Meta’nın Bir Sonraki VR/AR Gözlüğü Dizüstü Bilgisayarı Yerini Alacak

Zuckerberg, şirketin yaklaşmakta olan XR gözlüğü 'Project Cambria' hakkında daha fazla bilgi paylaşıyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Q1 2022 earnings call sırasında, Meta (eski adıyla Facebook) kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg, yatırımcılarla bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki VR gözlüğü hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Toplantı sırasında Zuckerberg, kod adı “Project Cambria” olan cihazın oyun ve eğlence yerine öncelikle “iş amaçlı kullanım ” için tasarlandığını doğruladı. Meta’nın yeni gözlüğü olan XR cihazının hiçbir şekilde Quest 2’nin halefi olmadığını onayladı.

Zuckerberg, bu XR cihazının bir gün VR/AR tarafından desteklenen daha çekici bir karma gerçeklik çalışma alanı sunarak dizüstü bilgisayarınızı veya geleneksel çalışma düzeninizi değiştireceğini umuyor. Bu XR araçlarına ek olarak, daha önce bahsedilen yüz ve göz takibi, sanal toplantılar sırasında daha doğal etkileşimlere izin vererek daha gerçekçi ve etkileyici avatarlar sunacak.

İlk olarak 2021’deki Facebook Connect etkinliğinde duyurulan Project Cambria, Meta Quest 2‘ye kıyasla daha üst düzey bir deneyim vaat ediyor. Buna göz ve yüz takibi, gelişmiş ergonomi ve yüksek çözünürlüklü renkli Geçiş gibi gelişmiş karma gerçeklik özellikleri dahildir.

Horizon Workrooms gibi güçlü VR ortak çalışma uygulamaları sayesinde, Meta’s Passthrough teknolojisinin bir üretkenlik aracı olarak ne kadar güçlü olabileceğini gördük. Project Cambria’nın geliştirilmiş renkli geçiş ve yüz izleme özelliklerinin gelecekteki sanal ortak çalışmayı nasıl etkileyeceğini yalnızca hayal edebiliyoruz.

Çağrı sırasında Zuckerberg, Meta’nın VR/AR gelirinin, büyük ölçüde Quest 2’nin büyük başarısından dolayı %31 arttığını da açıkladı.

1 yorum

Kerem.T 9 Mayıs 2022 - 17:55

Meta daha önce sanal ofis uygulama demosu ile bu noktaya geleceğinin mesajını vermişti muhtemelen daha da ileri gidecek. Facebook tüketici ihtiyaçlarını belirlemekten daha çok buna yönlendirmeye çalışması gibi özel bir yeteneği var arz – talebi kendi oluşturuyor ve sunuyor.

Meating uygulamalası içindeki bir çok eklenen özellik ilerde neler yapabileceğimizin ufak sinyalleri bence

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR