Metaverse’de Bir Sonraki Sınır, Metaverse Oyun mu?

6 dakika, Okuma Süresi

Oyun içeriği her zaman sanal gerçeklik (VR) için birincil olmuştur. Metaverse oyun kavramı biraz daha değişmeye başladı. Minecraft ve Second Life gibi ilk sürükleyici 2D oyunlar, şu anda gelişmekte olan metaverse’nin unsurlarını içeriyordu. 3D avatarlar, dünya inşa etme ve oyun olarak gözlem gibi önceden entegre edilmiş bu nesneler zaten vardı.

Meta Platformlar, Unity ve Epic Games gibi şirketler birbirine bağlı dünya inşa eden platformlar oluştururken, oyun, sürükleyici teknolojilerle yeni bir yuva buldu.

Yakın tarihli bir ankette, sektör uzmanlarının yüzde 59’u oyunların önümüzdeki birkaç yıl boyunca VR yatırımlarına hakim olacağını söyledi. Yüzde 64’ü ayrıca oyun oynamanın diğer kullanım durumlarına kıyasla en yüksek VR potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Metaverse oyun endüstrisinin nasıl gelişebileceğine ve kaçınılması gereken bazı potansiyel tuzaklar.

Metaverse Oyuna Daha Yakından Bakış

Metaverse nedir? Birleşik ve birlikte çalışabilir bir sanal alan olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar birbirleriyle ve gerçek zamanlı 3D içerikle etkileşime girebilir. İnsan-bilgisayar arayüzleri (HCI) ve gelişmekte olan teknolojiler, mekansal iletişim platformunun yükselişini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca VR oyunlarını yeni daldırma, etkileşim ve gerçekçilik seviyelerine taşıyacaklar.

Şu anda, VR oyunları, popüler bir çok video oyununu, VR donanımınıza veya cep telefonunuza yükleyebileceğiniz bağımsız uygulamalar olarak mevcut.

İlk olarak 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’te ortaya atılan Metaverse, bu konsepti daha da genişletiyor. Geleceğin kullanıcıları, VR oyunları, alanları ve uygulamaları genelinde birlikte çalışabilir dünyaları tek bir ortamda birbirine bağlayacak.

İnsanlar ayrıca oyun uygulamalarında ve birden çok sürükleyici alanda sorunsuz bir şekilde gezinebilir. Bunlar aynı zamanda insanların takas edilemez jetonlarını, verilerini ve avatarlarını, sanal gerçeklik gözlüğü değiştirmeden taşımasına olanak tanır.

sanal dünya i̇nşa etmek, metaverse teknolojisi

Metaverse Oyun Örnekleri

Platform Olarak Oyunlar
Oyun deneyimi çok daha esnek hale gelecek. Kullanıcılar sanal dünyalar oluşturabilir ve genişletebilir, yaratıcı içerik geliştirebilir, başlıklar içinde alt oyunlar oluşturabilir ve etkinlikler için bir platform olarak oyun kurabilir.

Sosyal Oyun

Metaverse doğası gereği sosyaldir, onu tek başına VR deneyimlerinden ayıran bir özellik diyebiliriz. Çok oyunculu oyunlarla, oyuncular gerçek dünyadaki arkadaşlarını diğer oyuncularla etkileşime girmeye, ilişkiler kurmaya ve diğer etkinliklere katılmaya davet ettikçe ek bir boyut kazanacak.

Fortnite, Roblox, Decentraland ve The Sandbox gibi platformlar, Metaverse’de oyun oynamak için büyük ölçekli rekabet ve sosyalleşme alanları sunuyor.

Kazanmak için Oyna (P2E)

Bu, Metaverse’de oyun oynamanın çok önemli bir unsuru olacaktır. Doğrusal hikaye anlatımını ve kuralları takip etmenin yanı sıra, oyuncular gelir akışları oluşturmak için faaliyetlerde bulunabilirler. Örneğin, popüler oyunlardan kazanılan dijital varlıkları kripto para birimleri karşılığında diğer kullanıcılara satabilirler.

Taşınabilir Oyun Varlıkları

Metaverse birlikte çalışabilirliği, varlık taşınabilirliğini kolaylaştırabilir. Bir oyundaki silahlar, giysiler veya geliştirmeler farklı bir ortama aktarılabilir ve kalıcı sahiplik NFT kuralları tarafından yönetilir.

Karma Gerçeklik Deneyimleri

Metaverse, daha organik bir deneyim sağlamak için VR, AR ve MR’dan yararlanır. Metaverse’te oyun oynamak, kullanıcıların AR’deki grup metninden bir MR masa oyununa ve tam teşekküllü bir VR dünyasına sorunsuz bir şekilde geçtiği karma gerçekliği içerebilir.

Metaverse Topluluklarında Oyun Oynama

Metaverse risk sermayesi şirketlerinden, teknoloji devlerinden ve diğer gelir kaynaklarından önemli yatırımlar çekti. Bu, ciddi oyun teknolojilerinde veya Metaverse için altyapı oluşturmaya yönelik oyun endüstrisinden gelen teknolojilerde meteorik bir artış gördü.

