TikTok Parent ByteDance, Qualcomm ile XR Donanım ve Yazılımında İş Ortaklığı Yapıyor

1 dakika, Okuma Süresi

TikTok ve VR gözlük üreticisi Pico Interactive’in ana şirketi ByteDance, MWC 2022’de Qualcomm ile ortaklık kurduğunu duyurdu; bu, XR endüstrisi genişlemeye devam ederken yonga üreticisinin daha iyi çeşitlenmesine yardımcı olabilecek bir gelişme.

Qualcomm’un bu yılki MWC’deki açılış konuşması sırasında, şirket CEO’su Cristiano Amon, Meta’nın Qualcomm’un Snapdragon XR2 işlemcisini barındıran popüler bağımsız VR gözlüğü Quest 2‘nin piyasaya sürülmesiyle “önemli bir ölçek” getirdiğini söyledi.

Meta ile rekabet arttıkça, Qualcomm şüphesiz bu Snapdragon yongalarını yeni nesil XR gözlüklere entegre edecek çok sayıda donanım ortağına sahip olduğundan emin olmak istiyor.

Bu amaçla Qualcomm, özellikle Ağustos 2021’de ByteDance tarafından satın alınan Pico Interactive’i hedefleyen XR donanımı, yazılımı, geliştirici araçları ve teknoloji yol haritaları üzerinde ByteDance ile işbirliği yaptığını söylüyor.

ByteDance CEO’su Rubo Liang, Pico cihazlarının da Qualcomm’un yaratıcıların akıllı telefona bağlı AR gözlükleri için 3D uygulamalar yapmalarına olanak tanıyan geliştirici platformu Snapdragon Spaces XR tarafından destekleneceğini söyledi.

Pico, Qualcomm’un popüler Snapdragon XR2’sine de sahip olan bağımsız Pico Neo 3 Pro‘yu sunan ve neredeyse tamamen Çin dışındaki kurumsal VR geliştiricileri hedef alınmıştır. Çin merkezli TikTok ana şirketi, atıştırılabilir videolar dünyasının dışında Meta ile rekabet etmeye ve kendisini sözde bir “metaverse şirketi” olarak daha iyi konumlandırmaya çalıştığından, bu değişebilir.

Yorum yazın

TeknoVR