Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Çalışır?

Sanal gerçeklik (VR) artık dünyanın en hızlı büyüyen içerik segmenti. Başarılı bir VR Gözlüğünün temel bileşenlerini sizler için inceledik. Sanal gerçeklik gözlüğü temel bileşenleri, VR gözlüğünün nasıl çalıştığını anlamak, iyi bir sanal gerçeklik gözlüğü nasıl olur?

5 dakika, Okuma Süresi

Sanal gerçeklik gözlükleri nasıl çalışır ve temel bileşenleri nedir? Bu teknolojinin en önemli bileşeni olan VR gözlüğü nasıl çalışır. Sanal gerçeklik teknolojisi ve içeriği her geçen gün genişliyor ve büyüyor. PwC tarafından yapılan araştırma, VR içeriğinin 2021 ile 2025 arasında yıllık yüzde 30 oranında artacağını ve over-the-top (OTT) video, video oyunları ve hatta geleneksel sinemayı geride bırakacağını ortaya koydu.

VR gözlükleri, kullanıcılarına sürükleyici, üç boyutlu bir deneyim sunarak VR içeriğini tüketmelerine olanak sağlayabilir.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir ve Nasıl Çalışır?

VR gözlük, sürükleyici ve etkileşimli bir görsel-işitsel deneyim sunmak için bir görüntü ekranı, stereo ses, sensörler ve uyumlu denetleyiciler içeren başa takılan bir cihazdır.

Kullanıcı bir VR gözlüğü taktığında, artık çevrelerindeki dünyayı göremez, bunun yerine yalnızca 360 derecelik videolar ve VR oyunları, çalışma alanları veya diğer etkinlikler için toplantı odaları gibi ekrana yansıtılan VR içeriğini görebilir.

Artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri veya karma gerçeklik (MR) gözlüklerinin aksine, sanal gerçeklik gözlükleri, kullanıcıların dış fiziksel dünyanın herhangi bir öğesini görmesine izin vermez.

Kullanıcı, gözlüğün yanı sıra, deneyimde gezinmek için bir dizi VR kontrol cihazına güvenecek. Bahsedildiği gibi, cihaz, nesneleri işaret etmek, seçmek, sürükleyip bırakmak, yukarı veya aşağı kaydırmak, farklı VR alanları arasında gezinmek, sınırları çizmek ve diğer işlevler için bir denetleyici gerektiren etkileşimli bir deneyim sunuyor.

Piyasada bulunan VR başlıklarının çoğu, oyun çubuklarına benzer şekilde işlev gören el kumandaları kullanır. Daha fütüristik modeller, kullanıcıların parmaklarını, jestlerini, dokunmalarını ve diğer doğallaştırılmış hareketlerini kullanarak sanal dünyada gezinebilecekleri dokunsal eldivenler sağlayabilir.

bu teknolojinin en önemli bileşeni olan vr gözlüğü nasıl çalışır

Tüm VR gözlükleri aşağıdaki dört bileşenden oluşur:

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Temel Bileşenleri.

Sensörler

2D videodan farklı olarak, sanal gerçeklik pasif bir deneyim değildir. Kullanıcılar, kullanıcının sürekli girişlerine göre uyum sağlayan sanal dünyalarla etkileşime girer.

Bunu başarmak için, VR gözlüklerinde bir kaç sensör yer alır ve hatta bazı cihazlarda kafa takibi için altı serbestlik derecesi (6DoF) sistemi bulunur.

Jiroskopları, ivmeölçerleri ve diğer sensörleri kullanan bir 6DoF sistemi kafa hareketlerini takip eder ve ekranı buna göre yeniden konumlandırır. Bazı gözlüklerde ayrıca gözler bir VR nesnesine veya konumuna odaklandığında bunu anlayabilen göz izleme sensörleri bulunur.

Lensler ve ekranlar

Lensler ve ekran kurulumu, VR başlığının donanımının büyük bölümünü oluşturur. Ekran ile gözleriniz arasına yerleştirilmiş, görüntüyü bozarak üç boyutlu görünmesini sağlayan stereoskopik lensler vardır.

Gözlerimizin gerçek dünyadaki görselleri algılama ve işleme şekline benzer şekilde, her bir göz için bir tane olmak üzere iki görüntü mercekten geçirilir. Ek olarak, VR başlıklarındaki görüntüler, 360 derecelik bir deneyimi yeniden yaratmak için yan yana hareket ediyor gibi görünür ve bu, kafa izleme verilerine yanıt olarak ekran içeriğinin ustaca hareket ettirilmesiyle elde edilir.

Ses

Bir stereo ses beslemesi iki yönden veya her kulak için birinden gelir, ancak gerçek dünyada kullanıcılar, sesin doğrudan mesafe ve alan algımızla bağlantılı olduğu çok daha katmanlı bir ses deneyimine sahiptir.

