: Son derece yüksek fiyat ve deniz feneri sensörleri taşınabilirliği kısıtlaması.

Oculus Quest 2 (Meta Quest 2) Bağımsız ve PC VR

Quest 2, piyasadaki çok yönlü gözlüklerden biridir. Satın aldığınızda başka bir ekipmana ihtiyaç duymayacak olmanız ve diğer gözlüklere göre daha uygun olan fiyatı ile göz dolduran bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. İlk göze çarpan durum ise gözlüğü kullanmak için bile bir Facebook hesabına sahip olmanız gerekmesi. Daha eski Oculus kullanıcılarının Oculus ve Facebook hesaplarını birleştirmeleri gerekecek  tüm içeriğiniz ve başlığa erişiminiz Facebook hesabınıza bağlı olacaktır.

Eğer bu fikir sizin için sorun yaratmıyorsa hem yüksek taşınabilirlik(tek başına da kullanılabilir olması) hemde VR uyumlu bir bilgisayarınıza Oculus Link ve USB C ile bağlanabilen bir cihazınız olması sizin için ideal bir seçenek olabilir.

Avantajları: Tam bağımsız 6DoF başlık ve ekstra ekipman gerektirmeyen kolay taşınabilir donanım. İstenildiğinde Link aracılığı ile PC VR tecrübesine erişim.

Dezavantajları: Quest 2 iyileştirmelerine rağmen hala önden ağır, herkes için rahat değil, içeriden dışarıya izleme dışarıdan içeriye göre daha az doğru, kullanmak için Facebook girişi gerektiriyor.

Oculus Rift S / PC VR

Rift S aslında yaşam döngüsünü tamamlamak üzere olan bir gözlük olsada hala ikinci el olarak bile bir çok kullanıcı için ideal bir ürün olabilir.

Rift S’in bazı dikkate alınması gereken özellikleri vardır ve bunlardan birisi Rift S’nin montaj sistemi genellikle Quest’ten daha rahattır. Lenovo tarafından yapılan Rift S, PlayStation VR tarafından popüler hale getirilen çok popüler halo kayış tasarımını kullanıyor.Rift S herhangi bir fiziksel IPD ayarı sunmuyor fakat Quest 2, lenslerin değiştirilebileceği üç konum sunan temel fiziksel ayarlara sahip. Rift S içinse lensler 63,5 mm’de sabitlenmiştir istenildiğinde bu ayar yazılım içerisinden  değiştirilebilir.

Avantajları: Bazı kullanıcılar için Quest serisinden daha rahattır. Sadece PC VR içerikli bir sistem için uygun fiyatlı bir ekipman ve içten dışa izleme sayesinde kurulumu kolaydır.

Dezavantajları: Quest 2’de daha düşük bir fiyat noktasında Oculus Link tarafından gölgede bırakılmış, fiziksel IPD ayarlaması yapılmamış, yaşam döngüsünün sonunda hala Facebook’ta oturum açılması gerekiyor.

Playstation VR / PS4

PS VR halihazırda Playstation sahipleri için mantıklı bir seçenek olarak görülebilir. Fiyat olarak ortamala derecede olan PS VR sistemi kendine özgü oyunları ile güzel bir kütüphaneye sahip diyebiliriz. Fakat PS VR daha eski donanımlar ile desteklendiği için bazı limitlere sahip örneğin; modern teknikler göz önünde bulundurulduğunda hareketi televizyonunuzun üstünde bulunan bir kamera ile takip ediyor olması, sağladığı ekran ve görsellerin diğer VR ekipmanlarının ilk yıllarındaki kaliteye sahip olması gibi durumlar söz konusu.

PS VR da Rift S serisi gibi yaşam döngüsünü tamamlamak üzere olan bir ekipman ve eğer evinizde VR destekleyebilecek bir bilgisayarınız varsa ilk tercihiniz PS VR diyemeyiz.

Avantajları: Mevcut PS 4 ve PS 5 sahipleri için kütüphanesi vr Aim kontrolcüsü ile iyi bir seçenek olabilir.

Dezavantajları: Donanım ve izleme yöntemi 2020’de ne yazık ki güncelliğini yitirdi, cihaz yaşam döngüsünün sonunda, Move denetleyicilerinde analog çubuk yok, diğer seçeneklere göre daha düşük grafik doğruluğuna sahip.

HP Reverb G2 / PC VR

Rift S gibi Hp Reverb G2’de ikinci jenerasyon için iyi bir donanım olarak sayılabilir. Özet olarak G2 kötü kontrolcülere sahip iyi bir gözlük diyebiliriz. Reverb G2, Quest 2 ve Index’ten daha yüksek çözünürlüklerle şu anda piyasadaki en iyi ekrana sahip. Görsel olarak sınıfının en iyisidir. Ayrıca harika kulak dışı hoparlörlere sahiptir (Valve ve HP arasındaki işbirliği sayesinde Index’te bulunanlarla aynı). Ancak, kontrolörler ve ilgili izleme, gözlüğün geri kalan özellikleri için hayal kırıklığı yaratıyor.

G2 spor WMR denetleyicilerini yeniden tasarladı, ancak diğer sistemlerle elde edeceğiniz kadar güvenilir veya tutarlı değiller. Dört kameralı (orijinal Reverb’den iki tane daha fazla) bir içten dışa izleme sistemine sahip olan kontrolörler, doğrudan önünüzdeyken ve kameraları net bir şekilde görebilecek şekilde iyi çalışır. Bunları, beliniz gibi hafifçe görüş dışında veya gözlüğünüze çok yakın bir konuma getirdiğinizde, gözlüğün tutarlı denetleyici takibi sağlamak için mücadele ettiğini göreceksiniz.

Avantajları:Rahat, piyasadaki en iyi görseller, Index’ten daha ucuz, simülatörler ve diğer niş kullanım durumları için mükemmel.

Dezavantajları: Güvenilirlik ve fiyat açısından Quest 2 ile rekabet edemez, denetleyici takibi diğer gözlükler kadar iyi değildir.

Evet son tavsiyemiz ile VR başlangıç rehberimizin sonuna geldik. Peki siz hangi ekipmanı almayı düşünüyorsunuz eğer karar vermekte zorlanıyorsanız sorularınızı yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorum yazın

TeknoVR