Varjo VR Ve Bulut Akışı İçin 40 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Varjo CEO'su Timo Toikkanen , "Yeni finansmanımız, kurumsal XR'ın benimsenmesine olan ilgi arttıkça Varjo'nun son birkaç yılda gördüğü inanılmaz büyümenin bir kanıtıdır" dedi.

2 dakika, Okuma Süresi

2016 yılında kurulan Varjo VR. Finli üreticinin bu dördüncü büyük finansman turu. Crunchbase’e göre, Varjo şu ana kadar yaklaşık 162 milyon dolar aldı.

Destekçiler arasında EQT Ventures, Atomico, Volvo Car Tech Fund, Lifeline Ventures ve İsviçre özel bankası Mirabaud ve elektronik üreticisi Foxconn gibi yeni stratejik yatırımcılar yer alıyor.

Finansman, Nisan ayında başlatılan ve endüstri müşterilerinin ve profesyonel kullanıcıların buluttan Varjo’nun VR gözlükleri için içerik akışı yapmasına olanak tanıyan bir bulut hizmeti olan Varjo Reality Cloud’un geliştirilmesine yönelik olacak. Şirket, bunun kullanımı kolaylaştıracağını ve ölçeklenebilirliği ve üretkenliği artıracağını umuyor.

varjo vr ve bulut akışı

Varjo VR, kurumsal pazara üst düzey VR ile hizmet veriyor

Yeni sermayenin ayrıca şirketin yazılım ve donanım tekliflerini tasarım ve üretim, mühendislik, eğitim ve sağlık gibi yeni iş alanlarında genişletmesine yardımcı olması bekleniyor.

Varjo CEO’su Timo Toikkanen , “Yeni finansmanımız, kurumsal XR’ın benimsenmesine olan ilgi arttıkça Varjo’nun son birkaç yılda gördüğü inanılmaz büyümenin bir kanıtıdır” dedi.

Varjo’nun müşterileri arasında Volvo Cars, Lockheed Martin, Boeing, Aston Martin ve Kia ile ABD ve AB’deki çeşitli devlet kurumları yer alıyor.

Varjo yakında daha fazla rekabete sahip olabilir

Varjo’nun sunduğu profesyonel kullanım için tasarlanan Varjo VR-3 ve Varjo XR-3  aynı zamanda VR gözlüğü Varjo Aero (inceleme yazımız) üç üst düzey gözlükler var. Cihazlar şu anda 2.000 ila 6.500 dolar arasında bir maliyete sahip. Profesyonel VR gözlüğü desteği için aylık servis ücreti de alınıyor.

Meta , işletmeleri ve profesyonelleri de hedefleyen Quest Pro‘yu önümüzdeki ay tanıtacak ve Apple, önümüzdeki yıl Reality Pro gözlüğü ile aynı şeyi yapmalı.

Meta rakibi Bytedance ayrıca yeni üst düzey VR donanımını tanıtacak. VR şirketi Pico, şu ana kadar ağırlıklı olarak iş sektöründe faaliyet gösteriyor ancak gelecekte tüketicilere daha fazla VR gözlüğü satmak istiyor.

Yorum yazın

TeknoVR