VR gözlükleri, 360 derecelik veya sürükleyici ses teknolojisini kullanarak bu deneyimi taklit eder. Binaural audio, böyle bir teknolojidir ve Apple gibi şirketlerin öncülüğünü yaptığı yeni uzamsal audio, VR audio inovasyonunda bir başka kilometre taşını işaret ediyor.

Kontrolörler

Son olarak, sanal gerçeklik başlık denetleyicileri, gerçek ve sanal dünyalar arasındaki köprünüzdür. İlginç bir şekilde, çoğu gözlükle birlikte gelen normal iki el kumandası setinin dışında, kullanabileceğiniz çeşitli kumandalar vardır.

Örneğin, Samsung , Gear VR kiti için tek elle hareket kontrol cihazı sunuyor ve HTC VIVE ayrıca bunları yerleştirmek için bir baz istasyonuyla birlikte gelen tek elli joystick benzeri kontrol cihazlarına sahip.

Meta’nın, basınca duyarlı dokunma ve gezinmeyi mümkün kılabilecek çalışmalarda bir dizi dokunsal tabanlı denetleyici geliştirdiği bildiriliyor. Ayrıca Valve Index, yumruk kavrama tasarımına sahip benzersiz bir kontrolör yaklaşımına sahip.

VR Gözlüğünün Nasıl Çalıştığını Anlamak.

Gelişmiş VR yazılımıyla birlikte tüm bu bileşenler, gözlüğün düzgün çalışmasını sağlar. Başlık açıldığında, kullanıcılar bir lobi işlevi gören ve bir bilgisayarın ana sayfasına eşdeğer olan gerçekçi bir sanal ortamla karşılanır. Oradayken, kullanıcılar bu alandan farklı uygulamalar seçebilir, diğer sanal kişilerle takılabilir, ayarları değiştirebilir, cihazları güncelleyebilir ve diğer özellikleri kullanabilir.

Bu arada, görüntüler bir akıllı telefon, masaüstü veya daha büyük olasılıkla modern gözlüklerdeki bulut gibi bir video kaynağı aracılığıyla beslenir. Lens, video görüntüsünü ikiye bölecek ve ekranda gördüğünüz gibi stereoskopik bir 3D görüntüye kalibre edecektir. Yerleşik sensörler sayesinde, etrafınıza baktığınızda, gözünüzün odağını değiştirdiğinizde veya ellerinizi kaldırdığınızda ortam ince bir şekilde değişir.

Bu temel işlevselliğin dışında, sanal gerçeklik gözlükleri son derece güçlüdür. Örneğin, sanal gerçeklik de ürün tasarımları oluşturmanıza ve tasarımlarınızı 3D dosyalar olarak buluta kaydetmenize olanak tanıyan üretkenlik uygulamaları vardır. Sofistike VR başlıkları, içeriği anında işlemek ve güncellemek için çok yüksek bir ekran yenileme hızına sahiptir.

İyi Bir Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Olur?

İyi bir sanal gerçeklik gözlüğünü karakterize eden birkaç temel özellik vardır, örneğin:

● Hafif form faktörü – Ekran ve sensörler, gözlüğün hacmini artırabilir ve 500-600 gramdan daha ağır olanların düzenli olarak kullanılması zor olacaktır. Apple’ın yakında çıkacak olan karma gerçeklik (MR) gözlüklüğü mevcut 150 gram ağırlığının bu kadar büyük bir çığır açmasının nedeni budur.

● Kullanımı kolay denetleyiciler – Denetleyicilerde kaçınılmaz olarak VR’de gezinmeye yardımcı olacak çok sayıda düğme, tekerlek ve çubuk olacaktır. Ergonomik olarak tasarlanmalı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır.

● Yerleşik depolama – Çoğu sanal gerçeklik gözlüğü internete ve buluta güvenirken, uygulamaları yüklemek, güncellemeleri zamanında sağlamak ve sistemi yavaşlatmadan birkaç dosya depolamak için en az 128 GB yerleşik depolamaya sahip olmak iyidir.

IDC’nin Aralık 2021 raporuna göre, 2021’de 9,36 milyon sevkiyatı aştıktan sonra, sanal gerçeklik gözlük sevkiyatlarının 2022’ye kadar dünya çapında 13,59 milyona ulaşması bekleniyor. Bu geçmiş hedefe çoktan ulaşıldı ve geçildi, bu anlamda Quest 2 gerçekten üstün bir başarı yakaladı. Sony yeni nesi sanal gerçeklik gözlüğü  PSVR 2 ile tekrar ivme yakalayacağı düşünülüyor. Talep arttıkça, daha zenginleştirici, sorunsuz ve erişilebilir VR deneyimleri yaratmak için bu mevcut temel işlevler üzerine inşa edilen yeni inovasyonlar bekleyebiliriz.

Yorum yazın

TeknoVR