Mastercard, Metaverse E-ticaret Alanına Girmeye Hazırlanıyor Olabilir

Amerika'nın en büyük bankacılık kurumlarından biri, metaverse'nin 2030 yılına kadar 13 trilyon dolarlık bir sektör olacağını tahmin ediyor.

5 dakika, Okuma Süresi

Küresel finans kurumu Mastercard, kripto, fintech (finansal teknoloji) ve tüm metaverse e-ticaret teknolojileri tarafından desteklenen sanal bir dünya için onları en büyük ödeme kolaylaştırıcısı olarak konumlandıracak 15 ticari marka uygulaması aracılığıyla metaverse ekonomisine hazırlanıyor.

Haber, geçtiğimiz hafta USPTO lisanslı ticari marka avukatı ve fikri mülkiyet uzmanı Mike Kondoudis’in Mastercard adını, şirketin logosunu ve “Paha biçilmez” sloganını içeren birkaç ticari marka başvurusunun ayrıntılarını tweetlediğinde keşfedildi. Tweet ayrıca NFT destekli medya, metavers’teki ödeme işlemleri, dijital ürünler + NFT’ler için pazar yerleri ve Metaverse e-ticaret işlemleri gibi ayrıntıları da içeriyor.

Nisan ayında Citibank, metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar 13 milyon dolara kadar çıkabileceği tahmininde bulundu. Burada markalar ve endüstriler için birçok büyük fırsat var. Metaverse dijital ikizlerini oluşturmanın ilk aşamalarında. Buna Nike , Wendy’s , The Gap , Walmart ve Mcdonald’s gibi şirketler dahil oldu. 

Metavers’te olan bu hareket sadece gıda, perakende ve moda endüstrilerini etkilemiyor. Hemen hemen her tür işletme, tüketicileriyle iş yapmanın, B2B ilişkilerini genişletmenin ve yeni ve mevcut çalışanları işe alma ve eğitmenin yeni bir yolu olarak metaverse ve dijital eşleştirmeye odaklanıyor.

Yüksek ed endüstrisi bile metaverse potansiyelini görüyor. Birkaç kolej yakın zamanda, öğrencilerin derslere katılabilecekleri ve uzaktan sanal kolej sweatshirtleri satın alabilecekleri kampüslerinin benzersiz dijital ikizleri olan kendi Metaversitelerini açtıklarını duyurdular.

Mastercard ile Metaverse e-ticaret ödemeleri yapabilecek miyiz?

metaverse e-ticaret

2022’nin başlarında Mastercard banka kartı veya kredi kartı kullanarak dijital ürünler için ödeme yapmak için Coinbase cüzdanınızı kullanmanıza izin verecek bir NFT pazarı oluşturmak için Coinbase ile ortaklık kurdu. 

Mastercard bu yarışta yalnız değil. Küresel bankacılık kurumu HSBC, meta evrende dijital ikizlerini kurmaya odaklanmak için Birleşik Krallık’taki neredeyse 70 gerçek dünya şubesini kapattığını duyurdu. Kısa süre önce şirket yeni bir metaverse yatırım portföyü açarken JP Morgan , PayPal ve Visa da kendi dijital ikizlerini kurma yarışında. 

Mastercards ticari marka başvurusu yoluyla şirket, Web3’teki ayak izi için metaverse çabaları için verimli olacağını düşündükleri 4 temel uygulama detayına sahip. 

metaverse e-ticaret

  • “Fungible olmayan belirteçler (NFT’ler) tarafından kimliği doğrulanmış indirilebilir müzik dosyaları; Fungible olmayan belirteçler (NFT’ler) tarafından kimliği doğrulanmış resim, metin, ses ve video içeren indirilebilir multimedya dosyaları;…Kullanıcıların metavers’de ve diğer sanal dünyalarda elektronik ticari işlemler gerçekleştirmesine izin veren e-ticaret yazılımı”
  • “Dijital ürünler ve NFT destekli medya için pazar yerleri”
  • “Metaverse’de sanal kredi kartı, sanal banka kartı, sanal ön ödemeli kart, sanal ödeme kartı işlemlerinin işlenmesi… Metaverse’de ödeme işleme hizmetleri, yani kredi kartı, ön ödemeli kart, hediye kartı ve ödeme kartı işlem işleme hizmetleri; Meta veri tabanında ve diğer sanal dünyalarda finansal bilgi sağlama”
  • “Finans, kripto para birimi ve NFT’ler alanlarında metaverse olaylar ve performanslar”
  • “Dijital varlıklar, NFT’ler, metaverse ve sanal dünyalar için çevrimiçi topluluklar”

Bu, metaverse için sadece başlangıç gibi görünüyor. Bu patentler, işletmelerin, markaların ve endüstrilerin sanal alanda dijital bir ikize sahip olmaktan nasıl yararlanacağını gösteriyor. Bugün itibariyle, ABD NFT ticari marka başvurularının sayısı geçen yıl yapılan başvuru sayısını geçmiştir. 2020’de ABD patent ofisi 23 başvuru yapıldı, 2021’de toplam 1.965 başvuru yapıldı. 2022’de şu ana kadar 1.967 başvuru yapıldı ve bu sayı hızla artıyor. 

Şu anda metaverse alanında çok fazla yatırım ve hareket var ve Mastercard, “Paha biçilmez” bir deneyim aracılığıyla bu ödemeleri işlemek için orada olmaya hazırlanıyor.

Yorum yazın

TeknoVR