Hafif MicroOLED Ekrana Sahip MeganeX VR Gözlüğü Tanıtıldı

3 dakika, Okuma Süresi

Panasonic yan kuruluşu Shiftall, tüketiciler için hafif MicroOLED ekrana sahip MeganeX VR gözlüğünü tanıttı. SteamVR uyumlu vücut takip sistemi HaritoraX’in yapımcıları aynı zamanda Panasonic’in yan kuruluşu olan Shiftall, bu yıl OLED mikro ekranları ve SteamVR içeriğini oynatma özelliğini içeren hafif bir son kullanıcı VR gözlüğü piyasaya sürdüğünü duyurdu. MeganeX olarak adlandırılan, düşük profilli, yüksek çözünürlüklü gözlüğün, yaklaşık 900 $ fiyatla 2022 Baharında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

85c21634 677c 4170 b6d1 c6414b86a85b meganex new

CES 2022’de tanıtılan Shiftall’ın MeganeX’in, 120 Hz’de derecelendirilen göz başına 2.560 × 2.560 çözünürlüğe sahip 1.3 inç OLED mikro ekranları içerdiği söyleniyor. 6DOF gözlük, yerleşik hoparlörlere sahip katlanabilir bir çerçeveye sahip ve 250 g veya yaklaşık 8,8 oz (kablosuz) ağırlığında kompakt bir VR gözlüğü.

Huawei ve Pico’nun kendi prototip gözlüklerinden ve HTC’nin Vive Flow bağımsız gözlüğü için kullandığı bir tasarım öğesi olan pancake optiği de bu gözlükte yer alıyor.

Shiftall, MeganeX’in SteamVR içeriği sunmaya odaklandığını söylüyor, ancak aynı zamanda Vive Flow’a benzer şekilde Qualcomm’un Snapdragon XR1 yonga setini de içerdiği söyleniyor.

Paylaşılan MeganeX özellikleri:

  • Ekran : 1.3 inç OLED mikro ekran 5.2K (göz başına 2.560 × 2.560), 10bit HDR / 120Hz
  • Ağırlık : Yaklaşık. 250g (8.8oz) – Kablosuz
  • İşlemci : Snapdragon XR1
  • Takip sistemi : 6DOF, kamera tabanlı içten dışa kafa takibi
  • Bağlantı : USB-C veya DisplayPort + USB2.0 üzerinde DisplayPort Alternatif Modu – Arayüz dönüştürme kutusu pakete dahildir
  • Tahmini Fiyat : 900 dolardan az

2018’de Panasonic tarafından satın alınan Shiftall, öncelikle SkyMall için rakip gibi görünen niş tüketici cihazlarına odaklanıyor. IMU tabanlı vücut takip sistemi  HaritoraX, bir süredir Japon pazarında bulunuyor ve bu da şirketi XR donanım geliştirme dünyasına daha iyi konumlandırdı.

MeganeX’in yanı sıra Shiftall, sırtınıza takılabilen giyilebilir bir vücut soğutma ve ısıtma cihazı olan Pebble Feel’i ve dış gürültüyü bastırması ve aynı zamanda kullanıcının kendi konuşmasını fiziksel alanlarında yakınlardaki kişilere boğması beklenen bir mikrofon olan Mutalk’ı da duyurdu. Her ikisi de VRChat , NeosVR veya dokunsal kıyafetler gibi niş donanımları destekleyen sosyal VR uygulamaları için aday olarak görülüyor. Hem Pebble Feel hem de Mutalk‘ın 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyor ve her ikisinin de fiyatı “yaklaşık 200 dolar olması bekleniyor”.

Yorum yazın

TeknoVR