Samsung, Galaxy Glass AR/VR Gözlük için Ticari Marka Tescil Ediyor

2 dakika, Okuma Süresi

Samsung Galaxy Glass AR/VR Gözlük ile geri dönüyor, geçen ay bir XR cihazı geliştirmek için Google ve Qualcomm ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Koreli teknoloji devinin mağazasında ne tür bir sanal gerçeklik gözlüğü olacağı konusunda hala tahmin yürütürken, sanal gözlüğün adlandırma şemasını önerebilecek yeni bir ticari marka başvurusu ortaya çıktı.

9to5Google tarafından yapılan bildiriye göre. Samsung, 27 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) ‘Galaxy Glass’ adı için bir ticari marka talebinde bulundu.

Açıklamada, ticari marka tescilinin “sanal gerçeklik gözlükleri” kategorilerini kapsadığı söyleniyor; Artırılmış gerçeklik gözlüğü; gözlüker; akıllı telefonlar; Akıllı gözlük.” şeklinde

Samsung’un mobil deneyim işinin başkanı TM Roh ile yakın zamanda yapılan bir Washington Post röportajına göre, yakında çıkacak bir Samsung XR cihazı geliyor, ve buna çok uzak değiliz”

Roh, WaPo’ya XR başlığının yonga setinin “Qualcomm ile stratejik bir işbirliği” olacağını söyledi. Google, yazılımı oluştururken, Samsung donanımı oluşturacak.

Ticari markanın yalnızca bir savunma önlemi olmaması ve gerçek bir ürüne uygulanması koşuluyla, Samsung, önerilen cihazı akıllı telefonlarını, tabletlerini, dizüstü bilgisayarlarını, akıllı saatlerini ve gözlüklerini içeren Galaxy serisinin bir parçası olarak tanıtacak.

Şirket özellikle, Samsung Gear VR ve PC VR gözlüğü HMD Odyssey ile Samsung’un mobil cihaz ana gemisinden ayrı olarak pazarlandığı için VR cihazlarını hiçbir zaman doğrudan Galaxy markası altında konumlandırmadı.

Koreli teknoloji devinin şu anda XR donanımını hazırlaması aslında bir süpriz değil. 2021’de,  Samsung AR konsept cihazları sızdırılmıştı, ancak o zamandan beri şirketin XR alanındaki süreç hakkında hiçbir şey duymadık, ta ki Samsung, Google ve Qualcomm ile birlikte ortaklık kurduğunu duyurana kadar.

Bu arada, Apple’ın söylentilere göre karma gerçeklik gözlüğünün bu yıl yaklaşık 3.000 $’a satılacağı bildiriliyor  ve Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün daha düşük maliyetli bir sürümünün 2024’te veya 2025’in başlarında piyasaya süreceği bildiriliyor.

Apple büyük ölçüde en güncel tehdit olarak görülse de, Meta kısa süre önce yayınladığı haberde, bunun yalnızca meraklıları hedef alan bir Quest 3 sanal gerçeklik gözlüğünü bu yıl piyasaya sürülmek üzere ve 2024’te “daha erişilebilir” bir tüketici sürümünü hazırlamakla kalmayıp, muhtemelen başka bir “Pro” Meta’nın bir sonraki adımı olacak.

Yorum yazın

TeknoVR