Unity, Vision Pro için XR Uygulama Geliştirme Araçları

Unity, Vision Pro için XR uygulamaları oluşturmaya yönelik geliştirme araçlarını resmi olarak başlattı

1 dakika, Okuma Süresi

Vision Pro için XR uygulama geliştirmek için Unity geliştirme araçlarını yayınladı. Yakın zamanda Unity, geliştiricilerin Vision Pro için genişletilmiş gerçeklik (XR) uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla VisionOS için resmi desteğin resmi olarak başlatıldığını duyurdu. Bu araçlarla uygulamalar, gerçek dünyayla etkileşime giren 3 boyutlu öğeler oluşturmak için Unity’nin “PolySpatial” teknolojisinden yararlanabilir.

Raporlara göre Unity’nin PolySpatial teknolojisi daha önce seçilmiş geliştiriciler için beta sürüm olarak başlatılmıştı ve artık tüm Unity Professional Edition, Enterprise Edition ve abonelerin kullanımına sunuldu. Geliştiriciler, Unity’nin tanıdık yazma iş akışını, XR araçlarını ve platformlar arası uyumluluğu kullanarak Vision Pro için sürükleyici mekansal deneyimler oluşturabilir. Apple’ın kendi RealityKit API’si olmasına rağmen, VisionOS SDK’sı Unity çerçevesini de desteklemektedir.

Haziran 2023 gibi erken bir tarihte Apple, şirket ve Unity’nin geliştirme sürecini oluşturmak ve iyileştirmek için işbirliği yaptığını ve geliştiricilerin Unity tarafından oluşturulan mevcut projeleri VisionOS’a taşıyabileceğini vurguladı.

Unity, geometrik bulmaca oyunu “LEGO Builder’s Journey”in Unity araçları kullanılarak VisionOS’a taşınan klasik VR oyun örneklerinden biri olduğunu söyledi. Paylaşılan alanlarda sürükleyici uygulamalar geliştirmek, geliştiricilerin Unity editöründen ayrılmadan, VisionOS simülatöründe veya Vision Pro’da içeriği gerçek zamanlı olarak önizlemesine olanak tanıyan Play to Device adlı yeni bir özellik sayesinde son derece verimli hale geldi.

Ayrıca Time dergisi tarafından 2022 yılının en iyi icatlarından biri olarak gösterilen XR sağlık platformu “TRIPP” de yakında Unity kullanılarak Vision Pro platformunda yayına alınacak.

Unity’yi Vision Pro için sürükleyici deneyimler geliştirmek üzere kullanmak için geliştiricilerin Unity 2022 LTS’nin en son sürümünü indirmeleri ve VisionOS derleme hedefinin kurulu olduğundan emin olmaları gerekir.

Kaynak: blog.unity

Yorum yazın

TeknoVR