Goole Karma Gerçeklik Gözlüğü Üzerinde Çalıştığı Bildirildi

2 dakika, Okuma Süresi

The Verge’de yayınlanan bir makaleye göre, Goole Karma Gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı iddia edildi. Snap’s Spectacles 3 gözlüğüne benzer şekilde, Google’ın cihazının, dijital grafikleri kullanıcının gerçek dünya ortamına yansıtabilen dışa bakan iki kameraya sahip olacağı tahmin ediliyor.

Kod adı Iris Projesi olan kaynaklar, cihazın içeriği uzaktan işlemek ve sabit bir internet bağlantısı aracılığıyla gözlüğe ışınlamak için Google’ın veri merkezlerine güveneceğini iddia ediyor. Bu, cihazın özel bir PC veya akıllı telefon gibi harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan bağımsız olarak çalışmasına olanak tanıyor.

googleglass 1 scaled e1642798563100

Verge, Pixel ekibinin belirli üyelerinin, şu anda ek bilgiler sınırlı olsa da, cihaz için belirli donanım parçalarının geliştirilmesine dahil olabileceğini belirtiyor. San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki gizli bir tesisten yaklaşık 300 kişinin gözlük üzerinde çalıştığı ve daha fazla kişinin dahil edileceği tahmin ediliyor.

Cihazın, geçen yıl ortaya çıkan devrim niteliğinde bir sohbet kabini olan Project Starline ile birlikte 2024 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Gelişmiş holografik teknolojiyi kullanan yeni nesil iletişim cihazının akıllara durgunluk vermesi bekleniyor. Söylentiye göre, katılan birkaç Fortune 500 şirketi ile şimdiden bir pilot program yürütülüyor.

Google, sürükleyici teknoloji endüstrisinde uzun bir geçmişe sahiptir. 2014 yılında şirket, özellikle mobil VR için tasarlanmış uygun maliyetli bir başa takılan ekran olan Google Carboard’un ilk yinelemesini piyasaya sürdü. Bunu, 2016 yılında Pixel cihazlarla uyumlu bir mobil VR gözlüğü olan Google Daydream View izledi.

Şayet bu proje doğru çıkarsa Project Iris, 2013’te piyasaya sürülen talihsiz Google Glass’dan bu yana şirketin ilk AR cihazı olacak.

Yorum yazın

TeknoVR