Meta Quest 2 Pro Ne Zaman Çıkacak

Meta Quest 2 Pro'nun Daha Yüksek Çözünürlüklü Mini LED ve Pancake Lenslere Sahip Olduğu Söyleniyor, 2022'de Geliyor

2 dakika, Okuma Süresi

Meta Quest 2 Pro geliyor mu? Teknoloji analisti Ming-Chi Kuo, Apple tedarik zinciri sızıntılarına dayalı tahminler yapmasıyla biliniyor, Kuo bu sefer Meta’nın bugüne kadarki en popüler VR gözlüğü Quest 2 Pro markalı bir yeni versiyonun yayınlamaya hazırlandığını iddia ediyor. Bu iddiaları bağımsız olarak doğrulayamıyorlar, ancak Kuo’nun Meta’nın Cambria Projesi’ni tanımlamasına çok benziyor.

Bir tweet’te Kuo, bu yılın başlarında ortaya atılan ve 2022’nin ikinci yarısında Quest 3’ün yolda olduğunu öne süren birkaç iddiayı yineliyor.

Şimdi Kuo, gözlüğün aslında ‘Quest 2 Pro’ olarak adlandırılacağını söylüyor ve kısmen göz başına 2,160 × 2,160 çözünürlükte olacağını ve 2,48 inç mini LED ekranları sayesinde “daha iyi bir tasarım ve sürükleyici bir deneyim” sunduğunu söylüyor. Mini-LED tipik olarak, bu tür panelleri OLED performans seviyelerine yaklaştırmayı amaçlayan küçük (mikro değil) LED’lerle arkadan aydınlatmalı bir LCD paneli.

Kuo, Quest 2 Pro’nun, optik yolun uzunluğunu yoğunlaştırarak, polarize ışık ve iki lens elemanı kullanarak kendi üzerine “katlayarak” geleneksel Fresnel lenslerinden farklı olan çift elemanlı pancake lensleri içereceğini savunuyor. Bu, yalnızca merceğin genel fiziksel profilini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ekranın kendisine çok daha yakın oturmasına da olanak tanır.

Apple’ın yaklaşmakta olan AR gözlüğü hakkında kapsamlı bir şekilde rapor yayınlaması ile tanınan analist, gözlüğün yüz ifadesi tanımayı destekleyeceğini  de öne sürüyor;  bunların hepsi, Project Cambria hakkında şimdiye kadar duyduklarımıza çok benziyor.

Meta Quest 2 Pro Ne Zaman Çıkacak

Meta, Cambria’nın “yüksek çözünürlüklü renkli karma gerçeklik geçişi”, yeni optikler, göz ve yüz takibi içereceğini ve gözlğüğün 2022’de piyasaya çıkacağını doğruladığını söyledi.

Ayrıca Kuo’nun Cambria’nın bir ‘Pro’ cihaz olarak adlandırılacağına dair iddiası, 300 $ (128 GB) ve 400 $ (256 GB) satan orijinal Quest 2’ye göre önemli bir fiyat artışı göreceğimizi gösteriyor.

Ayrıca, pazarlama açısından da mantıklı, çünkü ‘Pro’ olarak adlandırılması, şirketin Quest serisindeki ardışık VR gözlükleri normal fiyatlandırma katmanları boyunca daha iyi ayırt etmesine olanak tanıyor: Quest ‘X’ tüketicilere yönelik daha ucuz gözlük olabilirken, daha sonraki Quest ‘ X’ Pro, platformun sınırlarını zorlamayı ve bir sonraki seri için daha fazla özelliği bir araya getirmeyi amaçlıyor.

 

Yorum yazın

TeknoVR