Decentraland, Sandbox, Epic Games, Meta Platforms ve Improbable gibi şirketler, amaçlanan Metaverse’de oyun oynamak için kilit geliştiricilerden bazılarıdır.

Decentraland

Decentraland, tamamen işlevsel bir meta veri deposu oluşturmak için açıkça yola çıkan ilk şirketler arasındadır. Tahsis edilmiş gayrimenkulü, Ethereum destekli bir yerel belirteci (LAND) ve çok oyunculu oyunlar için belirlenmiş sanal alanları olan devasa bir platformu var. Ayrıca oyun barındırma yeteneklerini daha da geliştirmek için Decentral Games adlı bir şirkete yatırım yaptı.

Sandbox

Sandbox, kullanıcıların sanal alanları oynamasına, oluşturmasına, sahip olmasına ve yönetmesine izin veren başka bir metaverse platformudur. Platformun ekonomisi, kullanıcı tarafından oluşturulan kripto ve NFT varlıklarına dayanmaktadır. Ayrıca benzersiz ve zenginleştirici deneyimler sunmak için en iyi küresel markalarla ortaklık kurmuştur.

Standard Chartered gibi şirketler ve Snoop Dogg gibi sanatçılar , platformda geniş metaverse dünyalar inşa ettiler. Ayrıca satın almak ve sanal ortamlara entegre etmek için 20.000’den fazla NFT’ye ev sahipliği yapıyor.

Epik Games

Epics Games, piyasadaki en popüler oyunlardan bazıları için bir dünya inşa etme platformu olan Fortnite ile tanınır. Fortnite’ın şöhretinin artmasıyla, dünya çapındaki sanatçılar ve büyük markalar onun teknolojilerini kullanarak konserler verdi.

Timberland kısa bir süre önce spor kıyafetlerini sergilemek için Fortnite tabanlı bir platforma ev sahipliği yaptı ve kullanıcılar için şirket güncellemelerine ve yarışmalara özel erişim sağladı. Tersine, Epic Games ve diğer platformlar da 2022 MTV Müzik Ödülleri’nde yer alan sanatçılar için genişletilmiş gerçeklik (XR) müzik videoları geliştirdi .

Meta

Metaverse için nispeten yeni olan Meta Platforms, eski adıyla Facebook, 2021 marka değişikliği ve hedefleriyle XR pazarında çığır açtı. Menlo Park merkezli şirket, bu hedeflere ulaşamasa da, metaverse teknolojilerinde muazzam ilerleme kaydetti.

Oyun için Meta, Pico 4 ile rekabet edecek olan Quest vr gözlük serisiyle, VR oyunlarıyla eş anlamlı olmaya devam etti. Meta’nın Horizon Worlds platformuyla yaratıcılar, oyunlar tasarlayabilir ve onları sürükleyici platformda yayınlayabilir.

Improbable

Improbable, eşzamanlı kullanıcı sayısını yüzden binlere çıkarmayı amaçlayan yeni bir metaverse altyapı şirketidir. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya merkezli firma, muazzam çok oyunculu metaverse dünyalarını kolaylaştırmak için yeni teknolojiler yarattı.

Metaverse Oyun Endişeleri

Tabii ki, genel olarak, VR ve video oyunlarının her zaman yasal ve etik sorunlara karşı koyması gerekmiştir ve aynısı Metaverse için de geçerlidir. Ele alınması gereken üç temel endişe vardır:

Çocuklara Uygun Hizmetler ve Kontroller

Avatar anonimliği nedeniyle çocukların aktivitelerini izlemek ve onları yetişkinlerden ayırmak zor olabilir. Oyunlar, yaşa uygun deneyimler sağlamak için yeterli kontrolleri içermelidir.

NFT Mülkiyet Hakları

Oyun içi varlıklara sahip olma hakkını düzenleyen yasalar hala net değil ve bir oyunda kazanılan NFT’ler evrensel olarak taşınabilir olmayabilir. Ayrıca platformlar, kullanıcıların NFT’leri nasıl yönetebileceklerini, ticaret yapabileceklerini ve bunlardan nasıl kar elde edebileceklerini tam olarak bilmeleri için sahiplik haklarının kapsamını tanımlamalıdır.

Altyapı Eksiklikleri

Tasarımcılar şu anda oyun meta veri depoları için ölçekte birlikte çalışabilirlik elde etmek için çalışıyorlar. Teknoloji devleri ve patent sahipleri birlikte çalışmak zorunda kalacak, farklı ülkeler bir metaverse standartları sistemi üzerinde çalışmalı ve gelişen yazılımlara uyum sağlamak için donanım çözümleri gelişmelidir. Metaverse’ye giden yol uzun olsa da, teknoloji endüstrisi potansiyelini gerçekleştirmek için zemin hazırlıyor.

Yorum yazın

TeknoVR