Reality Labs Kazancı 1. Çeyrek Raporlarında %51 Düştü

Meta'nın XR bölümü, küresel pazar koşullarına ve yapay zekaya geçişine rağmen mücadele etmeye devam ediyor. Rapor, Reality Labs bölümünün gelirlerinde "düşük Quest 2 satışları nedeniyle" yüzde 51'lik bir düşüş gördüğünü ve 339 milyon ABD doları olduğunu kaydetti.

6 dakika, Okuma Süresi

Reality Labs Kazancı 1. Çeyrekte büyük düşüş gösteriyor. Meta Platformları, Realitiy Labs bölümü için büyük bir gelir kaybına işaret eden ilk çeyrek (Q1) kazanç raporunu Çarşamba günü yayınladı.

Bu, 2023’ün başında beklenenden güçlü karlara rağmen geldi. Bu, şirketin operasyonları düzene sokmaya yönelik “Verimlilik Yılı” planlarının ortasındaki kazanç raporunun ardından hisse senetlerinin fırlamasına yol açtı.

Rapor, Reality Labs bölümünün gelirlerinde “düşük Quest 2 satışları nedeniyle” yüzde 51’lik bir düşüş gördüğünü ve 339 milyon ABD doları olduğunu kaydetti. Giderleri de devam eden yeniden yapılanma ve çalışanlarla ilgili maliyetlerin ortasında yüzde 18 artışla 4.3 milyar doları aştı ve işletme zararları 4 milyar ABD doları oldu.

Menlo Park merkezli şirket, son birkaç çeyrekte kan kaybı yaşadıktan sonra harcamalarını dizginlemek ve operasyonlarını yeniden yapılandırmak için mücadele etti. Bunun çoğu, yavaş benimseme oranları ve 10 milyar ABD dolarını aşan maliyetli araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) sekmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaratan rakamlar sağlayan Reality Labs bölümünden kaynaklanıyordu.

Teknoloji devi ayrıca 2023 tahminlerini yaklaşık 3 milyar ABD doları ve Şubat ayı kazanç tahminlerini 5 milyar ABD doları düşürdü. Bununla ilgili haberler, Kasım ayında ilk 11.000 çalışanı ve Nisan ayında 10.000 çalışanı olan büyük bir işten çıkarma dalgasının ardından geldi.

Meta Reality Labs Kazancı Düşmesi ve İşten Çıkarma Duyuruları

Firma, Mart ayında “üç tur planlı işten çıkarma” duyurduğunu açıkladı. Meta, “Uygulamalar Ailesi (FoA) ve Reality Labs (RL) segmentlerinde” iş gücünü 10.000 çalışan azaltmayı hedefliyor.

belirterek, şöyle devam etti:

“Bu işten çıkarmalarla bağlantılı olarak, 523 milyon $’ı 2023’ün ilk çeyreğinde muhasebeleştirilen ve kalan ücretler 2023’ün sonuna kadar önemli ölçüde kaydedilecek olan yaklaşık 1 milyar $’lık toplam vergi öncesi kıdem tazminatı ve ilgili personel maliyetine maruz kalmayı bekliyoruz. ”

Yatırımcıların telefon görüşmesinde Zuckerberg, şirketin geçen haftaki teknik işçi çıkarma turunun da altını çizdi ve yatırımcılara Mayıs ayında iş bölümlerinde daha fazla işten çıkarma beklemelerini söyledi. Yeniden yapılanmanın ardından Li, şirketin “işe alımlara devam edeceğini ve 2024’te personel sayısında yüzde bir ila ikiyi aşan bir büyüme bekleyeceğimizi” sözlerine ekledi.

Tersine, Meta, ilk çeyrek raporlarında yaklaşık 28,6 milyar ABD Doları gelir veya hisse başına 2,20 ABD Doları kazanç bildirdi. Bunlar, küresel analistlerin sırasıyla 27,7 milyar ABD Doları ve 2,02 ABD Doları beklentilerini aştı.

Kazanç haberleri, Meta’nın hisselerinin yüzde 10 yükseldiğini ve geçen yılın Şubat ayından bu yana en iyi performansını gösterdiğini gördü. Forbes’a göre, İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, Meta, hisse senedi fiyatlarındaki artış nedeniyle yaklaşık 8,4 milyar dolar net değer kazandı.

meta connect konferansı

Meta’nın 1. Çeyrek Metaverse Planları

Zuckerberg, Metaverse planlarıyla ilgili devam eden sorunlara rağmen , mekansal iletişim platformuna harcama yapmaya devam etmeyi hedefliyor.

