Meta, XR Ar-Ge’sine Bir Bakış Sundu

4 dakika, Okuma Süresi

Meta Evren için neler geliştirildi? Geçen hafta XR ve metaverse’e teknolojisinin gelişmesi arkasındaki bazı Ar-Ge çalışmaları, Meta Reality Labs’in Baş Bilimcisi Michael Abrash tarafından sunuldu.

Michael Abrash, şirketin XR için temel teşkil edebileceğine inandığı teknolojileri araştırmakla görevlendirilen Meta Reality Labs Research ekibine liderlik ediyor ve gelecekte metaverse ile ilgili son çalışmalarından bazılarını paylaştı.

Meta Evren İçin Neler Geliştirildi? Metaverse, XR AR-Ge Çalışmaları

Meta’nın Codec Avatar projesi, XR’da kullanılmak üzere fotogerçekçi avatarları yakalayıp oluşturmayı hedefleyen bir sistem elde etmeyi amaçlıyor. Bir kişinin vücudunun taranması ve daha sonra gerçekçi şekillerde hareket etmesini sağlamak oldukça zorlu bir süreç. Avatarın etkileşimli bir şekilde kullanılması için tüm sistemin gerçek zamanlı olarak çalışabilmesini sağlamaktan bahsetmiyorum bile.

Şirket, Codec Avatar çalışmalarını çeşitli seviyelerinden sunum yaptı ve her seferinde iyileştirmeleri gösterdi. Başlangıçta proje sadece yüksek kaliteli kafalar ile başladı ve zamanla iyileştirmeler ile birlikte tam vücut avatarlarına dönüştü.

Yukarıdaki video, araştırmacı Yaser Sheikh’in artık daha karmaşık göz hareketlerini, yüz ifadelerini ve kendi kendine temas içeren el ve vücut hareketlerini desteklediğini açıkladığı, grubun tüm vücut Codec Avatarları üzerindeki en son çalışmasını temsil eden bir demosudur. Video aynı zamanda bir izleyicinin sunumu sanal gerçeklikte izlediğini gösteriyor ve tüm bunların gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini ima ediyor.

Abrash, gelecekte böyle gerçekçi avatarların olasılığı ile, kişinin kimliğinin güvenliği hakkında da düşünmenin önemli olduğunu kabul etti. Bu amaçla, şirketin “ister kimliği doğrulanmış bir hesaba bağlayarak veya kimliği başka bir şekilde doğrulayarak avatarınızı nasıl güvence altına alabileceğimizi düşündüğünü” söylüyor.

Fotogerçekçi Saç ve Cilt Oluşturma

Meta’nın Codec Avatarları zaten oldukça inandırıcı görünse de, araştırma grubu teknolojinin nihai hedefinin foto gerçekçiliğe ulaşmak olduğuna inanıyor.

Yukarıda Abrash, araştırma grubunun fotogerçekçi saç ve cilt işleme ve aydınlatma konusundaki son çalışması olduğunu söylediği videoyu göreceksiniz. Bunun gerçek zamanlı olarak gerçekleştiği söylenmedi, ancak ekibin Codec Avatar teknolojisiyle hedeflediği noktaya bir bakış sunuyor.

Giyim Simülasyonu

Vücudunuzun yüksek kaliteli bir temsilinin yanı sıra Meta, giysilerin insanların meta evrende kendilerini ifade etmek istedikleri önemli bir yol olmaya devam etmesini bekliyor. Bu amaçla, kıyafetleri gerçekçi bir şekilde hareket ettirmenin bu deneyimin önemli bir parçası olacağını düşünüyorlar. Yukarıda şirket, giyim simülasyonu ve uygulamalı etkileşim konusundaki çalışmalarını gösteriyor.

Yüksek Kaliteli Gerçek Zamanlı Sanal Alanlar

XR arkadaşlarınızı sanal olarak gerçek yaşam alanınıza dahil etmesi harika olurdu. Aşırıya kaçıldığında, bu gerçek evinizin ve içindeki her şeyin gerçek zamanlı olarak çalışabilen eksiksiz bir rekreasyonuna sahip olmak anlamına gelir.

Şey… Meta tam da bunu yaptı diyebiliriz. İçindeki tüm nesnelerin mükemmel bir kopyasıyla hazırlanmış sanal bir daire inşa ettiler. Bunu yapmak, bir kullanıcının sanal sürümü ile senkronize halde tutarken gerçek alanda hareket etmesini ve normal gibi etkileşime girmesini mümkün kılıyor.

Yani sanal misafirleriniz varsa, gerçek dünya alanınızda hareket ettiğinizi ve içindeki herhangi bir şeyle inanılmaz doğal bir şekilde etkileşime girdiğinizi görebilirler. Benzer şekilde, AR gözlüklerini kullanırken, bu düzeyde aslına uygun bir alan haritasına sahip olmak, AR deneyimlerini ve etkileşimlerini çok daha çekici hale getirebilir.

Şu anda bu ortam, şirketin deneme yapması için haritalanmış bir gerçek dünya ortamının ‘en iyi durum’ senaryosunu oluşturma amacına hizmet ediyor gibi görünüyor. Meta, mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş bu tür gerçek ve sanal alana sahip olmanın, teknoloji ile değerli kullanım durumları için önemli hale geldiğini fark ederse, kullanıcıların kendi alanlarını benzer hassasiyetle oluşturmak için bunu kolaylaştırmanın yollarını keşfedebilir.

Kontrolör ve el izlemenin günümüzde yararları kanıtlanmış olsa da, halka sunduğumuz tüm gün giyilen XR gözlüklere geçtiğimizde muhtemelen kollarımızı sallamak yerine artık daha küçük hareketlerle otobüsteyken bir mesaj yazabilir veya bir uygulamayı başlatabiliriz.

Bu amaçla Meta, bileğe takılan EMG aracılığıyla çok daha incelikli ve doğal bir XR girişi yöntemi araştırıyor. Bununla ilgili Connect’e bir prototip cihazını gösterdi, sunumda bir metin girişi için kullanıldı.

Sağdaki pencere arayüzü sadece bir simülasyon olsa da, Meta sol görünümün metin girişlerini çalıştıran gerçek bir prototip cihazı gösterdiğini iddia ediyor.

Bugün prototip biçiminde yavaş olsa da, Abrash büyük bir potansiyele ve iyileştirmeye açık olduğuna inanıyor; buna “gerçekten emsalsiz teknoloji” diyor.

Bağlamsal Yapay Zeka

Meta, artırılmış gerçekliği daha kullanışlı hale getirmek için bağlamsal AI sistemleri üzerinde de çalışıyor.

Bir sistemin kullanıcının amacını anlamasına yardımcı olmak için Meta, gözlüklerin kullanıcının bakışlarını gözlemleyerek amacını anlamasına yardımcı olmak için ayrıntılı sanal daire rekreasyonunu temel bir harita olarak kullandı.

Abrash, amacı tahmin ederek, kullanıcının içeriğe bağlı olarak doğru eylemi seçen tek bir düğmeye sahip olması gerekebileceğini söylüyor; örneğin, bir TV veya ışığı açmak. Bu ‘bağlamla basit giriş’in, şirketin bileğe takılan giriş cihazı konseptiyle nasıl iyi bir uyum sağladığını görmek çok etkileyici.

Yorum yazın

TeknoVR