Qualcomm, Quest 3’ün XR Çipinin Daha Güçlü Versiyonu, Snapdragon XR2+ Gen 2’yi Duyurdu

2 dakika, Okuma Süresi

Qualcomm, Quest 3 karma gerçeklik gözlüğü için güç veren çipin daha yetenekli bir çeşidi olan en yeni Snapdragon XR çipi XR2+ Gen 2’yi duyurdu. Şirket ayrıca bunun yakında çıkacak Samsung-Google gözlüğünde kullanılacağını da ima etti.

Qualcomm bu noktada XR gözlükler için dünyanın önde gelen mobil işlemci sağlayıcısı. Şirketin Snapdragon çipleri piyasadaki bağımsız gözlüklerin büyük çoğunluğuna güç sağlıyor. Yani şirketin yeni ve geliştirilmiş bir çip sunması, gelecekteki XR cihazlarının hangi yeteneklere sahip olacağının iyi bir göstergesi.

Qualcomm bugün Snapdragon XR2+ Gen 2’yi duyurdu. Bu, Quest 3’e güç veren XR2 Gen 2 çipinin geliştirilmiş bir versiyonudur.

xr çipinin daha güçlü versiyonu

XR2 Gen 2 ile karşılaştırıldığında yeni çip şunları sunuyor:

  • GPU frekansında %15 artış
  • CPU frekansında %20 artış
  • 12 eşzamanlı kamera (10’dan fazla)
  • 90 Hz’de göz başına 18,5 MP (4.300 × 4.300) çözünürlük

Çip daha hızlı performans için daha yüksek frekanslarda çalışabilse de, bizim anlayışımız çipin öncekinden daha verimli olmadığı, yani daha yüksek hızların daha fazla güç ve daha fazla ısı dağılımı gerektireceği anlamına geliyor.

Qualcomm, aralarında Samsung’un yakında çıkacak bir cihazının da bulunduğu beş şirketin şu anda Snapdragon XR2+ Gen 2 tabanlı cihazlar ürettiğini söylüyor.

Şirketin XR çip serisine yapılan bu ‘artı’ ekleme, yinelenen bir tema olacak gibi görünüyor. Quest 2, Snapdragon XR2 Gen 1 ile piyasaya sürüldü, ancak Qualcomm daha sonra Quest Pro’yu çalıştıran XR2 + Gen 1’i sundu. Daha sonra Quest 3’ün temeli olan XR2 Gen 2’yi piyasaya sürdü.

Yorum yazın

TeknoVR