JDI Ve Innolux, Kompakt VR Gözlükler İçin 3K LCD Sunuyor

2 dakika, Okuma Süresi

2022 Display Week’te JDI ve Innolux, VR gözlükler için kompakt 3K LCD paneller sundu.

JDI ve Innolux ile 3K LCD Panellere Sahip VR Gözlükler

Japan Display Inc (JDI), 10 yıl önce Sony, Toshiba ve Hitachi’nin LCD üretim bölümlerinin birleşmesi ile kurulmuş, dünyanın en büyük ekran sağlayıcılarından biridir. Innolux ise, Tayvan’ın en büyük LCD üreticisidir.

jdi ve innolux, kompakt vr gözlükler için 3k lcd sunuyor

jdi ve innolux, kompakt vr gözlükler için 3k lcd sunuyor

Her iki yeni ekran da yaklaşık 2,27 inç diyagonal, 90 Hz yenileme hızı ve 3240×3240 çözünürlüğe sahip – inç başına 2016 piksele eşit. Aynı özellikler muhtemelen JDI ve Innolux arasındaki patent çapraz lisans anlaşmasından kaynaklanmaktadır.

Bu, ekran sağlayıcıları tarafından sunulduğu gördüğümüz ilk 3K LCD panel değil. 2019’un Display Week’te AUO, HDR’yi desteklemek için 2000’den fazla arka ışık öğesi içeren bir 3456×3456 LCD panel sundu. Ancak, bu panel daha büyüktü (2,9 inç) ve o zamandan beri bunun hakkında hiçbir şey duymadık. Aslında, AUO’nun bu yılki Display Week’teki standında hiç VR boyutlu panel yoktu.

JDI şu anda HP’nin Reverb gözlüklerinde kullanılan 2K (2160×2160) paneli sağlıyor. 2,9 inç diyagonaldir, bu nedenle bu yeni 3K paneller aynı anda daha küçük ve çok daha yüksek çözünürlüklüdür.

2,27 inç boyutu, onu yassı lens kullanan kompakt gözlüklerde kullanıma uygun hale getiriyor. Display Week’te, Innolux’un panelini HTC’nin Vive Flow ile aynı görünen yassı lenslerle kıyasladık. Netlik ve keskinlik daha önce denediğim her şeyin ötesindeydi – Varjo Aero‘dan bile. Objektiften kamera çekimleri insan gözüyle görülenleri temsil etmekten uzak olsa da, size görsel kalite hakkında kaba bir fikir vermek için demo görüntüleri gösteren kısa bir klip:

Ne JDI ne de Innolux henüz bir müşterileri olup olmadığını açıklamadı, ancak bu ürünlere ulaşırsa, yeni nesil kompakt ultra yüksek çözünürlüklü VR gözlükleri için mağazada bekliyor olacağız.

Yorum yazın

TeknoVR