Meta, Haptics Studio ve Haptics SDK’yı Piyasaya Sürdü

Reality Labs, dokunsal eldivenlere yönelik Meta araştırmasının ortasında Haptics Studio ve SDK'yı başlattı. Meta, Dokunsal Geribildirim Ürün Portföyünü Yeniden Canlandırıyor

4 dakika, Okuma Süresi

Meta neredeyse her yeni gelişen teknoloji pastasına el atmaya hevesli. Yani, XR alanında firma, Meta’nın yapay zekadan avatarlara kadar donanım ve yazılım tekliflerini geliştirmek için birçok ilgili sürükleyici teknoloji üzerinde çalışıyor.

Başka bir teknoloji alanı olan Meta, haptik pazarını kırmaya hevesli. Gelişiminin erken aşamalarındaki bir alandır ancak eğitim oturumları gibi kurumsal operasyonlar sırasında ileri düzeyde etkileşim, girdi ve geri bildirim sağlamada kilit öneme sahiptir.

Dokunsal geri bildirim, eldivenler veya denetleyiciler gibi birçok donanım biçiminde geliyor. Dokunsal sistemler, kullanıcılara etraflarındaki sürükleyici bir ortamla etkileşimde bulunurken baskıya dayalı geri bildirim sağlıyor. Örneğin, bir eğitim oturumu sırasında kullanıcı bir makine veya malzeme parçasıyla etkileşime girerse dokunsal geri bildirim, sanal varlığın şeklini, dokusunu, ağırlığını ve geri bildirimini iletebilir.

Geçtiğimiz hafta Meta, daha önce dokunsal eldiven oluşturmaya odaklanan dokunsal çözümlerin geliştirilmesinde bir süre hareketsizlik yaşadıktan sonra, geliştiricilerin Quest serisine gelişmiş dokunsal değerlendirmeler eklemesine olanak tanıyan iki yazılım çözümü olan Haptics Studio ve Haptics SDK’yı piyasaya sürdü.

Meta’nın Haptics Studio’su nedir?

Haptics Studio ve SDK, AR/VR/MR içeriği oluşturmak için Unity ve Unreal RT3D motorlarından yararlanıyor; Meta’nın araçları, geliştiricilerin dokunsal deneyimleri Quest uygulamalarına entegre etmelerine olanak tanır. Özellikle stüdyonun gelecek Quest cihazları ve eski cihazlar için geleceğe hazır olması dikkat çekici. 

Meta, Quest cihazının çalışma süresine ve uyumluluğuna yardımcı olan akıcı bir geliştirici iş akışını mümkün kılmak için dokunsal araçlarını oluşturdu. Meta Haptics Studio, bir geliştiricinin kod yazmasına veya derlemesine gerek kalmadan Mac ve Windows XR geliştiricilerine yönelik bir uygulama. 

Birçok XR tabanlı SDK, özellikle işletmelerde düşük kodlu çözümler aracılığıyla alanda erişilebilirliği artırmak için çalışıyor. XR içerik geliştirme pahalı, bu nedenle Haptics Studio gibi kolay ve akıcı hizmetler, XR iş çözümlerini entegre etmek için gerekli. 

Üstelik XR hala ortaya çıkıyor ve birçoğu teknolojiyi anlamaya çalışıyor. Bu nedenle, ilgili XR teknolojilerini geliştirmeye yönelik erişilebilir bir yol, gelecekteki benimseme ve anlayış için bir çerçeve sağlama açısından da çok önemli. 

Haptic Eldivenler Geri Dönüş Yapıyor mu?

Dokunsal eldiven pazarının büyük bir potansiyele sahip olmasına ve XR’ye yapılan yatırımların artmasına rağmen, dokunsal eldivenlerin gelişimi şu anda pek aktif değil. HaptX ve Senseglove gibi şirketler bu alanda ilerleme kaydederken, haptiklere daha az odaklanılıyor.

Üstelik Honda, Scania ve Volkswagen gibi şirketler, kurumsal son kullanıcılar olarak işyerinde dokunsal eldivenlerle denemeler yapıyor, böylece ortaya çıkan faydalar açıkça ortaya çıkıyor. Yine de teknoloji XR alanının geri kalanına yetişemedi.

Meta gibi büyük firmalar, Haptics Studio’nun piyasaya sürülmesine kadar, şirket MR gözlüğü ve akıllı gözlükler gibi diğer XR yatırımları üzerinde çalıştığından, bu alandaki araştırmaları duraklatmış gibi görünüyor; ancak Meta büyük olasılıkla haptiklerden akıllı gözlüklere ve MR gözlüğe kadar teknolojisine izin verecek. Meta’nın portföyünü yönlendiren her bir üründen gelen yeniliklerle yan yana var oluyorlar.

Ancak öyle görünüyor ki, Haptic yazılım ve donanımı mükemmel bir zamanda geri dönüyor, çünkü endüstriyel Metaverse bir dizi son kullanıcıya sürükleyici bir eğitim sunmayı vaat ediyor ve potansiyel olarak haptiklerin benimsenmesini teşvik ediyor.

Son zamanlarda Fluid Reality, XR donanımıyla birlikte gelen, özellikle boyut ve ağırlık gibi sıkıntılı noktaların çoğunu çözen inanılmaz derecede yenilikçi bir çözümle haptik pazarına yeni gözler getirdi.

Ekim ayında Fluid Reality, dokunsal eldiven çözümünün prototipini piyasaya sürdü; firmanın araştırması, sağlık hizmetleri, otomasyon ve eğitim kullanım senaryolarına fayda sağlayabilecek dokunsal eldiven donanım çözümlerine çeşitli rekabetçi özellikler kazandırdı.

Yeni dokunsal eldiven prototipi, sınırsız kullanılabilirlik sunuyor; bu, ek bir bilgi işlem cihazına bağlanmasına gerek olmadığı anlamına geliyor, taşınabilirliği ve kullanım kolaylığını artırıyor.

İlginç bir şekilde Fluid Reality, bir araştırma makalesinde sürükleyici ses ve görsellerde pek çok yenilik olmasına rağmen dokunsal sürüklemeye olan ilginin düşük kaldığını belirtti. Fluid Reality, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki Future Interfaces Group’un bir yan kuruluşudur ve bulgularını kurumsal ve tüketici XR çözümleri sağlamak için kullanmayı amaçlamaktadır.

Fluid Reality, bulgularıyla dokunsal geri bildirimin geleceğinin resmini çiziyor ve Meta’nın yenilenen ilgisiyle bu alan 2024’te yeniden ortaya çıkabilir.

 

Yorum yazın

TeknoVR