HTC, Vücut Takibi İçin İçten Dışa İzleyiciyi Duyurdu

HTC'nin mevcut Vive İzleyicileri, VR tam vücut takibi ile ilgilenen herkes için popüler bir aksesuar, ancak kullanım için harici işaretler gerektiren SteamVR İzleme teknolojisini kullanıyorlar.

2 dakika, Okuma Süresi

HTC vücut takibi için, sektörde tersten dışa izlemeyi kullanan ilk Vive Tracker aksesuarını duyurdu, bu herhangi bir sensör gerektirmediği anlamına geliyor. Cihaz, aksesuarlara veya gelişmiş vücut takibi için kullanıcının vücuduna takılabiliyor.

HTC’nin mevcut Vive İzleyicileri, VR tam vücut takibi ile ilgilenen herkes için popüler bir aksesuar, ancak kullanım için harici işaretler gerektiren SteamVR İzleme teknolojisini kullanıyorlar.

Şirket yeni Vive Tracker’ı duyurdu ve henüz bir adı olmasa da HTC, kendi konumunu izlemek için yerleşik kameralar kullanan içten dışa izlemeye dayalı ilk bağımsız izleyicisi olduğunu doğruladı. Bu,  sayede kullanıcılar sensörler veya kamerala ayarlamaları yapmadan rahatça kullanabilecekler.

HTC, dirseklere iki, ayaklara iki ve kalçalara bir izleyici takılarak VR’de vücut takibi için kullanılabilen yeni bağımsız Vive Tracker’ların beş adede kadar aynı anda kullanılabileceğini söylüyor. Kullanıcının başı ve elleri (başlık ve kontrolörler tarafından zaten izleniyor) ile birleştiğinde izleyiciler, kullanıcının hareketlerini daha eksiksiz bir şekilde temsil etmek için kullanılabilir; bu da insanların VR’de bir çok hareketi yapmasına olanak tanıyacak.

Şuan için ayrıntılarda, fiyatı veya pil ömrü yok ve çıkış tarihi 2023’ün 3. çeyreği gibi görünüyor. Nesne izleme gibi VR harici kullanımlar için OpenXR tabanlı sistemi ile, HTC izleyiciyi diğer üreticilerin sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanmayı mümkün kılacağını söylüyor.

Yeni izleyiciyi denemekle ilgilenen geliştiriciler, buradan HTC ile iletişime geçebilirler.

Cihaz PC VR’ı destekleyecek olsa da HTC, halihazırda SteamVR İzleme kullanan herkesin hassasiyeti ve uyumluluğu için mevcut Vive Tracker 3.0’a bağlı kalmasını tavsiye ettiğini söylüyor.

Bu, büyük bir VR firması tarafından piyasaya sürülen ilk özel içten dışa izleyici olsa da, cihaz, konumlarını izlemek için yerleşik kameralar da kullanan Quest Pro ve Magic Leap 2 denetleyicilerine temel olarak benziyor.

HTC’nin vücut takibi için, yeni içten dışa izleyicisinin iyi çalıştığını varsayarsak, şirket kendi içten dışa izlenen denetleyicisini yakın zamanda piyasaya süreceğini düşünebiliriz.

Yorum yazın

TeknoVR