PSVR 2 Quest 2 Karşılaştırması

4 dakika, Okuma Süresi

PSVR 2 Quest 2 Karşılaştırması. Sony’nin yeni VR gözlüğü Playstation VR 2, önde gelen bağımsız VR gözlüğü ile arasındaki teknik farkları görmek ister misiniz? Quest 2 ile PSVR 2 teknik özellikleri karşılaştırmamızda bunu görebilirsiniz! Daha tam teknik özellikleri belli olmasa da Project Cambria özelliklerini de ekledik.

2022 ile birlikte Sony merakla beklenen PlayStation 2’yi yeni bilgilerle resmen duyurdu ve daha öğreneceğimiz bir çok detay olsada, bir şekilde VR’nin pazar lideri olduğu düşünülen Meta’nın Quest 2 ile ilk karşılaştırması için yeterli bilgiye sahibiz.

İlk bakışta bile, PSVR 2, bir önceki versiyona göre ekran çözünürlüğünde gözle görülür (ve belki de beklenen) bir sıçrama sunuyor. Bununla birlikte, tek bir kablo aracılığıyla bir PS5 konsoluna zorunlu bağlantısı ve kablosuz Quest 2 arasında seçim yaparken insanlar için büyük bir belirleyici faktör olabilir.

Ayrıca, Meta’nın yakında çıkacak olan Project Cambria VR gözlüğünün özelliklerini de bonus olarak attık, bu cihaz hakkında hala bilinmeyen bir çok şey var. PSVR 2 çıktığında, hedef kitlesi doğası gereği farklı olsa bile, muhtemelen PSVR 2 ile kafa kafaya gidecek.

Yine de söylediğimiz gibi, bu yalnızca PSVR 2 için ilk bilgi özeti. cihaz ile ilgili daha fazla detay öğrendiğimizde bu tabloyu güncelleyeceğiz, şu an için açıklanan ve öğrendiğimiz özellikleri karşılaştırıyoruz.

PSVR 2 Quest 2 Karşılaştırması

Özellikler PSVR 2 Quest 2 Project Cambria
Çalışma Şekli PS5 konsoluna kablolu bağlantı İsteğe bağlı kablolu/kablosuz PC bağlantısıyla kablosuz bağımsız Bağımsız kablosuz (daha fazla TBA, ancak kablolu/kablosuz PC isteğe bağlı bağlantısı muhtemelen)
Fiyat Bilinmiyor 128 GB için 299 $, 256 GB için 399 $ TBA (büyük ihtimal 399 $’dan fazla)
Göz Başına Ekran Çözünürlüğü 2000×2040 1832×1920 Bilinmiyor
Ekran tipi OLED LCD Bilinmiyor
HDR? Evet Hayır Bilinmiyor
Yenileme hızı 90Hz/120Hz 72Hz/90Hz/120Hz (yalnızca bazı uygulamalarla sınırlıdır) Bilinmiyor
Görüş alanı “110 derece civarında”, yön açıklanmadı Yaklaşık 90 derece yatay ve dikey Bilinmiyor
Lens Tipi TBA Fresnel Multi-element pancake
Lens Ayırma Ayarlanabilir (özellikler TBA) 3 noktalı ayarlanabilir TBA
İzleme Türü 4 kamera içten dışa 4 kamera içten dışa İçten dışa (daha fazla ayrıntı TBA)
Göz takibi? Evet Hayır Evet
El Takibi? Hayır Evet Evet
Yüz takibi? Hayır Hayır Evet
Kulaklık Titreşim Evet Hayır Hayır
Karma Gerçeklik Geçişi? Hayır Evet siyah beyaz Evet, renkli
Mikrofon? Evet Evet Hayır
Ses Kulaklık girişi Dahili hoparlörler, kulaklık jakı TBA
Kontrolörler Düğmeler, çubuklar, kapasitif dokunmatik sensörler, dokunsal geri bildirim (birim başına tek aktüatör), tetik direnci ile birlikte verilen Sense kontrolörleri Düğmeler, çubuklar ve kapasitif dokunmatik sensörlerle birlikte verilen Oculus Touch denetleyicileri İzleme halkası olmayan yeni Oculus Touch kontrolörleri (daha fazla ayrıntı TBA)

Quest 2 ile PSVR 2 karşılaştırmamızdan da görebileceğiniz gibi, Sony’nin yeni VR gözlüğü, Quest 2 ile birçok alanda başa baş gidiyor. Quest 2’nin el izleme yetenekleri olabilir, ancak PSVR 2’nin göz takibi, odaklanmış işleme ve daha etkileyici sosyal avatarlara olanak tanırken, Sony’nin yeni gözlüğünde göz başına çözünürlük ve görüş alanı başına Quest 2’den daha iyi gibi görünüyor.

Horizon Call of the Mountain’ın PSVR 2 için ilk resmi oyun lansmanı ile birlikte PS5 VR‘nin ne tür bir görsel kalite ile karşımıza çıkacağını nispeten görmüş oluyoruz (aşağıdaki tanıtım videosuna bakabilirsiniz).

Bununla birlikte, PSVR 2 satış fiyatı hala belli değil, bu yıl için de satılıp satılmayacağını kesin olarak söyleyemeyiz.

Yorum yazın

TeknoVR