Reality Labs, 2022’nin 4. çeyreğine göre 4,3 milyar ABD doları olan zarardan hafif bir düşüşle 1. çeyrekte 4 milyar ABD doları zarar bildirdi. Bölüm ayrıca dönem için yaklaşık 339 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Zuckerberg, kuruluşun yapay zeka (AI) çözümlerine odaklanırken metaverse hedeflerini geliştirmeye devam edecek. Bunların çoğu ticari mesajlaşma servislerini, reklamları ve diğerlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Zuckerberg yaptığı açıklamada,

“Bir şekilde metaverse bölünmesine odaklanmaktan uzaklaştığımıza dair bir anlatı gelişti, bu yüzden bunun doğru olmadığını baştan söylemek istiyorum. Yıllardır hem yapay zekaya hem de metaverse’ye odaklanıyoruz ve her ikisine de odaklanmaya devam edeceğiz. İki alan da birbiriyle bağlantılı.”

Zuckerberg, görüşmede kullanıcıların bir milyardan fazla Meta Avatar oluşturduğunu da açıkladı. Ek olarak, Quest Store 25 milyon dolardan fazla gelir elde etmiş ve unvanlarını ikiye katlamıştır.

“Quest günlük aktiflerinin yarısından fazlası artık cihazlarını kullanarak bir saatten fazla zaman harcıyor” diye ekledi.

“Bir sonraki dönüm noktası, yeni nesil tüketici sanal ve karma gerçeklik cihazımızı bu yılın sonlarında piyasaya sürmek için hazırlanıyor olmamız. Quest 2’yi neredeyse üç yıl önce bu noktada başlattık. VR için çok büyük bir adımdı. Ve o zamandan beri geliştirdiğimiz yeni teknolojideki tüm gelişmeleri birçok insanın erişebileceği bir fiyat noktasında dünyaya göstereceğim için gerçekten heyecanlıyım”

Çin Bağlantısı?

Meta’nın kazançlarını artırma savaşında önemli bir müttefik olan Çin, üç çeyrek üst üste azalan gelirlerin ardından kârlılığın artmasına yardımcı oldu.

Kazanç görüşmesinde Meta Finans Direktörü Susan Li , katılımcılara Çin’deki reklamverenlerin 1. çeyrekte “hızlandığını” gördüğünü söyledi. Pek çok şirket, “kısmen nakliye maliyetlerinin düşürülmesi ve bu reklamverenler için COVID kısıtlamasının hafifletilmesinden kaynaklandığına inandığımız” Çinli kullanıcıları ve ilgili pazarları hedef aldı.

Çin’in sıfır COVID politikasını gevşetmesi, Çinli firmaların pazar erişimlerini küresel müşterilere genişletmesine izin vererek ABD teknoloji devinin yararına oldu. Bu, Meta’nın satışlarını yıldan yıla kabaca yüzde 3 artırarak ilk çeyrekte (1. Çeyrek) 28.7 milyar dolara yükseltti.

Meta, küresel düzenleyici kurumların itirazları arasında kulaklık maliyetlerini düşürmeye çalışırken, reklamlar şirketin operasyonlarının anahtarıydı . Ek Avrupa Birliği kısıtlamalarının ardından şirket, gelirlerini artırmak için Çin gibi Asya pazarlarına erişimini artırmayı düşünüyor.

Büyük Teknoloji İçin Düzenleyici Endişeler

Li, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’taki milletvekillerine atıfta bulunarak, “zorlu bir düzenleyici ortam” nedeniyle 2023’te “dalgalı bir makro ortamın” ek endişeler olduğunu söyledi.

AB, son birkaç yılda Meta’nın transatlantik veri akışlarından kaynaklanan veri gizliliği endişelerini sürekli olarak bastırdı ve geçen yıl Mart ayında bir anlaşmaya yol açtı . Hem Washington hem de Brüksel, Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) Yasasının potansiyel ihlallerinden kaynaklanan riskleri azaltmak için uzlaşmacı bir anlaşma imzaladı.

Haber aynı zamanda, Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısını kabul eden İngiliz hükümetiyle yaşanan şiddetli açmazların ortasında da geliyor . Mevzuat, çevrimiçi kullanıcıları korumada başarısız olduğunu belirttiği firmaların yöneticilerini para cezasına çarptırabilir veya hapse atabilir.

Westminster, Facebook’ta zararlı içeriğe maruz kaldıktan sonra hayatını kaybeden genç bir kadınla ilgili büyük bir tartışmanın ortasında yasayı çıkardı. Bu, kanun koyucuların ve aile odaklı kullanıcıların kamuoyunda tepkisini tetikleyerek kanunun oluşturulmasına ve savunulmasına yol açtı.

Haber, diğer büyük ABD teknoloji devlerinin ilgili 1. Çeyrek kazançlarından beklenenden daha yüksek kazançlar bildirmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Alphabet, Microsoft, NVIDIA, Amazon, Apple ve Tesla gibi şirketler de kendi işten çıkarmalarının ardından kazançlarında artış bildirdi. Şirketler, cari yıl için piyasa kapitalizasyonunda yaklaşık 2 trilyon ABD Doları tutarında birleşik kazanç bildirdi.

Meta, Ekim 2021’deki Connect Etkinliğinde Facebook’tan Meta Platforms’a yeniden markalaştıktan sonra 20 milyar dolardan fazla kaybetti .

Yorum yazın

TeknoVR