Samsung XR gözlüğü ile XR Cihaz Pazarına Giriyor

Ortakları Google ve Qualcomm ile birlikte Samsung, 2025'te bir Samsung XR gözlüğü piyasaya sürmeyi hedefliyor.

3 dakika, Okuma Süresi

Samsung XR gözlüğü ve akıllı yüzük gibi ürünleri ile birlikte xr pazarına güçlü bir giriş yapmaya hazırlanıyor. MWC 2024’te Samsung, firmanın ortakları Google ve Qualcomm ile birlikte oluşturduğu ve 2025’te piyasaya sürülmesi planlanan yeni XR gözlüğünü tanıttı . Etkinlikte Samsung, sürükleyici cihaz, akıllı yüzüğü dahil olmak üzere çeşitli yenilikçi teknoloji ürünlerini tanıttı. Bunların arasında yardımcı robot da yer alıyor.

Son birkaç aydır Samsung gözlüğüyle ilgili söylentiler dolaşırken, dünya ilk kez bir Samsung XR gözlüğünü gördü.

Samsung, yakında çıkacak olan cihazına yalnızca “XR” adını veriyor; bu ad, çıkış tarihi yaklaşana kadar yer tutucu olabilir. Ancak isim bize Samsung’un uzamsal hesaplama adını kullanmayabileceğini söyleyebilir; bunun yerine klasik AR/VR/MR ismine bağlı kalıyor.

Ancak raporlar, cihazın bir microOLED ekrana, sekiz takip kamerasına, bir ToF sensörüne, sesli komutlara, göz takibine ve el takibine sahip olacağını öne sürüyor.

Üstelik Qualcomm ile olan ortaklığına dayanarak cihazın, Qualcomm’un yakın zamanda piyasaya sürülen ve Samsung ve Google ile birlikte geliştirilen XR2+ Gen 2 Platformunu içereceğini varsaymak doğru olur.

Dahası, Google’ın katılımıyla, kısmen yapay zekaya hazır giyilebilir cihazları destekleyen XR2+ Gen 2 Platformu nedeniyle, Samsung gözlüğünde genAI entegrasyonları da mevcut olabilir.

Samsung XR gözlüğü

Cihaz muhtemelen yılın ilerleyen zamanlarında daha kapsamlı bir tanıtımla karşımıza çıkacak.

samsung xr gözlüğü

Qualcomm, Yapay Zekalı Akıllı Gözlükleri Güçlendirecek Yeni 4K XR Yonga Seti için Google Samsung ile İşbirliği Yapıyor

Qualcomm, 2024’ü başlatmak için Samsung ve Google’ın ortak olduğu XR2+ Gen 2 Platformunu ilk kez ortaya çıkardığında sessizce Samsung XR gözlüğü için sahneyi hazırladı.

Yonga setinin piyasaya sürülmesi sırasında Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Stratejisi Ekibi Başkanı Inkang Song şunları söyledi:

Samsung, mobil sektörde bir kez daha devrim yaratmak amacıyla Qualcomm Technologies ve Google ile iş birliği yapmaktan büyük heyecan duyuyor. Samsung’un mobil uzmanlığı ve ortak kararlılığımızla Galaxy kullanıcıları için sınıfının en iyisi XR deneyimini yaratmayı hedefliyoruz.

Bu arada Google Artırılmış Gerçeklik Başkan Yardımcısı Shahram Izadi, Android ekosistemi desteğinin faydalarını vurguladı ve geliştiricilerin Snapdragon XR2+ Gen 2’nin özelliklerinden yararlanmasına ve çığır açan sürükleyici ve mekansal XR oluşturmak için Samsung ve Qualcomm ile birlikte çalışmasına olanak sağlayacağını vurguladı.

Snapdragon XR2+ Gen 2 yonga seti, 4,3K çözünürlüğün kilidini açma yeteneği nedeniyle popülerlik kazandı ve Qualcomm Technologies XR Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hugo Swart, yeni donanımın zorlu kullanıcılar da dahil olmak üzere kullanım durumlarına olağanüstü net görseller getirdiğini belirtti.

Qualcomm, yükseltilmiş GPU hususlarını sunarak AR/MR cihazlarını kullanıcıyı, hareketlerini ve çevrelerini doğru bir şekilde izleyen 12’den fazla eşzamanlı kamerayla güçlendirebilir. GPU yükseltmeleri aynı zamanda akıllı gözlük veya sanal gerçeklik gözlüklerindeki AI asistanı özelliklerini de geliştiriyor.

Yonga seti, 4,3K çözünürlük ve GPU iyileştirmelerine ek olarak 8 kat daha iyi AI performansı, 12 ms tam renkli video gösterimi, 4,3K x 4,3K çözünürlük desteği, “Oyun Süper Çözünürlüğü”, “Space Warp” özelliklerini de içeriyor. Foveated render, derinlik sensörleri desteği, göz takibi, el takibi, yüz takibi ve kontrol cihazı takibi, Wi-Fi 7 ve Wi-Fi 6/6E desteği.

Qualcomm yonga seti bize Samsung cihazındaki her ayrıntıyı vermese de XR2+ Gen 2 Platformunun özellikleri, gelecek ürünün kullanılabilirliği ve performansı hakkında fikir veriyor.

Yorum yazın

TeknoVR