Meta’nın Yeni Nesil Avatar Sunumu Gerçek Olamayacak Kadar İyiydi

Meta, Sanal gerçeklik teknolojini sürekli desteklemeye geliştirmeye devam ediyor. Yeni nesil avatar sistemi her ne kadar mükemmel dursada şuanki teknoloji seviyesine göre çok inandırıcı gelmiyor. Ancak ileriye dönük bir ön izleme diyebiliriz.

2 dakika, Okuma Süresi

Meta, Connect açılış konuşması sırasında yeni nesil avatar sisteminin bir önizlemesini gösterdi. Gerçekçi olmak gerekirse bu yeni nesil avatarlar çok iyi görünüyordur.

Mark Zuckerberg, Connect 2022 açılış konuşması sırasında tam vücut takibine sahip yeni nesil bir Meta avatarıyla Horizon’da göründüğünde çok şaşırdık diyebiliriz. Horizon’da herkesin mevcut bacaksız avatarlarla karşılaştırıldığında, bu yeni modeller tam bir vücuda sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda inanılmaz derecede doğal ve görünürde bir aksaklık olmayan hareketlere sahip… neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu.

Meta’nın Yeni Nesil Avatar Sunumu

Bildiğimiz kadarıyla mevcut teknoloji ve vücudu bir VR gözlükte takip etme sınırlamaları… burada gösterilenler Meta’nın çığır açan çalışması olurdu. Zuckerberg tam anlamıyla etrafta zıplıyor ve görünüşte mükemmel bir izleme ile ayaklarına dokunuyordu. Sahnedeki konuğu, bugünün avatarları ile sadece kabaca tahmin edilen bir şey olan, mükemmel derecede doğru dirsek takibi gibi görünen şeyin altını çizdi. Zuckerberg daha sonra bu avatarların gelecek yıl piyasaya sürüleceğini söylemeye devam etti.

Yalnız her şey göründüğü gibi değil sanki, bu yapıyı oluşturmak için hangi teknolojinin kullanıldığını netleştirmek için Meta’ya ulaşan bir gazeteciye, ekibin VR gözlüklerden birinde gerçek zamanlı çalışan kendi çözümü yerine avatarların hareketini yönlendirmek için ortak harici bir hareket yakalama teknolojisi kullanıldığını söyledi.

Meta, şirket, segmentin yeni nesil Meta avatarlarının ( model ve doku açısından) nasıl göründüğünü göstermeyi amaçladığını, hareket kabiliyeti açısından ” ileriye dönük amaçlarla sunulduğunu” açıkladı.

Bu nedenle, Meta’nın ilk tam vücut VR avatarlarının bu düzeyde yüksek kaliteli vücut takibine sahip olacağından ciddi şüphelerimiz oluştu.

Bacakların olduğu Meta avatarların ilk yinelemesinde muhtemelen göreceğimiz şey, üçüncü şahıs bakış açısıyla makul görünecek olan bacak pozisyonlarının bir AI çıkarımı olacak, birinci şahıs bakış açısından, muhtemelen sanal bacaklarınız gösterilmeyecek.

Ancak Meta’nın avatarlarının sürekli olarak daha iyi hale geldiğine ve şirketin Zuckerberg’in sunduğu vizyona ulaşmak için tonlarca Ar-Ge yaptığına şüphe yok.

Meta burada yenilikler açısında teknolojiyi desteklemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Birincisi, Quest Pro özellikleri arasında bulunan yeni yüz izleme gibi, bugün gerçekten var olan avatarları daha etkileyici ve insani hale getirmek için sürekli olarak yükseltiyor. Diğer taraftan şirket, bir gün düşük güçlü kulaklıklarda bile kullanılabilir olmasını umduğu Codec Avatar projesiyle elinden gelen en fotogerçekçi avatarları yapmaya çalışıyor.

Bu yüzden Meta’nın Connect 2022’de gösterilen tüm vücut izleme kalitesini gösteren avatarlara asla sahip olmayacağını söylemeyeceğiz. Aslında, yerleşik kameralara sahip (Touch Pro gibi) VR kontrolörlerin bir gün bu sorunu çözebilir, ancak Meta’nın bacaklı avatarlarının ilk versiyonu için durumun böyle olmayacağı kesin gibi görünüyor.

 

Yorum yazın

TeknoVR