HTC Vive Cosmos Ön İnceleme

2 dakika, Okuma Süresi

HTC, Vive Cosmos ekranının “en net ekranı” olacağını söylüyor. Vive Cosmos Ön İncelemesi ile bunun ne kadar doğru olabileceğini sizle birlikte değerlendireceğiz. Bu yeni bilgi Cosmos web sitesi aracılığıyla duyuruldu. Bugünkü basın toplantısında HTC, Cosmos’un PC’ye bağlanan, içeriden izlenen bir VR gözlük olduğunu onayladı. Sizler için çok fazla detay ve özellik bilgisi verilmese de. CES 2019 sunum ve detayları ile toparladığımız bir Vive Cosmos ön inceleme yazısı ile Cosmos özelliklerini bir araya getirmeye çalıştık.

Vive Cosmos Ön İnceleme

Vive Cosmos ekran özelliği için sitesinde verdiği bilgide “En net ekranlarımızı tanıtıyoruz. Minimal ekranlı kapı efektli tamamen yeni pikselli ekranlar, VR’de her ayrıntıyı canlı hale getiren kristal netliğinde grafikler sunar. ”

32178 original

vive cosmos ön i̇ncelemesi

Site ayrıca kulaklığın ‘Gerçek RGB ekranları’ kullandığını onaylıyor. Diğer özellikler henüz paylaşılmıyor.

Vive Cosmos’un en iyi ihtimalle Vive Pro’nun 2160 × 1200 çözünürlüğüne bile sahip olabileceği gibi. Bu, yeni çıkan Vive Pro Eye özelliklerini taşıyacak gibi. Bunu düşünmek heyecan verici ama aynı zamanda şunu da sormamak elde değil: bu şeyin maliyeti ne kadar olacak?

Site ayrıca Cosmos’un özelleştirilebilen “modüler” bir gözlük olduğunun da altını çiziyor. Sunum sırasında, HTC Cosmos’un sadece PC ile değil daha fazla farklı donanım ile çalışmasını istediğini belirtti. Bu, kiti diğer teknolojiyle uyumlu hale getirmek için yükseltmeler alabileceğimiz anlamına gelebilir mi?

CES 2019 sunumundan sonra yayınlanan resmi bir basın bülteni ile bir kaç detay daha verildi. Yani geliştirici kitleri ‘2019’un başlarında’ sunulacak. Tüketici sürümüyle ilgili ayrıntılar bu yıl gelecek. HTC’nin son birkaç yılına bakılırsa, bir sonraki güncellememizin Mart 2019 Oyun Geliştirici Konferansı ve Mobil Dünya Kongresi etkinliklerinde gelmesi ihtimali yüksek.

Vive‘in özellikle Oculus Quest hamlesinden sonra (Oculus Quest incelemesi ve Özellikleri) nasıl bir hamlede bulunacağı veya nasıl bir yol izleyeceğini merakla bekliyorduk. Her ne kadar Kasım aylarında kulağımıza Vive Cosmos gelmiş olsa da resmi olarak bir bilgi yoktu. Bu beklentinin sonunda bir hüsranla karşılaşılabilirdi.

Neyseki CES 2019 ile birlikte Vive’in doğru ve güzel bir hamle attığını gördük. Vive Cosmos hakkında daha detaylı teknik bilgiler yayınlandıktan sonra sizler için Vive Cosmos incelemesi yazısı ile daha detaylı bir inceleme yapacağız.

Yorum yazın

TeknoVR